Hrad Cimburk

Cimburk (někdy též Nový Cimburk) se řadí k nejvýznamnějším objektům lucemburské hradní architektury u nás. Zřícenina hradu se nachází v jihozápadní části vrchoviny Chřiby, ca 4 km východně od obce Koryčany v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.

Rod pánů z Cimburka patří k nejstarší české a moravské šlechtě. Jeho členové vynikli již v 13. století a jsou zmiňováni v Dalimilově kronice. Své rodové jméno získali podle hradu Cimburk u Kutné Hory, po kterém však zůstal jen název. Počátkem 14. století se rod dělí na českou a moravskou část, přičemž česká větev byla zastíněna věhlasem moravských Cimburků.

Od založení hradu do 16. století

Hrad byl založen kolem r. 1320. Tehdy Bernart z Cimburka nechal zbudovat na 421 m vysokém vrchu nad údolím říčky Kyjovky (též zvané Stupava) v dnešních Chřibech působivé středověké sídlo. Cimburkové ho nazvali Nový Cimburk, aby jej odlišili od staršího stejnojmenného hradu u Moravské Třebové; ten museli postoupit králi Janu Lucemburskému. Bernart se při stavbě tohoto feudálního sídla řídil francouzskými vzory, jež k nám výrazněji pronikaly právě za vlády Jana Lucemburského. Král Jan r. 1327 přenechal Bernartovi Tovačov, který se stal novým centrem rodových držav. Páni z Cimburka a na Tovačově je během 14. století podstatně rozšířili a zařadili se tak mezi nejpřednější moravské šlechtické rody. V 15. století z řad moravských Cimburků vzešly dvě vynikající politické osobnosti. První z nich byl Jan Tovačovský z Cimburka (1416 – 1464), čelný představitel utrakvistické šlechty na Moravě. Účastnil se na kališnické straně bitev pod Vyšehradem, u Ústí nad Labem i u Tachova a r. 1427 dokonce obsadil město Přerov. Janův sídelní hrad Tovačov proslul jako významné centrum husitů na Moravě. Velký politický věhlas získal Jan v úřadu moravského zemského hejtmana, který vykonával k všeobecné spokojenosti v pohnutých dobách bezkráloví v letech 1439 – 1453. Ještě více se proslavil jeho syn Ctibor Tovačovský z Cimburka (1439 – 1494). Jako úspěšný válečník a schopný diplomat sloužil králi Jiřímu z Poděbrad, jehož neochvějně podporoval. Velmi se zasloužil o realizaci Poděbradova plánu na přenechání českého trůnu polskému rodu Jagellonců. Zastával úřad moravského zemského hejtmana a nejvyššího kancléře Království českého; byl tak v neklidných dobách téměř svrchovaným vládcem na Moravě a této své moci využíval k jejímu prospěchu. Na Ctiborův popud se od r. 1480 přestala v zápisech do Moravských zemských desek užívat latina a bylo nařízeno, aby se další záznamy činily pouze česky. Na žádost moravských pánů sepsal Knihu tovačovskou, která pak sloužila jako základní příručka moravského zemského práva a bývá označována za moravskou ústavu. Ctibor Tovačovský z Cimburka je historiky vysoce hodnocen nejen jako státník a právník, ale i jako literát a budovatel. R. 1502 vymírají moravští Cimburkové po meči.

Od raného novověku do současnosti

Koncem 14. století byl hrad goticky rozšířen, ale ani tato úprava nezabránila dobytí Cimburka vojskem uherského krále Matyáše Korvína r. 1468. Po r. 1523, kdy hrad získává Vilém z Víckova, došlo nejen k rozkvětu panství, ale i k důkladné přestavbě hradu – opět s důrazem na jeho opevnění. Znovu přestavován byl Cimburk po r. 1611. V r. 1623 hrad dobylo pomocí zrady vojsko sedmihradského knížete Gábora Bethlena. Zesílená bezpečnostní opatření však zabránila, aby se Cimburk v letech 1643 – 1647 stal kořistí kolem operujících Švédů. Poslední stavební úpravy dal v 17. století provést František Horecký. Majitelé hradu – rod Horeckých z Horky – se posléze stěhují do svého nového zámku v nedalekých Koryčanech. R. 1709 je již Cimburk uváděn jako pustý. Až do konce 20. století hrad progresivně chátral. V r. 1994 bylo založeno občanské sdružení Polypeje, jehož cílem je konzervace, částečná rekonstrukce a tím i záchrana Cimburka.

Pozůstatky hradu dnes

Z někdejšího Bernartova hradu zbyly nakonec jen obě hlavní věže, dále obvodové věže a s nimi také část obvodových zdí. Lucemburský palác se dvěma vnitřními arkýři byl jednoposchoďový se suterénem na severovýchodní straně. V palácovém poschodí se nacházel prostorný rohový sál. I dnes lze spatřit řadu architektonických detailů, jako jsou tesaná ostění oken a dveří či arkýřová kaple. V polygonální baště je instalována výstava přibližující dějiny, stavební vývoj a probíhající sanační práce. Výstup na šíjovou hradbu nabízí pohled na panorama chřibského přírodního parku.

Otevírací doba

  • květen až srpen - denně - 9:00 - 18:00
  • září až duben - denně - 10:00 - 17:00

Vstupné

  • plné - 70 Kč
  • studenti, důchodci - 50 Kč
  • děti do 15 let - 50 Kč
  • děti do 6 let - zdarma

 

Vstup do hradu se psem je možný pouze s vodítkem. Za psa vstupné nevybíráme.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Koryčany 
Web: Hrad Cimburk

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Ski areál Stupava - Stupava patří doslova k fenomenálním lyžařským areálům. Výkonné zařízení pro výrobu technického sněhu ho dokáže zajistit obvykle dostatečné množství potřebné k lyžování v průběhu celé zimní sezóny.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Osvětimany - Lyžování v Osvětimanech má dlouholetou tradici a ačkoliv se nejedná o typickou horskou oblast, můžete si tu lyžování užít až do morku kostí.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Alej Vojnův Městec - Působivé stromořadí naleznete podél silnice u Vojnova Městce.
Březová alej Ždírec nad Doubravou - V obci Sobíňov u Ždírce nad Doubravou lemují silnici nádherné břízy.
Ranská alej Krucemburk - Ranská alej je osázena celkem 156 stromy. Alej je dlouhá půl kilometru a byla vysázena v roce 1815.
Havlíčkova alej - Třešňová alej v Havlíčkově Borové byla vysazena v roce 2021.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.