Zámek Velké Březno

Nový zámek ve Velkém Březně se vypíná nad svahem Zámeckého vrchu na okraji obce velké Březno, nedaleko Ústí nad Labem. V roce 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, dnes jej spravuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.

Hraběcí sídlo na břehu Labe

Zámek vznikl v letech 1842 - 1845 zásluhou hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. Karel Chotek byl nejvyšším purkrabím Království českého a zámek měl být hraběcím sídlem v pozdně rakouském empírovém slohu. O 40 let později, v letech 1885 - 1910 prošel přestavbou do tehdy moderního romantického novorenesančního slohu. V 19. století byl součástí zámku i přilehlý zámecký park, jeho dnešní podoba pochází ze začátku 20. století - tehdy byl rozdělen na malý francouzský park a velký anglický park o rozloze 5 hektarů. 

Krásná žena se stala obětí atentátu

Mnozí z Vás možná neví, že zde na konci 19. století pobývala dcera Bohuslava Chotka a jeho manželky Vilemíny hraběnky Kinské z Vchynic a Tetova, Žofie Chotková. Provdala se v roce 1900 za následníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a byla pak spolu s ním zastřelena při sarajevském atentátu v roce 1914, na počátku První světové války.

 

Otevírací doba:

 

Duben: soboty, neděle a svátky - 10 až 17 hodin

Květen až září: 10 až 18 hodin, denně mimo pondělí

Říjen: soboty, neděle a svátky - 10 až 16 hodin

Pro předem objednané skupiny nad 10 osob je prohlídka zámku možná i v jiném čase

Poslední prohlídka začíná vždy 60 minut před koncem otevírací doby

Zámecký park je v sezóně otevřen denně, od 8.00 do 19.00 hodin

 

Vstupné:

 

Hlavní okruh

 • Dospělí 90 Kč
 • Děti 6–15 let, studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 60 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 240 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 60 Kč
 • Hromadné plné od 15 osob včetně/os 81 Kč
 • Hromadné snížené od 15 osob včetně/os 54 Kč
 • Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P, držitelé průkazu ZTP do 18 let zdarma
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPU ( max. 1+3 rodinní příslušníci), novináři po předchozí akreditaci zdarma

Krátký okruh

 • Dospělí 70 Kč
 • Děti 6–15 let, studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 50 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 190 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 50 Kč
 • Hromadné plné od 15 osob včetně/ 163 Kč
 • Hromadné snížené od 15 osob včetně/ 145 Kč
 • Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P, držitelé průkazu ZTP do 18 let, zdarma
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí zdarma

 

Park s průvodcem

Jednotné vstupné/os 50 Kč

 

Netradiční prohlídka s princeznou - pouze pro skupiny dětí z mateřských škol

 • Jednotné vstupné 20 Kč
 • S pohoštěním 40 Kč

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Velké Březno 
Web: Zámek Velké Březno
Email: velkebrezno@npu.cz
Telefon: +420 604 505 323

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
hostinec Na Kopečku - Nově zrekonstruovaný hostinec s vyhlídkovou věžičkou leží u silnice Ústí n. L. Česká Lípa.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Street workout park Ústí nad Labem - Neštěmice - V Ústí nad Labem - Neštěmicích je k dispozici všem zájemcům po celý rok zdarma venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.