Olomoucký kraj - Památky
celá ČRZámek Jánský Vrch

Rozlehlý barokní zámek Jánský Vrch, jediný zpřístupněný památkový objekt okresu Jeseník, se tyčí na skalnatém ostrohu nad městem Javorník, v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje při hranicích s Polskem. V minulosti majetek a letní sídlo vratislavských biskupů, původně gotický hrad patrně již ze 13. století, přestavěný během 16. - 18. století na zámek, v sobě zahrnuje různá slohová období dokumentující jeho postupný stavební vývoj od gotiky přes renesanci až k baroku. Velmi hodnotný památkový objekt z něj činí též bohatě vybavené historické interiéry s cennými sbírkami, z nichž vyniká jedinečná kolekce dýmek (největší svého druhu v ČR). Na zámku v minulosti působil významný hudební skladatel Karl Ditters z Dittersdorfu. Plynové osvětlení, instalované již r. 1906, představuje unikátní technicko-uměleckou památku evropského významu.
Olomoucký kraj, okres Okres Jeseník
UNESCO: Olomouc
- Olomouc je jedno z největších měst v České republice. Leží v centrální části Moravy, asi 65 km severovýchodně od Brna. Jednou z významných památek, které zde nalezneme, je Sloup nejsvětější trojice, od roku 2000 zapsaný se Seznam památek UNESCO.
Zámek Úsov
- Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.
Hrad Brníčko
- Malebná a poměrně rozsáhlá zřícenina gotického hradu se majestátně tyčí na vrcholu osamocené vyvýšeniny nad stejnojmennou obcí na Šumpersku, asi 7 km východně od Zábřehu. Hrad, založený ve 14. století pány z Otaslavic, byl dobyt a poškozen oddíly Matyáše Korvína v r. 1471, kdy Brníčko vlastnil jeho nejznámější majitel, rod Tunklů. Od r. 1513 se hrad uvádí již jako pustý. Dochovaly se zříceniny dvoupatrového paláce a věže, část plášťové zdi, tři mohutné pilíře, zbytky parkánové hradby, příkopy a valy. Ve středověku plnil hrad funkci nejen panského sídla, ale i vojenské pevnosti, r. 1869 zde byl uspořádán první tábor lidu na severní Moravě. Málokterá ze severomoravských hradních zřícenin je tak známým a oblíbeným výletním místem jako Brníčko.
Hrad Rychleby
- Novodobě upravené a poměrně rozsáhlé zříceniny gotického hradu se tyčí na skalnatém a strmém výběžku Přilbového vrchu (425 m n. m.) nad údolím Račího potoka v Rychlebských horách, cca 4 km jihozápadně od města Javorníku v okrese Jeseník (Olomoucký kraj). Písemné zprávy o hradu neexistují; jména jeho zakladatelů či majitelů proto známa nejsou a nedochoval se ani původní název tohoto středověkého sídla, jehož pojmenování Rychleby je umělé. Hrad, založený patrně koncem 13. nebo na počátku 14. století, sloužil k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska; na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění (dnes se mu říká Pustý Zámek) a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí. Při úpravách zříceniny v r. 1910 mj. vznikla vyhlídka a byla zarovnána věž. Zachovala se především obvodová hradba, dále zbytky bergfritu, dvou budov jádra a věžovité brány.
Vodní tvrz Jeseník
- Vodní tvrz v centru města Jeseník na Zámeckém náměstí je starobylá dvoupatrová stavba, jejíž historie sahá až do poloviny 13. století. Byla vystavěna z neopracovaného kamene, původně byla obehnána vodním příkopem, přes který se klenul kamenný most.
Zámek Hustopeče nad Bečvou
- Zámek Hustopeče nad Bečvou je renesanční zámek stojící asi deset kilometrů směrem na východ od Hranic na Moravě. Sídlí ve stejnojmenném městě – Hustopeče nad Bečvou.
Zámek Lipník nad Bečvou
- Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
Zámek Čechy pod Kosířem
- Zámek Čechy pod Kosířem v okrese Prostějov je objekt v klasicistním slohu, posazený do romanticky laděného parku. Na zámku často pobýval malíř Josef Mánes.
Hrad Kaltenštejn (Hradisko)
- Zřícenina rozsáhlého, raně gotického hradu z konce 13. století, vybudovaného odpůrci vratislavského biskupa a pobořeného po r. 1505. Dochovalo se 20 m vysoké torzo válcové věže a mohutné zbytky hradeb; ze středověkých hradů Slezska, jež nesloužily jako základ novodobých staveb zámeckého typu, patří Kaltenštejn k těm nejzachovalejším. Romantická zřícenina, nazývaná také Hradisko či Biskupská Čepice, stojí na osamělém zalesněném návrší cca 4 km východně od městečka Žulová na Jesenicku.
Zámek Velké Losiny
- Nezaměnitelná architektonická památka s arkádami, osmibokou věží a sgrafitovou výzdobou je označována jako klenot moravské renesance. Nachází se ve stejnojmenné obci v Olomouckém kraji, ca 9 km severovýchodně od Šumperka, na úpatí Jeseníků. Velkolosinská rezidence rodu Žerotínů a Lichtenštejnů neblaze proslula rozsáhlými inkvizičními procesy v 17. století. Zámek patří k nejzachovalejším a nejvýznamnějším památkám pozdní renesance u nás.
Zámek Tovačov
- Tovačovský zámek je výraznou dominantou města, zejména jeho 96 metrů vysoká Spanilá věž. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka ČR, je ve vlastnictví města Tovačova a je přístupný veřejnosti.
Zámek Sobotín
- Zámek Sobotín vznikl velmi netradičním způsobem. Byl přestavěn v polovině 19. století z Eisenbachovy zbrojovky. Stavba probíhala v tehdy moderním romantizujícím stylu.
Zřícenina hradu Otaslavice
- Zřícenina hradu Otaslavice na skalním ostrohu se vypíná nad Drahanským potokem. Hrad je dnes součástí obecní zástavby v části zvané Sýpky. Jde v podstatě o zbytky zdiva dvou zaniklých hradů, z tzv. dolního hradu se dochovala část válcové věže ze 13. století.
Outdoor centrum Helfštýn
- Blízko hradu Helfštýn se nachází outdoor centrum, díky kterému se výlet na hrad stává ještě atraktivnějším. Ideální místo pro spojení kulturních a sportovních zážitků!
Celkem 65 položek
další strana »