Zámek Dačice

Dačický Nový zámek s přilehlým anglickým parkem je působivou ukázkou venkovského klasicistního sídla se stylovým empírovým vybavením. Původně renesanční rezidence, postavená koncem 16. století Krajíři z Krajku, později upravená barokně a počátkem 19. století empírově, se nachází ve stejnojmenném městě, asi 36 km východně od Jindřichova Hradce v Jihočeském kraji. Interiéry se prezentují velice hodnotným empírovým zařízením i ojedinělým sálem secesní knihovny. V jižním křídle budovy sídlí Městské muzeum a galerie.

Historie zámku: renesance, baroko a empír

Počátky zámku jsou spjaty s Krajíři z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Centrem jejich rozsáhlého panství byly v 16. století právě Dačice. Zde nechali Krajířové nejprve postavit tzv. Starý zámek (dnes sídlo Městského úřadu), renesanční stavbu s cimbuřím, dokončenou r. 1579. Následující text se však bude týkat zámku Nového. Rovněž v renesančním slohu jej pro Oldřicha Krajíře vystavěl k r. 1591 italský architekt Francesco Garof de Bissone. Čtyřkřídlová budova se čtvercovým dvorem měla předobraz v severoitalských městských palácích. Zámek po vymření Krajířů (r. 1600) často střídal majitele (Dubští z Třebomyslic, Berkové z Dubé a Lipé, Fürstenberkové, páni z Vrbna a Bruntálu), několikrát vyhořel a teprve za vlády mohučských Osteinů (1728-1809) se přistoupilo k jeho renovaci. Barokní přestavbu dačického sídla vedl v letech 1732-1733 italský architekt Francesco Camelli spolu se zednickým mistrem Janem Nevídalem. Z těchto stavebních zásahů je dnes patrná především úprava věže nad jižním průčelím zámku. Po vymření Osteinů získávají dačické panství Dalbergové (1809-1940). S tímto rodem, pocházejícím z horního Porýní, je spjata poslední stavební úprava, která rezidenci určila její dnešní klasicistní podobu; empírový výraz vtiskl průčelí zámku r. 1816 vídeňský architekt Heinrich Riedel. V l. 1831-1832 se jiný vídeňský stavitel Karl Schleps zasloužil o další empírové úpravy, tentokrát především interiérů. Schleps je také autorem monumentální schodišťové haly, která prostupuje oběma patry východního křídla a skví se jako vynikající ukázka empírové architektury na našem území. Posledním majitelem rezidence byl s Dalbergy spřízněný rod Salmů, který dačické sídlo vlastnil do r. 1945, kdy jej převzal stát.

Dačický zámek představuje jeden z nejpozoruhodnějších příkladů empírové elegance v českých zemích. Tvoří ho jednopatrová, téměř čtvercová budova s vnitřním nádvořím. Původní renesanční arkády historicky nejstaršího severního křídla jsou v současnosti zasklené. Pod hranolovou věží se nalézá kaple. Empírovou fasádu zámku akcentují výrazné římsy a ostění oken; průčelí je členěno rizalitem s mohutnými pilastry a trojúhelníkovým štítem.

Interiéry: empíru na míru

Střídmost vnějšího vzhledu budovy kontrastuje s bohatým vnitřním vybavením zámku. Prohlídkovou trasu tvoří 15 místností. Reprezentační sály v přízemí jsou zdobeny portréty členů rodu Dalbergů. Prostory prvního patra se prezentují vynikajícími ukázkami empírového zařízení v ucelenosti a míře velice ojedinělé. Jejich atmosféru umocňuje rozsáhlá sbírka krásných stolních hodin, které jsou udržovány neustále v chodu. Již zmíněná hala se schodištěm náleží k nejcennějším a nejkrásnějším příkladům empírové vnitřní architektury ve střední Evropě. V patře upoutají kazetové stropy a původní intarzované podlahy. Zrcadlový sál a Francouzský salón výmluvně demonstrují empírové pojetí interiérů. V tomto stylu je i menší z obou zámeckých biblioték, čítající 7 000 svazků. Velká knihovna, pozoruhodná též unikátním patrovým provedením, je už secesní; její interiér navrhl vídeňský architekt Hans Prutscher a uchovává na 17 000 knih různých vědních oborů, beletrie i časopisů.

Relaxaci skýtá procházka v malebném přírodně-krajinářském parku, který se rozprostírá za zámkem na ploše 10 ha. Vznikl r. 1818 a oplývá množstvím druhově pestrých dřevin i bylin. Jeho svažitý a členitý terén zdobí také rybník s ostrůvkem. Za letních večerů ožívá nádvoří zámku rovněž koncerty a divadelními představeními.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Dačice 
Web: Zámek Dačice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Workout park Dačice - Město Dačice se může pochlubit pěkným Workout parkem. Byl postaven v roce 2014 nedaleko areálu městského koupaliště, jeho součástí je 8 různých překážek a prvků.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz