Zámek Kozel

Nevelký lovecký zámek Kozel, postavený koncem 18. století pro Jana Vojtěcha Černína a obklopený rozlehlým anglickým parkem, představuje jednu z mála klasicistních zámeckých architektur na našem území. Střízlivá, téměř nezámecká fasáda ukrývá honosně zařízené sály s bohatou malířskou výzdobou Antonína Tuvory. Čtyřkřídlou přízemní budovu s rokokovými a klasicistními interiéry doplňují kaple s jízdárnou a lokajna s konírnou. Zámek se nachází asi 2 km od obce Šťáhlavy a cca 12 km jihovýchodně od Plzně v Plzeňském kraji a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem západních Čech.

Od slovanského obětiště k loveckému zámku

Východně od Šťáhlav, na jižním svahu vrchu Boru, stojí na první pohled skromná a takřka nenápadná stavba - zámek Kozel. Podle pověsti vděčí uvedená pamětihodnost za své poněkud bizarní jméno pohanskému zvyku starých Slovanů, kteří v těchto místech obětovávali v době rovnodennosti kozla - na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu. Četné archeologické nálezy z okolí zámku dokazují, že tato lokalita, výhodně situovaná nad řekou Úslavou, byla osídlena již před příchodem slovanských kmenů. Archeologický výzkum prováděl v minulosti František Xaver Franc, rodák z Hostivic (1838-1910), jenž odkryl 400 pohřebišť, 12 mohyl a 3 sídliště.

Zámek nechal vybudovat jako své lovecké reprezentační sídlo Jan Vojtěch Černín z Chudenic (1746-1816), nejvyšší lovčí Království českého. Zámeček vznikl v letech 1784-1789 podle projektu pražského stavitele Václava Haberditze jako jednoduchá přízemní čtyřkřídlá budova kolem obdélníkového vnitřního nádvoří, s mansardovým patrem nad jižním křídlem. Brzy se však zámek stal letním sídlem hraběcí rodiny a bylo nutno rozšířit jeho ubytovací i provozní kapacitu, což velmi obratně provedl pražský architekt italského původu Ignác Jan Palliardi. V letech 1791-1795 přistavěl k původnímu objektu dvě samostatné dvojice budov – patrovou kapli a jízdárnu, naproti nim pak stáje s lokajnou, čímž vznikl celistvý areál. Palliardi působivě vyřešil též prostranství před zámkem a příjezd k němu. O výzdobu interiérů se významně zasloužil pražský malíř a dekoratér Antonín Tuvora; v l. 1787-1788 bohatě vyzdobil technikou al secco (malba na suchou vápennou omítku) většinu místností. Autorem sochařských a štukatérských prací je Ignác Platzer mladší. Po smrti bezdětného hraběte J. V. Černína připadl zámek v r. 1816 Valdštejnům, kteří dodatečně zřídili v bývalé stáji divadlo (kolem r. 1830). Ve vlastnictví tohoto rodu setrval zámek až do r. 1945, kdy došlo k jeho zestátnění

Architektura zámku: v jednoduchosti je krása

Zámek vznikal v době velkých společenských změn tehdejšího světa, které se promítají do charakteru tohoto architektonického skvostu. Jeho zakladatel, hrabě Černín, byl ovlivněn myšlenkami francouzského filozofa J. J. Rousseaua, hlásajícího návrat k přírodě a budování venkovských sídel. Zámeček měl původně sloužit – dnešním jazykem řečeno – pouze jako panská lovecká chata či ubytovna nejen pro majitele, ale i pro hosty pravidelně pořádaných lovů v blízkých lesích. Je tedy nabíledni, proč šlechta, na slavné hony se sem sjíždějící z celých Čech, nazývala zámek německy Waldschloss či Jagdschloss bei Stiahlav. Pozdější letní sídlo Černínů asi leckoho překvapí svou jednoduchostí a střídmostí. Pročleněnou fasádu ozvláštňuje kontrastní hra světla a stínu, přičemž prosvětlenost prostoru je typická pro celý zámek. V architektuře, výzdobě a vybavení interiérů této u nás ojedinělé klasicistní stavby se vedle domácích uměleckých tradic 18. století projevuje i francouzský sloh Ludvíka XVI.

Interiéry: vzácný nábytek, kamna, dýmky a Tuvorovo al secco

Zámek Kozel dokonale naplňuje rčení „klamat tělem“. Střídmá fasáda skrývá bohaté a okouzlující interiéry; jsou jednotně koncipované ve slohu Ludvíka XVI., vybavené cenným mobiliářem a mají původní zařízení, převážně rokokové a klasicistní. Zaujme především vstupní hala s iluzivní malbou zimní zahrady, Kuřácký salón se sbírkou dýmek, ložnice pro hosty s rokokovým lůžkem, toaletní pokojík, Lovecký salónek s renesančními zbraněmi, Kulečníkový sál a další místnosti evokující atmosféru přelomu 18. a 19. století. Velmi cenný interiérový exemplář představují nádherná empírová kachlová kamna s vnějším přikládáním; zkrášlují každý pokoj, mají různou barvu a jsou zdobená květinami, věnci, na vrcholu pak vázou či figurou. Obdiv zaslouží také vzácný dobový nábytek – pozdně rokokový a ve stylu Ludvíka XVI. Zachovala se i bohatá sbírka holíčské majoliky. Stěny pokojů zdobí díla A. Tuvory – malby s květinovými a krajinářskými motivy. Atraktivním exemplářem je glóbus, který se dá rozložit v toaletní stolek či v sekretář. Místnosti jsou uspořádány jako průchozí a na svou dobu překvapí jednoduchou účelností. Ke stálým expozicím patří kromě pokojů také kaple, výstava části památkových sbírek v předzámčí a bývalá jízdárna s galerií soch Karla Dvořáka (1893-1950).

Okolí zámku tvoří rozsáhlý přírodně krajinářský (anglický) park o rtam se zobrazí jen ty nejbližšíozloze 40 ha, se vzácnými stromy, nezbytným rybníkem a labutěmi. V l. 1870-1890 ho upravil zahradník (též uznávaný amatérský archeolog a historik) F. X. Franc, který zde vysadil přes 6 000 stromů. Park náleží mezi dendrologicky nejbohatší u nás; roste tu 50 druhů jehličnanů (např. tis, metasekvoje, túje obrovské) a více než stovka druhů listnáčů (mj. americký dub i vzácný liliovník tulipánokvětý). Franc byl zaměstnán na zámcích v Čechách a ve Vídni – proto možná park připomíná v některých detailech vídeňský Schönbrunn. V pečlivě udržovaném a barevně sladěném parku lze spatřit i sochy, které jsou vhodně doplněny květinovými vázami.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Šťáhlavy 
Web: Zámek Kozel

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lípa republiky na Petřinách - Lípa republiky v Praze na Petřinách se nachází na sídlišti v sousedství zastávky autobusu MHD u vysokoškolských kolejí Větrník.
Strom svobody Praha Řepy - Strom svobody v Praze Řepích byl vysazen v roce 2018 ke stému výročí založení Československé republiky.
Lípa svobody Praha Zličín - Lípa svobody ve Zličíně byla ustanovena Památným stromem České republiky. Najdete ji v centru Zličína v ulici U Lípy.
Dub ve Starých Splavech - Ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera roste chráněný památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz