Zámek Jindřichův Hradec

Hrad a zámek Jindřichův Hradec, přezdívaný Bílá perla jižních Čech, patří k nejhodnotnějším a zároveň nejrozsáhlejším architektonickým komplexům v ČR; jeho jednotlivé části jsou svou výstavností srovnatelné s nejvyspělejší evropskou architekturou. Bývalé sídlo mocného rodu pánů z Hradce trůní na ostrohu mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem a tvoří tak dominantu stejnojmenného města v Jihočeském kraji. Renesanční rezidence s kulisou středověkých staveb se řadí k nejkrásnějším a nejznámějším zámkům u nás.

13. – 15. století: hrad založený Jindřichem

Zámek Jindřichův Hradec prošel během staletí řadou proměn a přestaveb. Jádrem dnešního rozlehlého komplexu je románsko-gotický hrad, poprvé zmiňovaný již v r. 1220 jako Nova domus (Nový hrad). Dal ho postavit Jindřich z rodu Vítkovců, jeden z pěti synů legendárního Vítka z Prčice a zakladatel rodu pánů z Hradce, což byla samostatná odnož Vítkovců, mající ve znaku zlatou pětilistou růži v modrém poli. V letech 1260-1270 byl hrad raně goticky přestavěn a rozšířen; již tehdy představovalo sídlo jeden z nejvýstavnějších hradních celků v českých zemích. Jeho hlavní části – mohutná válcová věž a přilehlý palác s kaplí – se zachovaly dodnes. Úpravy a rozšiřování paláce probíhaly i ve 14. a zejména v 15. století.

16. století: stavebním fortissimem k renesančnímu skvostu

K nejzásadnější a nejvelkolepější proměně sídla dochází v době vrcholícího rozmachu rodu. Od poloviny 16. století probíhaly v rychlém sledu intenzivní úpravy, měnící hrad na reprezentativní a pohodlný zámek, podle vzoru výstavných paláců italské renesance. S přestavbami započal vlivný velmož Jáchym z Hradce a pokračoval v nich jeho syn Adam II. z Hradce (1546-1596). Tehdy vznikly v prostorách třetího nádvoří stěžejní části zámku, na jejichž koncepci se podíleli prvotřídní italští architekti. Jedná se o Nové stavení Jáchymovo a zejména pak o Nové stavení Adamovo (s vysokou polygonální věží), které svou velikostí a krásou zastínilo sousední budovy na tomto nádvoří; projektoval jej Antonio Ericer a dokončil r. 1587 Baldassare Maggi z Arogna. Podle Maggiho plánů vznikly další objekty v zámeckém areálu. V letech 1586-1592 spojily tzv. Velké arkády Adamovo stavení s přebudovaným traktem Španělského křídla; současně postavil Antonio Cometa Malé arkády. Nakonec vznikla zahrada a v ní unikátní hudební pavilón Rondel (podle plánů B. Maggiho realizoval Giovanni Maria Faconi). Tím byl stavební vývoj areálu, který získal vrcholně renesanční podobu, v zásadě ukončen. Přepychová rezidence se stala dějištěm okázalých slavností, ale i místem důležitých jednání a schůzek; hostila císaře, papežské legáty a řadu významných osobností renesanční Evropy. R. 1604 vymírá věhlasný rod pánů z Hradce po meči; tím se uzavírá nejslavnější kapitola zámku i města.

17. – 20. století: Slavatové, Černínové, úpadek a obnova zámku

Panství pak přešlo věnem do majetku Slavatů (Vilém Slavata, známá to postava druhé pražské defenestrace) a nakonec v letech 1693-1945 jej vlastnili Černínové z Chudenic. Oba tyto přední rody svou rezidenci již významněji nepřestavovali, vybavili ji však množstvím cenného mobiliáře. R. 1773 zámek poničil rozsáhlý požár; k záchraně těžce poškozených budov přistoupili Černínové až počátkem 20. století, kdy rekonstrukci jejich sídla provedl vídeňský architekt Humbert Walcher z Moltheimu. Přesto byl stav zámku – zejména po r. 1945, kdy přešel do rukou státu – velice tristní. Teprve výrazné investice a šikovnost restaurátorů pomohly zachránit zchátralý objekt. Generální rekonstrukce celého areálu probíhala v letech 1976-1993, ale stavební obnova tohoto skvostu renesanční architektury byla ukončena teprve nedávno.

