Ústecký kraj - Památky
celá ČRZámek Děčín

Jeden z nejstarších zámků v Čechách se nachází v samém středu města Děčína, kde majestátně trůní na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Původně gotický hrad z 13. století byl několikrát přestavěn (renesančně, barokně); dnešní barokně-klasicistní podobu získal až v l. 1786-1803 a zasloužil se o ni významný hraběcí rod Thun-Hohenstein. Zámek, patřící mezi největší a historicky nejvýznamnější objekty svého druhu v Čechách, hostil řadu slavných osobností (Chopin, Dobrovský, Palacký, císařovna Sissi aj.). Děčínská pamětihodnost měla pohnuté osudy – citelně ji zasáhly nejen velké válečné konflikty v 15. – 18. století, ale též dlouhodobý pobyt sovětské armády po r. 1968. Od r. 1991, kdy zámek získalo do svého majetku město Děčín, proběhla postupná rekonstrukce této památky a dnes je přístupný veřejnosti.
Ústecký kraj, okres Okres Děčín
Zámek Velké Březno
- Nový zámek ve Velkém Březně se vypíná nad svahem Zámeckého vrchu na okraji obce velké Březno, nedaleko Ústí nad Labem. V roce 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, dnes jej spravuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.
Hrad Helfenburk u Úštěku
- Mohutná zřícenina původně skalního gotického hradu ze 14. století se rozprostírá na skalnatém pískovcovém hřebeni v malebném údolí obklopeném lesy, cca 3 km jihovýchodně od městečka Úštěk na Litoměřicku. Helfenburk býval jedním z největších severočeských hradů; původně sloužil jako šlechtické sídlo, jeho pestrá historie je však úzce spjata zejména s pražským arcibiskupstvím. V době husitské revoluce byly na hradě uloženy cenné předměty z chrámu sv. Víta. Zřícenina dnes upoutá svou výraznou a malebnou torzální architekturou, jíž dominuje mohutná třípatrová věž a unikátně dochovaná hradební zeď se vstupními branami, původním cimbuřím a ochozy. Pro svou jedinečnou atmosféru, tajemný ráz a romantické kouzlo představuje Hrádek oblíbený cíl turistů.
Hrad Hněvín
- Hrad Hněvín je symbolem města Most, ačkoliv se jedná pouze o repliku gotického hradu, který zde stál až do konce třicetileté války. Zajímavá historie tohoto místa nad městem Most láká každoročně tisíce návštěvníků, kteří na Mostecko zavítají.
Zámek Jezeří
- Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.
Hrad Hazmburk
- Zřícenina gotického hradu Hazmburk (dříve zvaného Klapý) stojící na 418 m vysokém čedičovém vrchu je patrně nejznámější a nejkrásnější krajinnou dominantou Českého středohoří. Nachází se u obce Klapý na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hazmburk (někdy uváděn též jako Házmburk) patřil k nejmohutnějším a nejpevnějším hradům své doby a také díky své výhodné poloze byl prakticky nedobytný.
Hrad Budyně nad Ohří
- Hrad Budyně nad Ohří tu stál již na počátku 12. století. Původní dřevěnou stavbu nechal přestavět český král Přemysl Otakar I. v gotickém slohu. Kamenný hrad v roce 1316 dobyl Jan Lucemburský a užíval jej zhruba 20 let. V roce 1336 jej odkoupil Zbyněk Zajíc z Valdeka a Hazmburka a začala slavná éra hradu Budyně nad Ohří.
Zámek Libochovice
- Zámek Libochovice je skvostným kulturním dědictvím v oblasti Českého středohoří. Stojí na břehu řeky Ohře a je obklopen nádherným francouzským parkem ze 17. století. Se zámkem je svázán významný přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Zámek Libochovice byl vyhlášen jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Červený Hrádek
- Překrásný zámek Červený Hrádek najdete v okrese Chomutov, asi 2 km severně od města Jirkov. Zámek se vyjímá uprostřed lesů na úpatí Krušných hor. Od roku 1958 je chráněnou Kulturní památkou České republiky.
Hrad Perštejn
- Hrad Perštejn pochází z poloviny 13. století. Zakladateli hradu byli pravděpodobně páni ze Šumburka nebo Boreš z Rýzmburka. Prvně je hrad písemně zmíněn v roce 1344, tehdy byl majitelem hradu Bedřich ze Šumburka, pán na Perštejně.
Pravčická brána
- Pravčická brána je nejznámější a nejnavštěvovanější přírodní památka Českosaského Švýcarska. Tento zázrak přírody byl nominován na 7. div světa.
Zámek Krásné Březno
- Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.
Zřícenina hradu Košťálov
- Košťálov je zřícenina hradu, který se tyčí na vrcholu stejnojmenné hory nedaleko od města Třebenice v Českém středohoří. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad má spojitost se šlechtickým rodem Kaplířů ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621.)
Kostomlaty (Sukoslav)
- Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.
Zámek Krásný Dvůr
- Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park o rozloze 96 hektarů z konce 18. století. Od roku 1958 je zámek i park chráněn jako kulturní památka ČSSR a v roce 2001 byl celý areál dokonce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Celkem 84 položek
další strana »