Zámek Úsov

Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.

V místech dnešního zámku stával gotický hrad ze 13. století. Významnými majiteli hradu byli páni z Vlašimi, kteří zde po dobu svého působení jednoho sta let nechali provést řadu stavebních úprav. Hrad nechali přestavovat i jeho další majitelé, páni z Boskovic a od roku 1597 jej vlastnil šlechtický rod Lichtěnštejnů, a to až do roku 1945.

Úsov však Lichtenštejnové navštěvovali jen velmi sporadicky, v podstatě jen k příležitostným lovům. Zámek byl pak po celou dobu sídlem lichtenštejnských úředníků. Nejhorší pohromou byla pro zámek a jeho okolí třicetiletá válka. Zámek i s městečkěm byl vyrabován, vypálen a většina obyvatel povražděna. Švédská vojska pod vedením generála Torstensona zanechávala za sebou jen spoušť a zkázu.

Zámek byl po válce provizorně opraven a na konci 17. století se dočkal přestavby do barokní podoby, jakou známe dnes.

Lesnické a lovecké muzeum Lichtenštejnů

Na přelomu 19. a 20. století nechal instalovat Jan II. Z Lichtenštejna v interiérech zámku lesnické a lovecké muzeum. Bylo zaplněno exponáty z rozsáhlých lichtenštejnských sbírek, pocházejících z jejich panství, nebo úlovky z loveckých výprav do Indie, Afriky, Itálie a Polska. V současné době čítá muzeum zhruba 4000 exponátů, z nichž je 700 kusů rohů a parohů, umístěných především na schodišti a v chodbách.

První patro zámku je zaplněno trofejemi z Afriky, jsou zde k vidění antilopy, gazely a lebky slona, zebry, nosorožce a lva pustinného – vše pochází z konce 19. století.

Druhé poschodí se soustředí na středoevropské savce a ptáky. Kromě vystavených úlovků tu můžete vidět zajímavou kolekci zbraní, sbírku předmětů k tématice lesnictví a unikátní nábytek vyrobený z kořenů stromů.

 

Otevírací doba

Zámek bude otevřen pro veřejnost v období duben – říjen od úterý do neděle. Pondělky budou zavíracím dnem.

Mimo tyto měsíce bude prohlídka možná jen po předchozí objednávce (při minimálním počtu 15 lidí).

Duben, září a říjen: 9.00 – 16.30 (časy začátku prohlídek: 9.00, 9.45, 10.30, 11.15, 12.30, 13.15, 14.00, 14.45 hod.)

Květen a červen: 9.00 – 18.00 (časy začátku prohlídek: 9.00, 9.45, 10.30, 11.15, 12.00, 12.45, 13.30, 14.15, 15.00, 15.45, 16.30 hod.)

Červenec – srpen: 9.30 – 19.00 (časy začátku prohlídek: 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 hod.)

Listopad - březen: ZAVŘENO

 

Ceník

 
Plné vstupné: 
Okruh I. – (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 1. a 2. patro, expozice Kolébka lesnického školství, Pohádky na zámku Úsov, Strašidelný labyrint, dlouhodobé výstavy) – 100 Kč
Okruh II.  bude otevřen v měsících červen (jen po předchozí objednávce), červenec a srpen (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 2. patro, Pohádky na zámku Úsov, expozice Kolébka lesnického školství, Strašidelný labyrint, výstavy) – 100 Kč
Samostatné vstupné nádvoří (Vlašimský palác, Strašidelný labyrint, expozice Kolébka lesnického školství, dlouhodobé výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Galerie Lubomíra Bartoše – 50 Kč 
Výstavy a akce - cena stanovena dle náročnosti výstavy a bude uvedena na plakátu
 
Slevy:
Okruh I. – (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 1. a 2. patro, expozice Kolébka lesnického školství, Pohádky na zámku Úsov, Strašidelný labyrint, dlouhodobé výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Okruh II. – bude otevřen v měsících červen (jen po předchozí objednávce), červenec a srpen (Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea 2. patro, Pohádky na zámku Úsov, expozice Kolébka lesnického školství, Strašidelný labyrint, výstavy) – 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Samostatné vstupné nádvoří (Vlašimský palác, Strašidelný labyrint, expozice Kolébka lesnického školství, výstavy) – 30 Kč (děti do 3 let zdarma)
Galerie Lubomíra Bartoše – 30 Kč

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Úsov 
Web: Zámek Úsov
Email: muzeum.usov@seznam.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.