Co středověký hrad dal aneb Od Hladomorny ke kaši

Zámek je tvořen složitým komplexem budov různého stáří. Jádro původního hradu se nachází na hlavním, třetím nádvoří. Jeho nejstarší stavbou je 32 m vysoká Černá věž (zvaná také Hladomorna), monumentální válcová věž ze 13. století. K ní přiléhá Starý palác, ojedinělá ukázka gotické hradní architektury. Zdejší místnost uchovává evropský unikát: jednu z nejcennějších památek našeho raně gotického nástěnného malířství, fresku z r. 1338 s tématikou legendy o sv. Jiří. Pozoruhodný je i deskový obraz Jindřichohradecké Madony z doby kolem r. 1460. K uvedenému středověkému jádru patří též kaple sv. Ducha. Zachován zůstal i Královský palác z 16. století. Za Hladomornou stojí pozdně gotická Červená věž zvaná Menhartka, ve které se nachází doposud funkční tzv. Černá kuchyně z 15. století, nejlépe dochovaná u nás; má netradiční čtyřkomínové řešení a po staletí se v ní na Zelený čtvrtek vařívala proslulá sladká kaše pro chudé (v 17. století si pro ni došlo údajně až 10 000 zájemců). Stavby renesančního bloku jsou zmíněny výše.

Renesanční sektor zámku

Jindřichohradecký areál je po Pražském hradě a zámku v Českém Krumlově třetí největší v republice. Zaujímá plochu přes tři hektary, obsahuje 320 místností, jejichž odemčení si vyžádá na 500 klíčů, v sálech a komnatách je instalováno kolem 10 000 uměleckých předmětů. Renesanční interiéry se dochovaly ve vzácné slohové čistotě. Vnitřní prostory zámku procházejí neustálou obnovou. Pro návštěvníky jsou přichystány tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. V Adamově stavení zaujmou komnaty zařízené ve stylu renesance, baroka, rokoka, klasicismu a empíru. Zejména tzv. Zelené pokoje nás podmanivě přenesou do časů renesance. Zahradní Rondel (zpívala v něm mj. Ema Destinnová) upoutá bohatou plastickou zlacenou výzdobou z 16. století. Ani se nechce věřit, že tento okouzlující pavilon prý kdysi sloužil jako dřevník, sklad zvěřiny a dokonce i jako chlév.

Zámek též pulsuje mnoha kulturními a společenskými akcemi (např. festival Folková růže, koncerty, plesy aj.). Vyhledávanou atrakcí jsou i noční prohlídky s Bílou paní, jedním ze známých mýtů Jindřichova Hradce.

Otevírací doba

trasa A

 • duben a říjen - denně mimo pondělí - 10:00 - 16:00
 • květen a září - denně mimo pondělí - 10:00 - 17:00
 • červen až srpen - denně mimo pondělí - 9:00 - 17:30

trasa B

 • duben a říjen - zavřeno
 • květen a září - soboty a neděle - 10:00 - 17:00
 • červen až srpen - denně mimo pondělí - 9:00 - 17:30

trasa C

 • duben a říjen - zavřeno
 • květen a září - zavřeno
 • červen až srpen - denně mimo pondělí - 9:00 - 17:30

Černá věž

 • duben a říjen - zavřeno
 • květen a září - jen soboty, neděle a svátky - 10:00 - 16:00
 • červen až srpen - denně mimo pondělí - 10:00 - 16:30

Vstupné

Trasa A: Adamovo stavení

 • děti, studenti, ZTP - 50,-
 • dospělí - 100,-
 • senioři - 60,-
 • rodinné vstupné - 240,-

Trasa B: Gotický hrad

 • děti, studenti, ZTP - 40,-
 • dospělí - 90,-
 • senioři - 60,-
 • rodinné vstupné - 210,-

Trasa C: Apartmány a Rondel

 • děti, studenti, ZTP - 40,-
 • dospělí - 90,-
 • senioři - 60,-
 • rodinné vstupné - 210,-

Prohlídkové trasy A, B, C

 • děti, studenti, ZTP - 100,-
 • dospělí - 220,-
 • senioři - 150,-
 • rodinné vstupné - 500,-

Černá věž

 • děti, studenti, ZTP - 20,-
 • dospělí - 25,-
 • senioři - 25,-
 • rodinné vstupné - 60,-

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.5.2021
Zataženo
12°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.3hPa
Vítr: 5.9m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 7.5.
Deštivo
9°C
1°C
Sobota
8.5.2021
Polojasno
11°C
6°C
Neděle
9.5.2021
Polojasno
20°C
12°C
Pondělí
10.5.2021
Jasno
23°C
14°C

Místa v okolí

Jindřichův Hradec - Jindřichův Hradec je okresní město na východě Jihočeského kraje. Leží na řece Nežárce, asi 43 km severovýchodně od Českých Budějovic. Město má přibližně 21 tisíc obyvatel. Centrum Jindřichova Hradce je památkovou rezervací.
Vzdálenost: 2km
Veřejné bruslení Jindřichův Hradec - Veřejné bruslení v Jindřichově Hradci je zajištěno na ledové ploše zimního stadionu, který byl v tomto zajímavém jihočeském městě postaven již v roce 1984. V roce 2005 prošel generální rekonstrukcí jak samotné ledové plochy, tak i chladicích systémů. 
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.