Zámek Jezeří

Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.

Lobkowiczové vlastníky zkonfiskovaného zámku po bitvě na Bílé hoře

Na místě dnešního zámku stával hrad Eisenberg (Železná hora), byl vystavěn v polovině 14. století pány ze Rvenic. Dalšími majiteli hradu byli Petr z Perče, Albrecht st. z Kolovrat, Smolíkové ze Slavic a páni z Kaufunku. V době držení hradu Mikulášem z Hochhausera byl v roce 1549 hrad přestavěn na renesanční zámek. V roce 1623 byl zámek za účast na stavovském povstání zkonfiskován a připadl Vilémovi mladšímu z Lobkowicz. V roce 1627 proběhla na zámku rozsáhlá barokní přestavba, ale o 19 let později zámek vyhořel. Požár způsobila císařská vojska při obléhání mosteckého hradu, který obsadili Švédové. Dnešní podobu zámek získal až v roce 1696, kdy jej Ferdinand Vilém z Lobkowicz nechal opět rekonstruovat v barokním stylu, hlavní budova měla půdorys ve tvaru písmene H. V roce 1713 zámek opět vyhořel a barokní rozsáhlá rekonstrukce se potřetí opakovala. 

19. století ve znamení stavebního a kulturního rozvoje panství 

Začátek 19. století zámek zaznamenal další významné stavební změny. Vzniklo tu zámecké divadlo, byla založena myslivecká kapela a eisenberský pěvecký sbor. Významnými hosty na zámku byli J. W. Goethe, Ludwig van Beethoven, Christoph Willibald Gluck. 

Pozemková reforma, jednotky SS a pobočka koncentračního tábora 

U zámku býval v 19. století velký anglický park o rozloze 50 hektarů, zbytky parku se dochovaly dodnes. Část parku byla uchráněna před těžbou hnědého uhlí, je však neudržovaná. V lese nad zámkem bývala obora a v parku se nachází i zbytky lobkovické hrobky z konce 18. století. Panství Lobkowiczů byl poměrně rozsáhlé, do roku 1848 byli vlastníky městeček Ervěnice a Strupčice a dalších 21 vesnic. Kromě zemědělské činnosti a lesnictví se Lobkowiczové věnovali i průmyslové výrobě, vlastnili pivovar, vápenky, cihelny a počínající hnědouhelné doly v Pohlodech u Jirkova. Po vzniku Československé republiky však bylo při pozemkové reformě jejich panství značně zredukováno a Lobkowiczům zůstalo jen 5 poplužních dvorů.

V průběhu 2. světové války byl veškerý majetek Lobkowiczům zabaven - Max Lobkowicz byl vyslancem československé exilové vlády v Londýně. Fašisté zřídili na zámku pobočku koncentračního tábora Flossenbürg a umístili zde strážný oddíl SS, který zde věznil zajaté vyšší důstojníky spojeneckých armád, např. bratra Charlese de Gaulla.

Těžba hnědého uhlí 

Po roce 1948 byl zámek nakonec znárodněn a postupně chátral. V okolí probíhala rozsáhlá povrchová těžba hnědého uhlí a postupně zmizely z povrchu zemského i obce pod zámkem - Jezeří, Albrechtice, Dřínov, Kundratice a další. Po roce 1989 získali Lobkowiczové v restituci zámek nazpět, ale jelikož by zámek vyžadoval velmi vysoké náklady na rekonstrukci, přenechali jej za symbolický poplatek státu.

Dnes je zámek v péči Národního památkového ústavu, opravy zdevastovaného objektu probíhají pomalu, ale některé části zámku se již podařilo zrekonstruovat, např. celou střechu. Zámek je zpřístupněn veřejnosti, v některých místnostech je umístěn dobový nábytek z 18. století. Zámek Jezeří je častým výletním cílem, a to i z toho důvodu, že nikde jinde nespatříte extrémně zdevastovanou krajinu v okolí historického památkového objektu, poznamenanou těžbou hnědého uhlí. Ačkoliv není výhled na tuto pustou planinu zrovna líbivý, někomu může připadat jedinečný a dokonce fascinující.

Zajímavostí je, že kastelánkou zámku Jezeří je Hana Krejčová, partnerka místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta, který bojuje proti prolomení územních limitů další těžby hnědého uhlí.

 

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 1.–24. 3. uzavřen
25. 3.–28. 3. po, pá, so, ne 10.00–16.45
29. 3.–31. 3. uzavřen
1. 4.–30. 4. so–ne 10.00–16.45
1. 5.–30. 9. út–ne 10.00–17.45
22. 8.–26. 8. uzavřen
1. 10.–31. 10. so–ne 10.00–15.45
28. 10. 10.00–15.45
1. 11.–31. 12. uzavřen

 

 Zámecké interiéry (základní okruh - prohlídka v češtině)

 • Dospělí 70 Kč
 • Děti do 6 let zdarma
 • Děti 6-15 let 45 Kč
 • Studenti 15-26 let 45 Kč
 • Senioři nad 65 let 45 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 185 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 45 Kč
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1 + 3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci

 

 Sklepení - pohádkové bytosti a strašidla

 • jednotné vstupné 30 Kč

Okruh bez průvodce - výstavní prostory

 • jednotné vstupné 50 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 6.7.2020
Polojasno
14°C
11°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1011.8hPa
Vítr: 4.1m/s
z západu
Zítra
Úterý 7.7.
Polojasno
14°C
11°C
Středa
8.7.2020
Déšť
14°C
12°C
Čtvrtek
9.7.2020
Zataženo
15°C
13°C
Pátek
10.7.2020
Silný déšť
16°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Horní Jiřetín 
Web: Zámek Jezeří
Email: jezeri@npu.cz
Telefon: +420 476 734 338

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Pyšná - Zimní areál Pyšná se nachází v Krušných horách poblíž města Chomutov v okrese Chomutov. Areál je nadstandartně vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Ing. David Grünbaum - Půjčovna má k dispozici rafty a lodě na řece Ohři.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.