Památky

zobrazit v mapě

Zámek Rájec nad Svitavou

- Jeden z nejhodnotnějších moravských zámků se nachází v souměstí Rájec-Jestřebí, na okraji Moravského krasu, asi 5 km severně od Blanska. Rokokově klasicistní rezidence francouzského typu vyniká především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela unikátní, dále přepychově vybavenými interiéry knížecího rodu Salmů, cennými uměleckými sbírkami a proslulou obrazárnou. Zámek s anglickým parkem je výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu doby druhé poloviny 18. století.
Zámek Rájec nad Svitavou

Zámek Telč

- Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.
Zámek Telč

Hospital Kuks

- Jeden z nejimpozantnějších barokních areálů v ČR, založený na přelomu 17. a 18. století hrabětem F. A. Šporkem, se nalézá v malebném Podkrkonoší poblíž stejnojmenné obce v Královéhradeckém kraji, mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem. Do dnešní doby zachovaná rozlehlá budova hospitalu s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou je však jen zlomkem kdysi velkolepého architektonického komplexu. Světovou proslulost vydobyl Kuksu především sochařský opus M. B. Brauna - alegorie Ctností a Neřestí zdobící areál objektu a tzv. Betlém, přírodní galerie pískovcových plastik v nedalekém Novém lese u Žírče.
Hospital Kuks

Zámek Děčín

- Jeden z nejstarších zámků v Čechách se nachází v samém středu města Děčína, kde majestátně trůní na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Původně gotický hrad z 13. století byl několikrát přestavěn (renesančně, barokně); dnešní barokně-klasicistní podobu získal až v l. 1786-1803 a zasloužil se o ni významný hraběcí rod Thun-Hohenstein. Zámek, patřící mezi největší a historicky nejvýznamnější objekty svého druhu v Čechách, hostil řadu slavných osobností (Chopin, Dobrovský, Palacký, císařovna Sissi aj.). Děčínská pamětihodnost měla pohnuté osudy – citelně ji zasáhly nejen velké válečné konflikty v 15. – 18. století, ale též dlouhodobý pobyt sovětské armády po r. 1968. Od r. 1991, kdy zámek získalo do svého majetku město Děčín, proběhla postupná rekonstrukce této památky a dnes je přístupný veřejnosti.
Zámek Děčín

Zámek Hradec nad Moravicí

- Hradecká pamětihodnost, o níž se říká, že hrála po 700 let prim v našich zemích, bývala významným sídlem českých králů a později opavských knížat. V místech původního gotického hradu dnes najdeme rozsáhlý areál zahrnující empírový Bílý a novogotický Červený zámek či hradební zeď s tzv. Bílou věží. Hradecká rezidence, ležící ve stejnojmenném městě asi 10 km jižně od Opavy v Moravskoslezském kraji, hostila řadu významných osobností (mj. Beethoven, Paganini, Liszt). Zámek, oprávněně nazývaný Perla Slezska, je obklopen rozlehlým anglickým parkem, druhým největším na území Moravy a Slezska.
Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Dačice

- Dačický Nový zámek s přilehlým anglickým parkem je působivou ukázkou venkovského klasicistního sídla se stylovým empírovým vybavením. Původně renesanční rezidence, postavená koncem 16. století Krajíři z Krajku, později upravená barokně a počátkem 19. století empírově, se nachází ve stejnojmenném městě, asi 36 km východně od Jindřichova Hradce v Jihočeském kraji. Interiéry se prezentují velice hodnotným empírovým zařízením i ojedinělým sálem secesní knihovny. V jižním křídle budovy sídlí Městské muzeum a galerie.
Zámek Dačice

Zámek Kozel

- Nevelký lovecký zámek Kozel, postavený koncem 18. století pro Jana Vojtěcha Černína a obklopený rozlehlým anglickým parkem, představuje jednu z mála klasicistních zámeckých architektur na našem území. Střízlivá, téměř nezámecká fasáda ukrývá honosně zařízené sály s bohatou malířskou výzdobou Antonína Tuvory. Čtyřkřídlou přízemní budovu s rokokovými a klasicistními interiéry doplňují kaple s jízdárnou a lokajna s konírnou. Zámek se nachází asi 2 km od obce Šťáhlavy a cca 12 km jihovýchodně od Plzně v Plzeňském kraji a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem západních Čech.
Zámek Kozel

