Zámek Jezeří

Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.

Lobkowiczové vlastníky zkonfiskovaného zámku po bitvě na Bílé hoře

Na místě dnešního zámku stával hrad Eisenberg (Železná hora), byl vystavěn v polovině 14. století pány ze Rvenic. Dalšími majiteli hradu byli Petr z Perče, Albrecht st. z Kolovrat, Smolíkové ze Slavic a páni z Kaufunku. V době držení hradu Mikulášem z Hochhausera byl v roce 1549 hrad přestavěn na renesanční zámek. V roce 1623 byl zámek za účast na stavovském povstání zkonfiskován a připadl Vilémovi mladšímu z Lobkowicz. V roce 1627 proběhla na zámku rozsáhlá barokní přestavba, ale o 19 let později zámek vyhořel. Požár způsobila císařská vojska při obléhání mosteckého hradu, který obsadili Švédové. Dnešní podobu zámek získal až v roce 1696, kdy jej Ferdinand Vilém z Lobkowicz nechal opět rekonstruovat v barokním stylu, hlavní budova měla půdorys ve tvaru písmene H. V roce 1713 zámek opět vyhořel a barokní rozsáhlá rekonstrukce se potřetí opakovala. 

19. století ve znamení stavebního a kulturního rozvoje panství 

Začátek 19. století zámek zaznamenal další významné stavební změny. Vzniklo tu zámecké divadlo, byla založena myslivecká kapela a eisenberský pěvecký sbor. Významnými hosty na zámku byli J. W. Goethe, Ludwig van Beethoven, Christoph Willibald Gluck. 

Pozemková reforma, jednotky SS a pobočka koncentračního tábora 

U zámku býval v 19. století velký anglický park o rozloze 50 hektarů, zbytky parku se dochovaly dodnes. Část parku byla uchráněna před těžbou hnědého uhlí, je však neudržovaná. V lese nad zámkem bývala obora a v parku se nachází i zbytky lobkovické hrobky z konce 18. století. Panství Lobkowiczů byl poměrně rozsáhlé, do roku 1848 byli vlastníky městeček Ervěnice a Strupčice a dalších 21 vesnic. Kromě zemědělské činnosti a lesnictví se Lobkowiczové věnovali i průmyslové výrobě, vlastnili pivovar, vápenky, cihelny a počínající hnědouhelné doly v Pohlodech u Jirkova. Po vzniku Československé republiky však bylo při pozemkové reformě jejich panství značně zredukováno a Lobkowiczům zůstalo jen 5 poplužních dvorů.

V průběhu 2. světové války byl veškerý majetek Lobkowiczům zabaven - Max Lobkowicz byl vyslancem československé exilové vlády v Londýně. Fašisté zřídili na zámku pobočku koncentračního tábora Flossenbürg a umístili zde strážný oddíl SS, který zde věznil zajaté vyšší důstojníky spojeneckých armád, např. bratra Charlese de Gaulla.

Těžba hnědého uhlí 

Po roce 1948 byl zámek nakonec znárodněn a postupně chátral. V okolí probíhala rozsáhlá povrchová těžba hnědého uhlí a postupně zmizely z povrchu zemského i obce pod zámkem - Jezeří, Albrechtice, Dřínov, Kundratice a další. Po roce 1989 získali Lobkowiczové v restituci zámek nazpět, ale jelikož by zámek vyžadoval velmi vysoké náklady na rekonstrukci, přenechali jej za symbolický poplatek státu.

Dnes je zámek v péči Národního památkového ústavu, opravy zdevastovaného objektu probíhají pomalu, ale některé části zámku se již podařilo zrekonstruovat, např. celou střechu. Zámek je zpřístupněn veřejnosti, v některých místnostech je umístěn dobový nábytek z 18. století. Zámek Jezeří je častým výletním cílem, a to i z toho důvodu, že nikde jinde nespatříte extrémně zdevastovanou krajinu v okolí historického památkového objektu, poznamenanou těžbou hnědého uhlí. Ačkoliv není výhled na tuto pustou planinu zrovna líbivý, někomu může připadat jedinečný a dokonce fascinující.

Zajímavostí je, že kastelánkou zámku Jezeří je Hana Krejčová, partnerka místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta, který bojuje proti prolomení územních limitů další těžby hnědého uhlí.

 

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 1.–24. 3. uzavřen
25. 3.–28. 3. po, pá, so, ne 10.00–16.45
29. 3.–31. 3. uzavřen
1. 4.–30. 4. so–ne 10.00–16.45
1. 5.–30. 9. út–ne 10.00–17.45
22. 8.–26. 8. uzavřen
1. 10.–31. 10. so–ne 10.00–15.45
28. 10. 10.00–15.45
1. 11.–31. 12. uzavřen

 

 Zámecké interiéry (základní okruh - prohlídka v češtině)

 • Dospělí 70 Kč
 • Děti do 6 let zdarma
 • Děti 6-15 let 45 Kč
 • Studenti 15-26 let 45 Kč
 • Senioři nad 65 let 45 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 185 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 45 Kč
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1 + 3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci

 

 Sklepení - pohádkové bytosti a strašidla

 • jednotné vstupné 30 Kč

Okruh bez průvodce - výstavní prostory

 • jednotné vstupné 50 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 19.5.2019
Polojasno
17°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1004.8hPa
Vítr: 4.6m/s
z jiho-východu
Zítra
Pondělí 20.5.
Deštivo
14°C
9°C
Úterý
21.5.2019
Zataženo
15°C
11°C
Středa
22.5.2019
Déšť
11°C
8°C
Čtvrtek
23.5.2019
Jasno
14°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Horní Jiřetín 
Web: Zámek Jezeří
Email: jezeri@npu.cz
Telefon: +420 476 734 338

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Pyšná - Zimní areál Pyšná se nachází v Krušných horách poblíž města Chomutov v okrese Chomutov. Areál je nadstandartně vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Ing. David Grünbaum - Půjčovna má k dispozici rafty a lodě na řece Ohři.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Doubravka XIV - Zajímavý a netradiční název vyhlídkové věže souvisí se jménem pražského obvodu, kde v roce 2018 vznikla. Jedná se o dřevěnou stavbu v Praze 14 - Černém Mostě, v oblasti lesoparku Čihadla.
Stezka nad vinohrady - Stezka nad vinohrady je netypický název rozhledny, jejíž tvar je ještě více nezvyklý, než její samotné jméno. Stavba vznikla v roce 2018 nákladem přibližně dvou a půl milionu korun. Investorem byla obec Kobylí u Břeclavi a rozhlednu stavěla společnost Teplotechna. Výstavba probíhala podle návrhu Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka.
Medvědí hora - Medvědí hora je jedna ze šumavských tisícovek. Vypíná se nedaleko Modravy v první zóně Národního parku Šumava.
Workout park u fotbalového hřiště - Workout hřiště s několika hrazdami, bradly, několika různě vysokými lavicemi a šikmou lavicí.

Nové ubytování

+ přidat
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst