Památky
zobrazit v mapěZámek Holešov
- Holešovský zámek, vzniklý přestavbami z původně gotické tvrze, se nachází ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku. Tato pamětihodnost, vybudovaná po r. 1650, představuje reprezentativní venkovské feudální sídlo, jež svým rozsahem a slohovou čistotou dochovaných konstrukcí, dispozice i výzdoby interiérů patří k nejvýznamnějším dokladům rané barokní zámecké architektury u nás. V interiérech vynikají zejména barokní nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba. Přilehlý monumentální a mimořádně cenný park francouzského typu náleží svou ojedinělou koncepcí a rozlohou 62 ha mezi nejvýznačnější na Moravě; jeho součástí je mj. systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem skladatele F. X. Richtera.
Zámek Nebílovy
- Barokní zámek Nebilovy nedaleko Plzně je v současné době ve vlastnictví státu a spadá pod správu Národního památkového ústavu. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Frýdek-Místek
- Zámek, vzniklý renesanční přestavbou gotického hradu ze 14. století a po požáru v r. 1688 upravovaný v barokním stylu, korunuje vyvýšeninu nad řekou Ostravicí v části Frýdek města Frýdek-Místek. Nejvýznamnějším interiérem někdejšího sídla Pernštejnů, Bruntálských z Vrbna, Oppersdorfů, Pražmů a Habsburků je Rytířský sál, rekonstruovaný v l. 2001-2003. V současnosti na zámku sídlí Muzeum Beskyd, jež nabízí pět stálých expozic s řadou krátkodobých výstav a kulturních či společenských akcí.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou
- Hodnotný komplex gotického hradu a pozdně barokního zámku se rozkládá na vysoké skále uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplou a tvoří dominantu města Bečova nad Teplou, ležícího v CHKO Slavkovský les v Karlovarském kraji, asi 15 km jižně od krajského města. Hradní segment bečovské pamětihodnosti se řadí k nejzachovalejším českým pozdně gotickým hradům. Největší věhlas vydobyl Bečovu unikátní „nález století“, v r. 1985 znovuobjevený a posléze zrestaurovaný románský relikviář sv. Maura; jedna z nejvzácnějších světových zlatnických památek patří k nejcennějším pokladům na území ČR.
Hrad Potštejn
- Hrad Potštejn byl dobyt budoucím králem Karlem IV. a později i husitskými "sirotky". V jeho podzemních chodbách je údajně ukrytý středověký poklad a nejdelší podzemní chodba vede až do 5 km vzdálených Litic. V obci Potštejn se nachází i barokní zámek.
Zámek Bečov nad Teplou
- Zámek Bečov nad Teplou je od roku 1995 chráněn jako Národní kulturní památka. Od roku 1996 je zde k vidění expozice gotického umění západních Čech a v roce 2002 byl do expozice zařazen románský relikviář svatého Maura, což je po korunovačních klenotech druhá nejcennější památka v ČR. Co se týče období románského slohu, je relikviář svatého Maura nejvýznamnější klenotnická památka v Česku.
Zámek Náchod
- Majestátní a rozsáhlý architektonický komplex o pěti nádvořích, tyčící se vysoko nad stejnojmenným městem v Královéhradeckém kraji, stojí typologicky na rozhraní mezi hradem a zámkem. Prezentuje se nejen zajímavými fortifikačními prvky, ale hlavně pozoruhodnými interiéry (vynikají zejména dva soubory bruselských tapisérií ze 17. století a sbírka květinových zátiší). Původně raně gotický hrad ze 13. století prošel řadou stavebních úprav, především renesančních a barokních. Bývalé sídlo předních českých i cizích šlechtických rodů a osobností (Jiří z Poděbrad, Albrecht z Valdštejna, Piccolominiové) je obklopeno rozsáhlým anglickým parkem.
