Místa
Zámek Chropyně
- Zámek Chropyně, spjatý se známou pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi, se nachází ve stejnojmenném městě, cca 6 km severně od Kroměříže (Zlínský kraj). Původní renesanční budova, stojící na místě někdejší středověké vodní tvrze, byla po r. 1615 přestavěna na manýristický zámek, jehož další úpravy proběhly začátkem 18. a po polovině 19. století. Jednoduchá dvoupatrová budova s výraznou věží upoutá harmonií architektonických prvků, byť pocházejí z různých časových období. Z interiérů vyniká zejména Rytířský sál s početnou sbírkou historických zbraní. Na zámku, který v 70. letech 20. století prošel generální rekonstrukcí, jsou kromě národopisné muzejní expozice instalovány též pamětní síně hudebního skladatele Dr. Emila Axmana a slavného chropyňského rodáka Emila Filly, význačného představitele evropského kubismu (včetně kolekce jeho obrazů). Areál zámku bývá dějištěm Hanáckých slavností. K objektu přiléhající Zámecký rybník se vzácnou flórou a faunou je významnou přírodní rezervací.
Hrad Lipnice
- Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmenným městem v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Pro návštěvníky této oblasti dnes Lipnice představuje mimořádně atraktivní turistický magnet.
Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
- Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.
Zámek Častolovice
- Malebný renesanční zámek z 16. století, sídlo pánů z Oppersdorfu a poté Šternberků, se nachází ve stejnojmenném městysu v podhůří Orlických hor, asi 10 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. V bohatě zařízených interiérech vynikají malované kazetové stropy a početná sbírka obrazů. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park (mj. s růžovou a vodní zahradou) a obora s bílými daňky. Objekt získala v restituci Franziska Diana Sternbergová, která jej proměnila v jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků ČR.
Hrad Kašperk
- Dobře zachovaná zřícenina majestátního gotického hradu, který nechal v l. 1356-1365 vystavět Karel IV. zejména k zabezpečení zemské hranice s Bavorskem, ale též k ochraně Zlaté stezky a místních zlatých dolů. Kašperk (původně Karlsberg) nebyl patrně nikdy dobyt; od r. 1617 se uvádí jako pustý. Hrad, malebně zasazený v šumavské krajině, trůní na severozápadním výběžku vrchu Ždánov, asi 3 km severně od města Kašperské Hory na. Kašperk patří mezi nejvýznamnější dochované ukázky české hradní architektury 14. století a svou nadmořskou výškou 886 m je nejvýše položeným královským hradem v Česku. Vedle prohlídkových okruhů a řady kulturních akcí nabízí též jedinečné výhledy na Šumavu a okolí. Vzhledem k četným ponurým legendám a pověrám, jimiž je Kašperk opředen, získal pověst jednoho z nejtajemnějších a nejstrašidelnějších hradů u nás.
Zámek Nelahozeves
- Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších pozdně renesančních staveb v České republice. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky a jeho současným majitelem je William Lobkowicz. Uvnitř zámku se nachází Lobkowiczká sbírka umění a zámek je veřejnosti přístupný.
Zámek Náměšť nad Oslavou
- Zámek, stojící na rulovém kopci na levém břehu řeky Oslavy, tvoří dominantu města Náměšť nad Oslavou a patří k významným ukázkám renesanční architektury na Moravě. V 16. století byl rezidencí uznávaného rodu Žerotínů, od r. 1945 se stal letním sídlem prezidenta Edvarda Beneše. Zámek, nacházející se na Třebíčsku v kraji Vysočina, je též známý unikátní kolekcí vzácných gobelínů, která patří k nejhodnotnějším zámeckým sbírkám u nás.
Zámek Holešov
- Holešovský zámek, vzniklý přestavbami z původně gotické tvrze, se nachází ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku. Tato pamětihodnost, vybudovaná po r. 1650, představuje reprezentativní venkovské feudální sídlo, jež svým rozsahem a slohovou čistotou dochovaných konstrukcí, dispozice i výzdoby interiérů patří k nejvýznamnějším dokladům rané barokní zámecké architektury u nás. V interiérech vynikají zejména barokní nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba. Přilehlý monumentální a mimořádně cenný park francouzského typu náleží svou ojedinělou koncepcí a rozlohou 62 ha mezi nejvýznačnější na Moravě; jeho součástí je mj. systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem skladatele F. X. Richtera.
