Zámek Telč

Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.

Historie zámku se začíná odvíjet již od druhé poloviny 14. století. Tehdy páni z Hradce vybudovali v Telči gotický hrad - objekt ve tvaru písmene L - který měl především obranný charakter. Po polovině 16. století došlo k rozdělení správy rodové domény mezi dva syny Adama I. z Hradce – Jáchyma, jenž zdědil jihočeská panství s rodovým sídlem Jindřichovým Hradcem, a Zachariáše (1527-1589), který získal panství moravská a jehož rezidencí se stala Telč. Na obou zámcích – jindřichohradeckém a telčském – pak působili během téhož období stejní architekti a umělci. Obě památky jsou si tedy blízké jak svou architekturou, tak i výzdobou cenných interiérů.

Osvícený, intelektuálně a umělecky založený nový telčský pán se r. 1551 účastní proslulé výpravy českých velmožů do italského Janova. Nedlouho po návratu - již ovlivněn italskou renesancí - začíná přebudovávat své sídlo. První fáze přestavby, uskutečněná Leopoldem Esterriecherem, stavitelem z nedalekých Slavonic, proběhla v r. 1553, kdy se Zachariáš oženil s Kateřinou z Valdštejna; spočívala v náročné renesanční úpravě interiéru (mj. sgrafitová výzdoba hodovní síně a sousední klenotnice). Nejdůležitější etapou telčského zámku je období let 1554-1556; autorem tehdejších úprav byl zřejmě zkušený italský stavitel Baldassare Maggi z Arogna. Ten se podílel na výstavbě a dekoraci reprezentační palácové budovy s řadou renesančních sálů a vtiskl konečnou podobu celému areálu. Vybudování pohřební kaple Všech svatých, opatřené bohatou štukovou výzdobou a určené jako mauzoleum Zachariáše z Hradce a jeho choti, uzavřelo r. 1580 renesanční přestavbu Telče. Méně výrazný telčský hrad se tak během necelých tří desítek let proměnil v jednu z nejskvělejších šlechtických rezidencí v zemi. Původní stav většiny jejích prostor nenarušili ani pozdější majitelé tohoto sídla; Telč se tak řadí k našim několika málo intaktně zachovaným renesančním zámkům

Páni z Hradce vymírají po meči r. 1604; prostřednictvím Lucie Otýlie z Hradce, jež se r. 1602 provdala za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka, přechází Telč do vlastnictví rodu Slavatů. Pozdější majitelé sídla – od r. 1712 Lichtenštejni z Kastelkornu a po nich Podstatští z Prusinovic (kteří přijali jméno a erb Lichtenštejnů) – se zaměřili hlavně na úpravy zámeckého parku, kde vybudovali vznosný empírový skleník. Od r. 1945 patří zámek státu.

Zámecké interiéry jsou mimořádně hodnotné. Návštěvníci mohou zhlédnout dva prohlídkové okruhy: základní prezentuje původní gotické části a zejména honosné renesanční sály - Modrý, Rytířský a nejmajestátnější Zlatý – s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy, cenným mobiliářem a sbírkou palných zbraní ze 17. století; druhá prohlídková trasa vede obytnými místnostmi, které sloužily posledním majitelům zámku - rodině Podstatský-Lichtenštejn – až do r. 1945. V některých zámeckých prostorách se zachovaly sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou. K relaxaci návštěvníků vybízí renesanční zahrada s arkádovou kolonádou či rozlehlý přírodně krajinářský park. V areálu zámku je též umístěna Galerie Jana Zrzavého a pobočka vlastivědného Muzea Vysočiny.

Atraktivitu Telče umocňuje řada filmů zde natočených, zejména pohádek; z nejznámějších lze uvést pohádkové snímky Z pekla štěstí I i II a hlavně pak oblíbenou Pyšnou princeznu nebo filmy Majster kat či Až přijde kocour. V anketě O nejpohádkovější zámek ČR obsazuje telčská památka pravidelně čelní pozice (v r. 2007 a 2010 dokonce zvítězila). Nádvoří zámku se každoročně stává dějištěm jednoho z našich nejstarších a nejoblíbenějších hudebních festivalů, kterým jsou Folkové prázdniny v Telči.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Telč 
Web: Zámek Telč

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kavárna Terasa Telč - Kavárna v krásném historickém městě Telč poblíž autobusového/vlakového nádraží v 1. patře nad OD Tesco. Nabízíme nepřeberné množství druhů káv, kvalitní horké čokolády, čaje, horké/studené nápoje, vína, piva i domácí limonády. Najdete u nás také drobné občerstvení - zákusky, pizzy, toasty a hranolky. Bezplatné wi-fi připojení, dětský koutek, terasa.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Arnoltice - Větrný mlýn holandského typu v Arnolticích pochází z roku 1830. Svému původnímu účelu sloužil 47 let a poté byl přebudován pro obytné účely.
Větrný mlýn Janov - Větrný mlýn Janov pravděpodobně pochází z roku 1844.
Větrný mlýn Růžová - Větrný mlýn holandského typu v obci Růžová pochází z roku 1864.
Větrný mlýn Světlík - Větrný mlýn Světlík holandského typu vlastní soukromý majitel a není tudíž přístupný veřejnosti.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz