Zámek Úsov

Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.

V místech dnešního zámku stával gotický hrad ze 13. století. Významnými majiteli hradu byli páni z Vlašimi, kteří zde po dobu svého působení jednoho sta let nechali provést řadu stavebních úprav. Hrad nechali přestavovat i jeho další majitelé, páni z Boskovic a od roku 1597 jej vlastnil šlechtický rod Lichtěnštejnů, a to až do roku 1945.

Úsov však Lichtenštejnové navštěvovali jen velmi sporadicky, v podstatě jen k příležitostným lovům. Zámek byl pak po celou dobu sídlem lichtenštejnských úředníků. Nejhorší pohromou byla pro zámek a jeho okolí třicetiletá válka. Zámek i s městečkěm byl vyrabován, vypálen a většina obyvatel povražděna. Švédská vojska pod vedením generála Torstensona zanechávala za sebou jen spoušť a zkázu.

Zámek byl po válce provizorně opraven a na konci 17. století se dočkal přestavby do barokní podoby, jakou známe dnes.

Lesnické a lovecké muzeum Lichtenštejnů

Na přelomu 19. a 20. století nechal instalovat Jan II. Z Lichtenštejna v interiérech zámku lesnické a lovecké muzeum. Bylo zaplněno exponáty z rozsáhlých lichtenštejnských sbírek, pocházejících z jejich panství, nebo úlovky z loveckých výprav do Indie, Afriky, Itálie a Polska. V současné době čítá muzeum zhruba 4000 exponátů, z nichž je 700 kusů rohů a parohů, umístěných především na schodišti a v chodbách.

První patro zámku je zaplněno trofejemi z Afriky, jsou zde k vidění antilopy, gazely a lebky slona, zebry, nosorožce a lva pustinného – vše pochází z konce 19. století.

Druhé poschodí se soustředí na středoevropské savce a ptáky. Kromě vystavených úlovků tu můžete vidět zajímavou kolekci zbraní, sbírku předmětů k tématice lesnictví a unikátní nábytek vyrobený z kořenů stromů.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.9.2020
Déšť
22°C
15°C
Srážky: 0.9mm
Tlak: 1008.9hPa
Vítr: 5.1m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 24.9.
Polojasno
20°C
15°C
Pátek
25.9.2020
Silný déšť
16°C
15°C
Sobota
26.9.2020
Zataženo
11°C
8°C
Neděle
27.9.2020
Déšť
11°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Úsov 
Email: muzeum.usov@seznam.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.