Památky
zobrazit v mapěUNESCO: Olomouc
- Olomouc je jedno z největších měst v České republice. Leží v centrální části Moravy, asi 65 km severovýchodně od Brna. Jednou z významných památek, které zde nalezneme, je Sloup nejsvětější trojice, od roku 2000 zapsaný se Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Praha
- Nejvýznamnější položkou na Seznamu památek UNESCO v České republice je Praha. Historické jádro zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
UNESCO: Telč
- Telč je malebné historické město v kraji Vysočina, asi 30 km jihozápadně od Jihlavy. Ve městě najdeme mnoho krásných kulturních a historických památek, které vytváří městskou památkovou rezervaci. Spolu s telečským zámkem bylo centrum města zapsáno roku 1992 na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Třebíč
- Třebíč se dostala na Seznam památek UNESCO díky židovské čtvrti a bazilice sv. Prokopa v roce 2003. Paradoxní je, že tyto památky se dochovaly díky rozhodnutí z minulého režimu o demolici židovského ghetta, díky čemuž zůstalo zakonzervovány a bez neodborných stavebních zásahů. Jedná se zatím o poslední české památky, které byly zapsány na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Žďár nad Sázavou
- Žďár nad Sázavou je významným městem na Vysočině. Nedaleko města se nachází poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který od roku 1994 patří na Seznam světového dědictví UNESCO.
Státní hrad a zámek Český Krumlov
- Mohutný komplex renesančního zámku Rožmberků, původně gotický hrad přestavěný barokně a upravený rokokově. Český Krumlov je jedním z nejnavštěvovanějších hradních a zámeckých komplexů v České republice a spolu s ním i celá historická část tohoto překrásného okresního města, klenotu na řece Vltavě. Český Krumlov dobře znají i vodáci, splouvající Vltavu z Vyššího Brodu.
Zámek Valtice
- Monumentální zámek je jedním ze dvou nejvzácnějších klenotů Lednicko-valtického areálu, jedinečného území s kreditem památky UNESCO. Bývalá centrální rezidence mocného rodu Lichtenštejnů se nachází ve stejnojmenném městě na jižní Moravě, 10 km západně od Břeclavi. Zámek se řadí mezi nejrozsáhlejší světské barokní stavby na Moravě a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek raně barokní architektury ve střední Evropě.
Zámek Lednice
- Pohádkově krásný novogotický zámek Lednice, vrcholné dílo romantické architektury na našem území, patří k nejcennějším a nejnavštěvovanějším památkovým objektům v ČR. Bývalé letní sídlo rodu Lichtenštejnů se nachází na pravém břehu řeky Dyje, ve stejnojmenné obci na Břeclavsku v Jihomoravském kraji, asi 12 km východně od Mikulova. Zámek s Palmovým skleníkem, francouzskou zahradou a rozlehlým parkem je součástí krajinářského celku Lednicko-valtického areálu, v r. 1996 prohlášeného za památku UNESCO.
Zámek Lysice
- Pozoruhodný lysický zámek, nacházející se ve stejnojmenném městyse na Blanensku v Jihomoravském kraji, má velmi bohatou stavební historii; původně vodní tvrz byla přestavěna na renesanční a později barokní sídlo, jehož vzhled v 19. století ovlivnily zejména empírové úpravy. Zámek vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Půvab rezidence podtrhuje unikátní zahrada a v ní pro Lysice tak charakteristická kolonáda s krytým ochozem.
Zámek Nové Hrady
- Zámek Nové Hrady se řadí mezi jedny z mála rokokových staveb, které jsou na území České republiky k vidění.
Zámek Vimperk
- Zámek Vimperk se nachází ve stejnojmenném městě a v současné době slouží jako muzeum. Tyčí se nad údolím potoka, kterým vedla dálková cesta do Bavor.