Zámek Kinských Valašské Meziříčí
- Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí se nachází na pravém břehu Rožnovské Bečvy v severní části města. Jednopatrovou budovu zámku s mansardovou střechou obklopuje krásný park s množstvím vzácných dřevin.
Zámek Jindřichův Hradec
- Hrad a zámek Jindřichův Hradec, přezdívaný Bílá perla jižních Čech, patří k nejhodnotnějším a zároveň nejrozsáhlejším architektonickým komplexům v ČR; jeho jednotlivé části jsou svou výstavností srovnatelné s nejvyspělejší evropskou architekturou. Bývalé sídlo mocného rodu pánů z Hradce trůní na ostrohu mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem a tvoří tak dominantu stejnojmenného města v Jihočeském kraji. Renesanční rezidence s kulisou středověkých staveb se řadí k nejkrásnějším a nejznámějším zámkům u nás.
Zámek Úsov
- Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.
Zámek Pardubice
- Zámek Pardubice leží ve stejnojmenném městě a jedná se o zcela výjimečný druh objektu.
Hrad Cimburk
- Cimburk (někdy též Nový Cimburk) se řadí k nejvýznamnějším objektům lucemburské hradní architektury u nás. Zřícenina hradu se nachází v jihozápadní části vrchoviny Chřiby, ca 4 km východně od obce Koryčany v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.
Zámek Benátky nad Jizerou
- Zámek Benátky nad Jizerou spolu se svou zámeckou věží patří k lákavým turistickým cílům tohoto malebného města v okrese Mladá Boleslav.
Zámek Jezeří
- Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.
Janův hrad (Janohrad)
- Janův hrad je napodobenina hradní zříceniny v pseudogotickém slohu postavená v letech 1801 - 1808. Nechal ji v Lednicko-valtickém areálu vystavět kníže Jan I. z Lichtenštejna v tehdejším módním romantickém stylu podle projektu J. L. Hardtmutha.
Ľubovňanský hrad
- Ľubovňanský hrad byl pravděpodobně vybudován na konci 13. století, sloužil jako strážní pevnost, která ochraňovala důležitou obchodní stezku do Polska.
Hrad Brumov
- Hrad Brumov nedaleko městečka Brumov-Bylnice ve zlínském okrese pochází ze 13. století. Střežil důležitou obchodní stezku do Uher skrze Vlárský průsmyk. Od roku 1958 je hradní objekt kulturní památkou České republiky.
Hrad Houska
- Hrad Houska je tajemný, magický či prokletý hrad, který skrývá mnoho tajemství. Veřejnosti byl zpřístupněn teprve v roce 1999.
Zubštejn
- Mimořádně rozsáhlý hrad Zubštejn se řadí svou rozlohou 1, 7 ha mezi největší hradní objekty v republice. Patřil k nejvýznamnějším sídlům mocného rodu pánů z Pernštejna. Dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na protáhlém vrcholu (682 m n. m), ca 1 km nad obcí Pivonice, v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina.
Hrad Brníčko
- Malebná a poměrně rozsáhlá zřícenina gotického hradu se majestátně tyčí na vrcholu osamocené vyvýšeniny nad stejnojmennou obcí na Šumpersku, asi 7 km východně od Zábřehu. Hrad, založený ve 14. století pány z Otaslavic, byl dobyt a poškozen oddíly Matyáše Korvína v r. 1471, kdy Brníčko vlastnil jeho nejznámější majitel, rod Tunklů. Od r. 1513 se hrad uvádí již jako pustý. Dochovaly se zříceniny dvoupatrového paláce a věže, část plášťové zdi, tři mohutné pilíře, zbytky parkánové hradby, příkopy a valy. Ve středověku plnil hrad funkci nejen panského sídla, ale i vojenské pevnosti, r. 1869 zde byl uspořádán první tábor lidu na severní Moravě. Málokterá ze severomoravských hradních zřícenin je tak známým a oblíbeným výletním místem jako Brníčko.