Zámek Úsov

Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.

V místech dnešního zámku stával gotický hrad ze 13. století. Významnými majiteli hradu byli páni z Vlašimi, kteří zde po dobu svého působení jednoho sta let nechali provést řadu stavebních úprav. Hrad nechali přestavovat i jeho další majitelé, páni z Boskovic a od roku 1597 jej vlastnil šlechtický rod Lichtěnštejnů, a to až do roku 1945.

Úsov však Lichtenštejnové navštěvovali jen velmi sporadicky, v podstatě jen k příležitostným lovům. Zámek byl pak po celou dobu sídlem lichtenštejnských úředníků. Nejhorší pohromou byla pro zámek a jeho okolí třicetiletá válka. Zámek i s městečkěm byl vyrabován, vypálen a většina obyvatel povražděna. Švédská vojska pod vedením generála Torstensona zanechávala za sebou jen spoušť a zkázu.

Zámek byl po válce provizorně opraven a na konci 17. století se dočkal přestavby do barokní podoby, jakou známe dnes.

Lesnické a lovecké muzeum Lichtenštejnů

Na přelomu 19. a 20. století nechal instalovat Jan II. Z Lichtenštejna v interiérech zámku lesnické a lovecké muzeum. Bylo zaplněno exponáty z rozsáhlých lichtenštejnských sbírek, pocházejících z jejich panství, nebo úlovky z loveckých výprav do Indie, Afriky, Itálie a Polska. V současné době čítá muzeum zhruba 4000 exponátů, z nichž je 700 kusů rohů a parohů, umístěných především na schodišti a v chodbách.

První patro zámku je zaplněno trofejemi z Afriky, jsou zde k vidění antilopy, gazely a lebky slona, zebry, nosorožce a lva pustinného – vše pochází z konce 19. století.

Druhé poschodí se soustředí na středoevropské savce a ptáky. Kromě vystavených úlovků tu můžete vidět zajímavou kolekci zbraní, sbírku předmětů k tématice lesnictví a unikátní nábytek vyrobený z kořenů stromů.

 

Otevírací doba

Zámek bude otevřen pro veřejnost v období duben – říjen od úterý do neděle. Pondělky budou zavíracím dnem.

Mimo tyto měsíce bude prohlídka možná jen po předchozí objednávce (při minimálním počtu 15 lidí).

Duben, září a říjen: 9.00 – 16.30 (časy začátku prohlídek: 9.00, 9.45, 10.30, 11.15, 12.30, 13.15, 14.00, 14.45 hod.)

Květen a červen: 9.00 – 18.00 (časy začátku prohlídek: 9.00, 9.45, 10.30, 11.15, 12.00, 12.45, 13.30, 14.15, 15.00, 15.45, 16.30 hod.)

Červenec – srpen: 9.30 – 19.00 (časy začátku prohlídek: 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 hod.)

Listopad - březen: ZAVŘENO

 

Ceník

 
Plné vstupné: 
Okruh I. – (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 1. a 2. patro, expozice Kolébka lesnického školství, Pohádky na zámku Úsov, Strašidelný labyrint, dlouhodobé výstavy) – 100 Kč
Okruh II.  bude otevřen v měsících červen (jen po předchozí objednávce), červenec a srpen (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 2. patro, Pohádky na zámku Úsov, expozice Kolébka lesnického školství, Strašidelný labyrint, výstavy) – 100 Kč
Samostatné vstupné nádvoří (Vlašimský palác, Strašidelný labyrint, expozice Kolébka lesnického školství, dlouhodobé výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Galerie Lubomíra Bartoše – 50 Kč 
Výstavy a akce - cena stanovena dle náročnosti výstavy a bude uvedena na plakátu
 
Slevy:
Okruh I. – (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 1. a 2. patro, expozice Kolébka lesnického školství, Pohádky na zámku Úsov, Strašidelný labyrint, dlouhodobé výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Okruh II. – bude otevřen v měsících červen (jen po předchozí objednávce), červenec a srpen (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 2. patro, Pohádky na zámku Úsov, expozice Kolébka lesnického školství, Strašidelný labyrint, výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Samostatné vstupné nádvoří (Vlašimský palác, Strašidelný labyrint, expozice Kolébka lesnického školství, výstavy) – 30 Kč (děti do 3 let zdarma)
Galerie Lubomíra Bartoše – 30 Kč

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Úsov 
Web: Zámek Úsov
Email: muzeum.usov@seznam.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.