Hrad Obřany u Chvalčova
- Zřícenina hradu ze 14. století se nachází na protáhlém vrcholovém hřebeni stejnojmenné dominantní vyvýšeniny; najdeme ji v hájemství Hostýnských vrchů nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Z tohoto středověkého sídla, zničeného za husitských válek, se dochovaly rozsáhlejší zbytky hradního paláce, příkop, část obvodové hradební zdi a relikt válcové věže. Obřany jsou jedním z nejvýše položených zřícených hradů na Moravě (704 m n. m.).
Zámek Ohrada
- Zámek Ohrada je lovecký zámeček poblíž Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Zámek Chropyně
- Zámek Chropyně, spjatý se známou pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi, se nachází ve stejnojmenném městě, cca 6 km severně od Kroměříže (Zlínský kraj). Původní renesanční budova, stojící na místě někdejší středověké vodní tvrze, byla po r. 1615 přestavěna na manýristický zámek, jehož další úpravy proběhly začátkem 18. a po polovině 19. století. Jednoduchá dvoupatrová budova s výraznou věží upoutá harmonií architektonických prvků, byť pocházejí z různých časových období. Z interiérů vyniká zejména Rytířský sál s početnou sbírkou historických zbraní. Na zámku, který v 70. letech 20. století prošel generální rekonstrukcí, jsou kromě národopisné muzejní expozice instalovány též pamětní síně hudebního skladatele Dr. Emila Axmana a slavného chropyňského rodáka Emila Filly, význačného představitele evropského kubismu (včetně kolekce jeho obrazů). Areál zámku bývá dějištěm Hanáckých slavností. K objektu přiléhající Zámecký rybník se vzácnou flórou a faunou je významnou přírodní rezervací.
Hrad Lipnice
- Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmenným městem v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Pro návštěvníky této oblasti dnes Lipnice představuje mimořádně atraktivní turistický magnet.
Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
- Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.
Zámek Častolovice
- Malebný renesanční zámek z 16. století, sídlo pánů z Oppersdorfu a poté Šternberků, se nachází ve stejnojmenném městysu v podhůří Orlických hor, asi 10 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. V bohatě zařízených interiérech vynikají malované kazetové stropy a početná sbírka obrazů. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park (mj. s růžovou a vodní zahradou) a obora s bílými daňky. Objekt získala v restituci Franziska Diana Sternbergová, která jej proměnila v jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků ČR.
Hrad Kašperk
- Dobře zachovaná zřícenina majestátního gotického hradu, který nechal v l. 1356-1365 vystavět Karel IV. zejména k zabezpečení zemské hranice s Bavorskem, ale též k ochraně Zlaté stezky a místních zlatých dolů. Kašperk (původně Karlsberg) nebyl patrně nikdy dobyt; od r. 1617 se uvádí jako pustý. Hrad, malebně zasazený v šumavské krajině, trůní na severozápadním výběžku vrchu Ždánov, asi 3 km severně od města Kašperské Hory na. Kašperk patří mezi nejvýznamnější dochované ukázky české hradní architektury 14. století a svou nadmořskou výškou 886 m je nejvýše položeným královským hradem v Česku. Vedle prohlídkových okruhů a řady kulturních akcí nabízí též jedinečné výhledy na Šumavu a okolí. Vzhledem k četným ponurým legendám a pověrám, jimiž je Kašperk opředen, získal pověst jednoho z nejtajemnějších a nejstrašidelnějších hradů u nás.
Zámek Nelahozeves
- Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších pozdně renesančních staveb v České republice. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky a jeho současným majitelem je William Lobkowicz. Uvnitř zámku se nachází Lobkowiczká sbírka umění a zámek je veřejnosti přístupný.
Zámek Náměšť nad Oslavou
- Zámek, stojící na rulovém kopci na levém břehu řeky Oslavy, tvoří dominantu města Náměšť nad Oslavou a patří k významným ukázkám renesanční architektury na Moravě. V 16. století byl rezidencí uznávaného rodu Žerotínů, od r. 1945 se stal letním sídlem prezidenta Edvarda Beneše. Zámek, nacházející se na Třebíčsku v kraji Vysočina, je též známý unikátní kolekcí vzácných gobelínů, která patří k nejhodnotnějším zámeckým sbírkám u nás.