Zámek Úsov

Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.

V místech dnešního zámku stával gotický hrad ze 13. století. Významnými majiteli hradu byli páni z Vlašimi, kteří zde po dobu svého působení jednoho sta let nechali provést řadu stavebních úprav. Hrad nechali přestavovat i jeho další majitelé, páni z Boskovic a od roku 1597 jej vlastnil šlechtický rod Lichtěnštejnů, a to až do roku 1945.

Úsov však Lichtenštejnové navštěvovali jen velmi sporadicky, v podstatě jen k příležitostným lovům. Zámek byl pak po celou dobu sídlem lichtenštejnských úředníků. Nejhorší pohromou byla pro zámek a jeho okolí třicetiletá válka. Zámek i s městečkěm byl vyrabován, vypálen a většina obyvatel povražděna. Švédská vojska pod vedením generála Torstensona zanechávala za sebou jen spoušť a zkázu.

Zámek byl po válce provizorně opraven a na konci 17. století se dočkal přestavby do barokní podoby, jakou známe dnes.

Lesnické a lovecké muzeum Lichtenštejnů

Na přelomu 19. a 20. století nechal instalovat Jan II. Z Lichtenštejna v interiérech zámku lesnické a lovecké muzeum. Bylo zaplněno exponáty z rozsáhlých lichtenštejnských sbírek, pocházejících z jejich panství, nebo úlovky z loveckých výprav do Indie, Afriky, Itálie a Polska. V současné době čítá muzeum zhruba 4000 exponátů, z nichž je 700 kusů rohů a parohů, umístěných především na schodišti a v chodbách.

První patro zámku je zaplněno trofejemi z Afriky, jsou zde k vidění antilopy, gazely a lebky slona, zebry, nosorožce a lva pustinného – vše pochází z konce 19. století.

Druhé poschodí se soustředí na středoevropské savce a ptáky. Kromě vystavených úlovků tu můžete vidět zajímavou kolekci zbraní, sbírku předmětů k tématice lesnictví a unikátní nábytek vyrobený z kořenů stromů.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 17.5.2021
Zataženo
13°C
10°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1005hPa
Vítr: 1.7m/s
z severo-západu
Zítra
Úterý 18.5.
Skoro jasno
14°C
8°C
Středa
19.5.2021
Polojasno
12°C
7°C
Čtvrtek
20.5.2021
Skoro jasno
15°C
7°C
Pátek
21.5.2021
Zataženo
18°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Úsov 
Email: muzeum.usov@seznam.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mikulčice - Rozhledna Mikulčice je ocelová stavba, vysoká 30 metrů.
Rozhledna Holý vrch - Rozhledna Holý vrch je šest metrů vysoká dřevěná stavba z roku 2015.
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.