Zámek Kunštát na Moravě

- Nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě a svým architektonickým vývojem i svou historií (zejména v 15. století) velmi významný zámek. Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, úzce spjaté s osobou krále Jiřího z Poděbrad, se tyčí na ploché výšině nad stejnojmenným městečkem na východním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severozápadně od Blanska (Jihomoravský kraj). Renesanční, později barokně a klasicistně upravený zámek s pozůstatky hradu ze 13. století tak podává svědectví o stavebním vývoji šlechtického sídla od doby pozdně románského slohu až po klasicismus. Součástí anglického parku s romantickými objekty je též unikátní psí hřbitov.
Zámek Kunštát na Moravě

Hrad Střekov

- Jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v ČR se spektakulárně tyčí na cca 100 m vysoké skále nad pravým břehem Labe a představuje výraznou dominantu i symbol města Ústí nad Labem (Ústecký kraj). Střekov, založený ve 14. století k ochraně důležité labské vodní cesty, patří k našim nejromantičtějším hradům; zejména v 19. století přitahoval a inspiroval řadu významných umělců jako byli K. H. Mácha, A. L. Richter, E. G. Doerell, J. W. von Goethe či R. Wagner.
Hrad Střekov

Zámek Mělník

- Zámek Mělník se vypíná nad soutokem Labe s Vltavou a tvoří zdaleka viditelnou dominantu stejnojmenného města ve Středočeském kraji. Původně raně středověký hrad obývaný manželkami či vdovami českých králů a knížat byl několikrát goticky přestavěn, v 16. století pak přebudován na renesanční zámek, upravený v 17. století barokně. Sídlily zde významné rody, mj. Berkové nebo Černínové, nejvíce je však Mělník spjat s rodem Lobkowiczů, jimž byl zámek r. 1992 vrácen v restituci zpět a následně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Vedle své bohaté historie proslula mělnická pamětihodnost rozsáhlými vinnými sklepy (jejich hlavní část je dnes upravena jako samostatná expozice). Interiéry se též prezentují uměleckými sbírkami, zejména obrazárnou s díly českých barokních mistrů (K. Škréta, P. Brandl, V. V. Reiner aj.).
Zámek Mělník

Horní hrad (Hauenštejn)

- Hrad a zámek Horní hrad, též nazývaný Hauenštejn, se tyčí na výběžku skalnatého ostrohu nad soutokem dvou potoků nedaleko obcí Krásný Les a Stráž nad Ohří v Krušných horách (Karlovarský kraj). Původně gotický hrad ze 13. století byl několikrát přestavován (pozdně goticky, renesančně, barokně); za Bouquoyů se během 19. století proměnil v honosný novogotický zámek, velmi působivě zakomponovaný do zdejší horské přírody. Sídlo Buquoyů tak představovalo krajinně-architektonický skvost nemající u nás ani v celé střední Evropě obdoby. Tím více zarážející je osud památky po r. 1945, kdy došlo k zestátnění Horního hradu; zde sídlící instituce (Jáchymovské doly, dětský záchytný domov) objekt zanedbávaly a po jeho uzavření v r. 1960 dílo zkázy gradovalo – Hauenštejn byl opuštěn a zcela ponechán svému osudu. Zakrátko se proměnil v žalostnou ruinu, jíž dokonce hrozila demolice. Intenzivní práce na záchraně a obnově Horního hradu započaly až v r. 2000, kdy zámek koupil pan Pavel Palacký. Jemu a skupině nadšenců se zde daří budovat nadregionální kulturní centrum (pořádání festivalů, svateb, firemních akcí aj.). Obnovován je i zámecký park s arboretem.
Horní hrad (Hauenštejn)

Zámek Nové Město nad Metují

- Zámek Nové Město nad Metují je jednou z nejzajímavějších staveb Královéhradeckého kraje. V roce 1992 byl navrácen v restituci původním majitelům, je přístupný veřejnosti a mnozí z Vás si jistě vybaví jméno významného architekta Dušana Jurkoviče, který se do vzhledu zámku a zámecké zahrady nesmazatelně zapsal.
Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Kynžvart

- Původně barokní zámek z konce 17. století, v l. 1821-1839 přestavěný na honosné letní sídlo známého rakouského kancléře Metternicha, se nachází cca 1 km jižně od města Lázně Kynžvart a 7 km severozápadně od Mariánských Lázní na Chebsku. Zámek, překračující svým významem hranice ČR, je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu, resp. empíru, citlivě zakomponované do rozlehlého přírodně - krajinářského parku. R. 2000 byla po 24 letech dokončena rozsáhlá a nákladná rekonstrukce zejména interiérů; ty se mj. prezentují cennými sbírkami a proslulou metternichovskou knihovnou.
Zámek Kynžvart

