Hrad Potštejn
Typ: | Hrad |
---|---|
Kraj: | Královéhradecký kraj |
Okres: | Okres Rychnov nad Kněžnou |
Město: | Potštejn |
Výška: | 412 m n.m. |
GPS: | 50°4'40.756"N, 16°18'31.878"E |
Hrad Potštejn obývalo mnoho majitelů
Původní gotický hrad byl postaven na konci 13. století šlechtickým rodem Drslaviců. Písemná zmínka o prvních majitelích je z roku 1312 - byli jimi Procek z Potštejna a jeho syn Mikuláš. Mikuláš z Potštejna později nechvalně proslul jako loupeživý rytíř a odpůrce Jana Lucemburského. V roce 1339 byl hrad obléhán - tehdy mladým markrabětem (budoucím císařem karlem IV). Po 9 týdnech byl hrad dobyt, rozbořen a Mikuláš z Potštejna usmrcen. V roce 1356 Karel IV nechal hrad postupně opravit a v roce 1371 jej zastavil opolskému knížeti Bolkovi. V roce 1396 již za vlády Václava IV. byl hrad zastaven Jindřichovi Lacembokovi z Chlumu a později markraběti Prokopovi. V roce 1399 neúspěšně obléhala hrad vojska panské jednoty, která působila proti Václavu IV, hrad pak připadl manželce Václava IV - Žofii a po její smrti hrad získal v roce 1425 král Zikmund. Ten jej o 4 roky později zastavil Půtovi z Častolovic, který bojoval na straně křižáckých vosjk proti husitům, a hrad byl brzy nato obléhán východočeskými sirotky. Majitelem hradu byla pak po Půtově smrti jeho manželka a následně Hynek Krušina z Lichtenburka. Jeho syn Vilém hrad postoupil králi Jiřímu z Poděbrad, jenž byl vlastníkem sousedního litického panství.
Dalším majitelem hradu byl Jindřich Münsterberský a ten jej prodal Vilémovi z Pernštejna. V roce 1497 nastala významná změna v držení hradu - král Vladislav Jagellonský změnil zástavu v dědičné držení a hrad byl tím pádem více než 50 let významným sídlem rodu Pernštejnů ve východních Čechách. Posledním majitelem z rodu Pernštejnů, Jaroslav, byl nucen hrad včetně většiny rodových statků rozprodat a potštejnské panství získal Václav Hrzán z Harasova a na Jenštejně. Jeho syn Adam Šťastný po roce 1576 nechal horní hrad renesančně přestavět a kvůli vysokému zadlužení byla nucena dcera Adama Šťastného - Anna Kateřina panství prodat císařskému generálovi Kašparovi z Grambu. Ten část panství odkázal jezuitské koleji sv. Klimenta na Starém Městě Pražském a zbytek panství připadl Františce Magdaleně, provdané za Václava Zárubu z Hustířan.
Zárubové z Hustířan vlastnili hrad více než 100 let. V roce 1746 odprodala dcera posledního mužského zástupce rodu Zárubů z Hustířan hrad i městečko Potštejn slezskému emigrantovi Janu Ludvíkovi Harbuvalovi z Chamaré. Tento šlechtický rod vystavěl v městečku nový barokní zámek, v obvodové části hradu vznikly sice nové sakrální stavby, ale zároveň byly zdevastovány ostatní objekty jako následek hledání tzv. Potštejnského pokladu. Hrad v 19. století postupně chátral a na začátku 20. století, kdy jej získal Klub československých turistů, tu byly zahájeny první zabezpečovací práce. V době okupace fašistickým Německem byly práce násilně ukončeny, po válce byl velkostatek Dobřenských z Dobřenic zkonfiskován a hrad pak vlastnila Česká obec sokolská a později Státní lesy. V roce 1976 se na hradě podařilo zastřešit 4. bránu a v 80. letech zásluhou hnutí Brontosaurus byl hrad zbaven náletových křovin a byly tu provedeny drobné konzervační práce.
Hrad Potštejn dnes
Po roce 1989 se stal hrad majetkem obce a ta jej v roce 1994 zpřístupnila veřejnosti. V té době již probíhala rozsáhlá konzervace veškerého zdiva a úprava areálu. Podařilo se i zastřešit kapli horního hradu. V dnešní době je zřícenina hradu Potštejn jednou z nejvyhledávanějších historických památek ve východních Čechách.