Ľubovňanský hrad

Ľubovňanský hrad byl pravděpodobně vybudován na konci 13. století, sloužil jako strážní pevnost, která ochraňovala důležitou obchodní stezku do Polska.

Hrad nechal vystavět pravděpodobně polský kníže Boleslav (jeho ženou byla dcera uherského krále Bely IV). Na počátku 14. století byl hrad významně rozšířen o východní obytný palác.

Omodejové, Drugethovci a sídlo starostů zastavených spišských měst

V té době jej vlastnili Omodejové a od roku 1315 Drugethovci. O sto let později již byl hrad v zástavě polského království, spolu se 13 spišskými městy a s panstvími ľubovňanského a podolineckého hradu. Samotný hrad pak obývali správci (starostové) zastavovaných měst.

Následovalo krušné období – v letech 1432 a 1451 byl hradní objekt těžce poškozen husitskými vojsky a v roce 1553 téměř vyhořel do základů. V letech 1555 – 1557 byl hrad přestavován a upravován ve stylu renesance, velká pozornost se upínala k protitureckému opevnění.

Významných stavebních zásahů se hrad dočkal i v letech 1591 – 1745, tehdy jej vlastnila polská knížecí rodina Lubomirski, která měla zajištěno dědičné starostovství zastavovaných měst. V té době tu vznikly nové obytné objekty, stávající budovy byly opraveny a vyzdobeny dekorativními prvky. V 17. století byl hrad upravován do moderního barokního vzhledu a opět rozšířen, tentokrát o kapličku a třetí nádvoří. V letech 1746 – 1760 proběhla rekonstrukce hradního objektu, ale v roce 1772 již hrad přestal plnit význam sídla starosty zastavených měst – všechna města se vrátila zpět uherskému království.

Kasárna a sklad, polský hrabě Zamoyski

Ľubovňanský hrad začal pustnout, byl částečně využíván jako kasárna a skladiště a v roce 1819 ho Rakousko-Uherský stát prodal J. F. Raiszovi. Rodina Raiszů však v roce 1883 hradní objekt přenechala městu, protože nebyla schopna zvládat jeho nákladnou údržbu.

Ani město nezvládalo hrad udržovat a tak jej prodalo polskému hraběti Zamoyskimu. Ten hrad vlastnil až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Ľubovňanské muzeum

V 50. letech sloužil jako škola a v roce 1971 tu začal rozsáhlý archeologický průzkum, který trval až do roku 1989. V současné době je hrad opět restaurován, v části hradního objektu je zřízeno muzeum s expozicí zbraní a dobového nábytku. Je zde i expozice o životě majitelů hradu rodu Zamoyských a výstavní síň pro občasné krátkodobé akce. Hrad je ve správě Ľubovňanského muzea ve Staré Ľubovni.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Stará Ľubovňa 

Místa v okolí

Stará Ľubovňa - Stará Ľubovňa je okresní město na severovýchodě Slovenska v Prešovském kraji, v regionu Spiš. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 2km
Pieninský národní park - Pieninský národní park na severu Slovenska v Prešovském kraji se rozkládá v pohoří Pieniny, které spadá pod vyšší celek Východních Beskyd.
Vzdálenost: 13km
Čierna hora - Čierna hora je nejvyšší hora Levočských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Kežmarok.
Vzdálenost: 15km
Turistická rozhledna pri Královej studni - Rozhledna pri Královej studni je dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 23km
Lazy (Minčol) - Nezalesněný vrcholek mezi horou Minčol a vyhlídkovým místem Lazy je nejvyšší bod okresu Sabinov na východním Slovensku v Prešovském kraji.
Vzdálenost: 24km
Kaštel Strážky - Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Vzdálenost: 24km
Rozhledna Na Balažke Lipany - Rozhledna na Balažke je zhotovena ze smrkového dřeva.
Vzdálenost: 24km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.