Hrad Kámen

- Původně gotický hrad ze 13. století, později upravený barokně a romanticky, získal své jméno podle rozsáhlého žulového skaliska, na němž stojí. Nachází se ve stejnojmenné obci, asi 15 km západně od Pelhřimova v kraji Vysočina. Dnešní podobu získal hrad po celkové rekonstrukci ze 70. let 20. století. K objektu přiléhá romantický park s rozsáhlým alpiniem. Kámen představuje pojem pro příznivce motocyklového sportu – pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a v nedalekém Pacově se r. 1904 zrodila myšlenka založení Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Na hradě je od r. 1974 deponována známá expozice jednostopých motorových vozidel s unikátními exponáty.
Hrad Kámen

Zámek Lemberk

- Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, přestavěný v 16. století na renesanční zámek a posléze v 17. století upravený barokně, nejvíce proslul jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka. Dnešní malebný zámek s dochovanými architektonickými památkami čtyř stavebních slohů se tyčí na strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, asi 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Na Lemberku se pořádají také výstavy, koncerty a divadelní představení, v kapli probíhají svatby a mše. V blízkosti zámku, opředeném řadou pověstí a záhad, najdeme mj. i barokní zahradu a tzv. Zdislavinu studánku.
Zámek Lemberk

Bytčanský zámek

- Bytčanský zámek je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Z architektonického hlediska se jedná o velmi působivé šlechtické sídlo. Návštěvníci mohou obdivovat tzv. Svatební palác, renesanční palác a několik dalších obytných a hospodářských objektů.
Bytčanský zámek

Hrad a zámek Grabštejn

- Jeden z nejstarších severočeských hradů, nazývaný dříve Grafenstein, se tyčí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy poblíž hranic s Německem a Polskem; najdeme jej u obce Chotyně, asi 3 km od Hrádku nad Nisou a cca 18 km severozápadně od Liberce. Původně gotický hrad ze 13. století, přestavěný ve druhé polovině 16. století na honosný renesanční zámek, je spjat především s pány z Donína a s rodem Gallasů, později Clam-Gallasů (mj. klasicistní úpravy v 19. století). Poté, co byl Grabštejn r. 1945 zestátněn, sloužil jako sídlo armády, po jejímž odchodu devastace neudržovaného objektu vyvrcholila. Po r. 1989 začala náročná rekonstrukce hradu, vedoucí nejen k záchraně této citelně poškozené památky, ale i k jejímu zpřístupnění veřejnosti (od r. 1992). Klenotem Grabštejna je unikátní renesanční kaple sv. Barbory se vzácnými freskami z 16. století. Kolem zámku se rozprostírá anglický park se vzácnými dřevinami. Hrad bývá dějištěm řady kulturních a společenských akcí (koncerty, výstavy, festivaly aj.).
Hrad a zámek Grabštejn

Tvrz Cuknštejn

- Tvrz Cuknštejn je součástí města Nové Hrady v českobudějovickém okrese. Tato unikátní historická budova je chráněna od roku 1988 jako kulturní památka České republiky.
Tvrz Cuknštejn

Hrad Rokštejn

- Monumentální zřícenina rozlehlého, raně gotického hradu se tyčí na nevysokém skalním suku nad údolím říčky Brtnice mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov, asi 8 km od města Brtnice a 12 km jihovýchodně od Jihlavy. Rokštejn (původně Rutenštejn), založený ve druhé polovině 13. století, patří mezi nejstarší moravské hrady a svým složitým stavebním vývojem představuje významnou památku středověké architektury. Po r. 1359, za markraběte Jana Jindřicha, byl Rokštejn zásadně přebudován v reprezentativní a komfortní sídlo – jednalo se o tzv. dvojhrad, unikátní středověkou stavbu u nás. Koncem 14. století získali objekt Valdštejnové. R. 1468 hrad dobyla a pobořila vojska Matyáše Korvína; Rokštejn poté zůstal neopraven a opuštěn. Dodnes se z něj dochovaly impozantní zříceniny – mohutná hranolová věž, zbytky obou paláců a hradebních zdí. Díky intenzivnímu archeologickému výzkumu, prováděnému od r. 1981, patří Rokštejn k nejlépe prozkoumaným hradům v ČR. Váže se k němu i řada pověstí (zejména o ukrytých pokladech).
Hrad Rokštejn

Zámek Velké Březno

- Nový zámek ve Velkém Březně se vypíná nad svahem Zámeckého vrchu na okraji obce velké Březno, nedaleko Ústí nad Labem. V roce 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, dnes jej spravuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.
Zámek Velké Březno

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.