Zámek Rájec nad Svitavou

Jeden z nejhodnotnějších moravských zámků se nachází v souměstí Rájec-Jestřebí, na okraji Moravského krasu, asi 5 km severně od Blanska. Rokokově klasicistní rezidence francouzského typu vyniká především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela unikátní, dále přepychově vybavenými interiéry knížecího rodu Salmů, cennými uměleckými sbírkami a proslulou obrazárnou. Zámek s anglickým parkem je výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu doby druhé poloviny 18. století.

Na území Rájce stály ve středověku dvě gotické tvrze, které byly koncem 14. století zničeny v domácích válkách mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem. Poté rájecké panství často měnilo své majitele, až se r. 1464 stalo vlastnictvím pánů Drnovských z Drnovic. Ti v r. 1570 dali jednu z tvrzí přestavět na renesanční zámek, který však r. 1756 kompletně vyhořel. Jeho tehdejší majitelka - Karolína z Roggendorfu – se rozhodla stavbu již neobnovovat. R. 1763 kupuje rájecké panství za 360 000 zlatých zakladatel nynějšího zámku Antonín Karel ze Salm-Reifferscheidtu; v témže roce zahajuje budování nového sídla, jež mělo spektakulárně svědčit o významu svého stavebníka.

Autorem velmi moderního projektu zámku byl znamenitý vídeňský architekt francouzského původu Isidor Amandus Marcel Canevale. Stavbu pojal na způsob francouzských letohrádků „maison de plaisance“ (menší objekty určené pro občasný pobyt); o její francouzské orientaci svědčí i charakteristická mansardová střecha členěná vikýři. Canevaleho rájecký projekt ve stylu rokokového klasicismu, který představuje syntézu forem pozdního baroka a francouzského klasicismu, je spolu s díly brněnského stavitele F. A. Grimma (jemuž bývalo autorství zámku připisováno) nejčistším projevem francouzsky orientované architektury na Moravě. Zámek byl postaven v rychlém tempu během let 1763-1769; současně s ním Salmové založili r. 1767 pozdně barokní zahradu, která v první čtvrtině 19. století získala podobu přírodně krajinářského (anglického) parku s rybníkem a romantickým vodopádem.

R. 1811 zdědil rájeckou rezidenci Hugo František Salm (1776-1836), významná osvícenecká osobnost, vědec, podnikatel, průkopník průmyslu, buditel a vlastenec, mecenáš umění a speleolog (mj. sestoupil na dno Macochy). Na svém panství aplikoval nové poznatky v oblasti metalurgie, zemědělství, textilního průmyslu či boje proti epidemiím. Založil řadu továren, první cukrovar na Moravě, první přádelnu vlny, výrobu umělecké litiny v Blansku, ale také Františkovo muzeum v Brně (dnešní Moravské zemské muzeum); vytvořil též základ rozsáhlé sbírky obrazů na rájecké rezidenci. Salmové vlastnili zámek až do r. 1945, kdy jim byl za kolaboraci s nacisty zkonfiskován. Od r. 1992 probíhá táhlý restituční spor o získání zabaveného majetku.

Zámek je trojkřídlá jednopatrová budova obklopující čestný dvůr. V celém přízemí se nachází původní mobiliář. Z bohatých sbírek vyniká rozsáhlá kolekce orientálního porcelánu, empírová knihovna s více než 60 000 svazky v 11 jazycích (jedna z největších zámeckých biblioték v ČR) a zejména proslulá salmovská obrazárna; byla instalována r. 1950 v 1. patře rezidence a obsahuje hlavně díla předních evropských malířů období baroka a romantismu (17. - 19. století; převládají obrazy nizozemských a vlámských mistrů). Do přízemí zámku s reprezentačními místnostmi je bezbariérový přístup. V historických sálech se každoročně koná výstava ojedinělé sbírky kamélií a květinových aranžmá. Do rájecké rezidence zavítaly či zde pobývaly též slavné osobnosti: císař František Josef I., nejvýznamnější rakouský realistický spisovatel Ferdinand von Saar (1833-1906) nebo přední český buditel a filolog Josef Dobrovský (1753-1829).

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.