Zámek Jezeří

Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.

Lobkowiczové vlastníky zkonfiskovaného zámku po bitvě na Bílé hoře

Na místě dnešního zámku stával hrad Eisenberg (Železná hora), byl vystavěn v polovině 14. století pány ze Rvenic. Dalšími majiteli hradu byli Petr z Perče, Albrecht st. z Kolovrat, Smolíkové ze Slavic a páni z Kaufunku. V době držení hradu Mikulášem z Hochhausera byl v roce 1549 hrad přestavěn na renesanční zámek. V roce 1623 byl zámek za účast na stavovském povstání zkonfiskován a připadl Vilémovi mladšímu z Lobkowicz. V roce 1627 proběhla na zámku rozsáhlá barokní přestavba, ale o 19 let později zámek vyhořel. Požár způsobila císařská vojska při obléhání mosteckého hradu, který obsadili Švédové. Dnešní podobu zámek získal až v roce 1696, kdy jej Ferdinand Vilém z Lobkowicz nechal opět rekonstruovat v barokním stylu, hlavní budova měla půdorys ve tvaru písmene H. V roce 1713 zámek opět vyhořel a barokní rozsáhlá rekonstrukce se potřetí opakovala. 

19. století ve znamení stavebního a kulturního rozvoje panství 

Začátek 19. století zámek zaznamenal další významné stavební změny. Vzniklo tu zámecké divadlo, byla založena myslivecká kapela a eisenberský pěvecký sbor. Významnými hosty na zámku byli J. W. Goethe, Ludwig van Beethoven, Christoph Willibald Gluck. 

Pozemková reforma, jednotky SS a pobočka koncentračního tábora 

U zámku býval v 19. století velký anglický park o rozloze 50 hektarů, zbytky parku se dochovaly dodnes. Část parku byla uchráněna před těžbou hnědého uhlí, je však neudržovaná. V lese nad zámkem bývala obora a v parku se nachází i zbytky lobkovické hrobky z konce 18. století. Panství Lobkowiczů byl poměrně rozsáhlé, do roku 1848 byli vlastníky městeček Ervěnice a Strupčice a dalších 21 vesnic. Kromě zemědělské činnosti a lesnictví se Lobkowiczové věnovali i průmyslové výrobě, vlastnili pivovar, vápenky, cihelny a počínající hnědouhelné doly v Pohlodech u Jirkova. Po vzniku Československé republiky však bylo při pozemkové reformě jejich panství značně zredukováno a Lobkowiczům zůstalo jen 5 poplužních dvorů.

V průběhu 2. světové války byl veškerý majetek Lobkowiczům zabaven - Max Lobkowicz byl vyslancem československé exilové vlády v Londýně. Fašisté zřídili na zámku pobočku koncentračního tábora Flossenbürg a umístili zde strážný oddíl SS, který zde věznil zajaté vyšší důstojníky spojeneckých armád, např. bratra Charlese de Gaulla.

Těžba hnědého uhlí 

Po roce 1948 byl zámek nakonec znárodněn a postupně chátral. V okolí probíhala rozsáhlá povrchová těžba hnědého uhlí a postupně zmizely z povrchu zemského i obce pod zámkem - Jezeří, Albrechtice, Dřínov, Kundratice a další. Po roce 1989 získali Lobkowiczové v restituci zámek nazpět, ale jelikož by zámek vyžadoval velmi vysoké náklady na rekonstrukci, přenechali jej za symbolický poplatek státu.

Dnes je zámek v péči Národního památkového ústavu, opravy zdevastovaného objektu probíhají pomalu, ale některé části zámku se již podařilo zrekonstruovat, např. celou střechu. Zámek je zpřístupněn veřejnosti, v některých místnostech je umístěn dobový nábytek z 18. století. Zámek Jezeří je častým výletním cílem, a to i z toho důvodu, že nikde jinde nespatříte extrémně zdevastovanou krajinu v okolí historického památkového objektu, poznamenanou těžbou hnědého uhlí. Ačkoliv není výhled na tuto pustou planinu zrovna líbivý, někomu může připadat jedinečný a dokonce fascinující.

Zajímavostí je, že kastelánkou zámku Jezeří je Hana Krejčová, partnerka místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta, který bojuje proti prolomení územních limitů další těžby hnědého uhlí.

 

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 1.–24. 3. uzavřen
25. 3.–28. 3. po, pá, so, ne 10.00–16.45
29. 3.–31. 3. uzavřen
1. 4.–30. 4. so–ne 10.00–16.45
1. 5.–30. 9. út–ne 10.00–17.45
22. 8.–26. 8. uzavřen
1. 10.–31. 10. so–ne 10.00–15.45
28. 10. 10.00–15.45
1. 11.–31. 12. uzavřen

 

 Zámecké interiéry (základní okruh - prohlídka v češtině)

 • Dospělí 70 Kč
 • Děti do 6 let zdarma
 • Děti 6-15 let 45 Kč
 • Studenti 15-26 let 45 Kč
 • Senioři nad 65 let 45 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 185 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 45 Kč
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1 + 3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci

 

 Sklepení - pohádkové bytosti a strašidla

 • jednotné vstupné 30 Kč

Okruh bez průvodce - výstavní prostory

 • jednotné vstupné 50 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 12.5.2021
Déšť
11°C
8°C
Srážky: 2.9mm
Tlak: 1008.1hPa
Vítr: 4.6m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 13.5.
Déšť
7°C
6°C
Pátek
14.5.2021
Zataženo
12°C
5°C
Sobota
15.5.2021
Polojasno
14°C
8°C
Neděle
16.5.2021
Polojasno
13°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Horní Jiřetín 
Web: Zámek Jezeří
Email: jezeri@npu.cz
Telefon: +420 476 734 338

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Pyšná - Zimní areál Pyšná se nachází v Krušných horách poblíž města Chomutov v okrese Chomutov. Areál je nadstandartně vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Ing. David Grünbaum - Půjčovna má k dispozici rafty a lodě na řece Ohři.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.