Zámek Nebílovy
- Barokní zámek Nebilovy nedaleko Plzně je v současné době ve vlastnictví státu a spadá pod správu Národního památkového ústavu. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Frýdek-Místek
- Zámek, vzniklý renesanční přestavbou gotického hradu ze 14. století a po požáru v r. 1688 upravovaný v barokním stylu, korunuje vyvýšeninu nad řekou Ostravicí v části Frýdek města Frýdek-Místek. Nejvýznamnějším interiérem někdejšího sídla Pernštejnů, Bruntálských z Vrbna, Oppersdorfů, Pražmů a Habsburků je Rytířský sál, rekonstruovaný v l. 2001-2003. V současnosti na zámku sídlí Muzeum Beskyd, jež nabízí pět stálých expozic s řadou krátkodobých výstav a kulturních či společenských akcí.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou
- Hodnotný komplex gotického hradu a pozdně barokního zámku se rozkládá na vysoké skále uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplou a tvoří dominantu města Bečova nad Teplou, ležícího v CHKO Slavkovský les v Karlovarském kraji, asi 15 km jižně od krajského města. Hradní segment bečovské pamětihodnosti se řadí k nejzachovalejším českým pozdně gotickým hradům. Největší věhlas vydobyl Bečovu unikátní „nález století“, v r. 1985 znovuobjevený a posléze zrestaurovaný románský relikviář sv. Maura; jedna z nejvzácnějších světových zlatnických památek patří k nejcennějším pokladům na území ČR.
Zoopark Zelčín
- Přijeďte si do Zelčína užít procházku po největším kontaktním zooparku se zaměřením na domácí zvířata v Čechách. Ve velkém oploceném výběhu máte možnost se volně pohybovat mezi kozami, ovcemi, lamami nebo poníky. Všechna zvířátka jsou velice krotká a zvyklá na každodenní kontakt s lidmi. Ráda se nechají pohladit a nakrmit. Tento způsob seznámení se s domácími zvířátky je velice oblíbený u nejmenších návštěvníků – vždyť jak lépe děti seznámit se zvířátky a naučit je respektu a lásce k nim, než přímým kontaktem – pohlazením, nakrmením a společně stráveným časem.
Hrad Potštejn
- Hrad Potštejn byl dobyt budoucím králem Karlem IV. a později i husitskými "sirotky". V jeho podzemních chodbách je údajně ukrytý středověký poklad a nejdelší podzemní chodba vede až do 5 km vzdálených Litic. V obci Potštejn se nachází i barokní zámek.
Zámek Bečov nad Teplou
- Zámek Bečov nad Teplou je od roku 1995 chráněn jako Národní kulturní památka. Od roku 1996 je zde k vidění expozice gotického umění západních Čech a v roce 2002 byl do expozice zařazen románský relikviář svatého Maura, což je po korunovačních klenotech druhá nejcennější památka v ČR. Co se týče období románského slohu, je relikviář svatého Maura nejvýznamnější klenotnická památka v Česku.
Zámek Náchod
- Majestátní a rozsáhlý architektonický komplex o pěti nádvořích, tyčící se vysoko nad stejnojmenným městem v Královéhradeckém kraji, stojí typologicky na rozhraní mezi hradem a zámkem. Prezentuje se nejen zajímavými fortifikačními prvky, ale hlavně pozoruhodnými interiéry (vynikají zejména dva soubory bruselských tapisérií ze 17. století a sbírka květinových zátiší). Původně raně gotický hrad ze 13. století prošel řadou stavebních úprav, především renesančních a barokních. Bývalé sídlo předních českých i cizích šlechtických rodů a osobností (Jiří z Poděbrad, Albrecht z Valdštejna, Piccolominiové) je obklopeno rozsáhlým anglickým parkem.
Zámek Kinských Valašské Meziříčí
- Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí se nachází na pravém břehu Rožnovské Bečvy v severní části města. Jednopatrovou budovu zámku s mansardovou střechou obklopuje krásný park s množstvím vzácných dřevin.
Zámek Jindřichův Hradec
- Hrad a zámek Jindřichův Hradec, přezdívaný Bílá perla jižních Čech, patří k nejhodnotnějším a zároveň nejrozsáhlejším architektonickým komplexům v ČR; jeho jednotlivé části jsou svou výstavností srovnatelné s nejvyspělejší evropskou architekturou. Bývalé sídlo mocného rodu pánů z Hradce trůní na ostrohu mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem a tvoří tak dominantu stejnojmenného města v Jihočeském kraji. Renesanční rezidence s kulisou středověkých staveb se řadí k nejkrásnějším a nejznámějším zámkům u nás.
Zámek Úsov
- Zámek Úsov je proslulý zejména pro své lesnické a lovecké muzeum. Všechny exponáty pochází ze soukromých sbírek a úlovků Lichtenštejnů. Většina vystavovaných kusů přírodnin pochází z konce 19. století.
Zámek Pardubice
- Zámek Pardubice leží ve stejnojmenném městě a jedná se o zcela výjimečný druh objektu.
Hrad Cimburk
- Cimburk (někdy též Nový Cimburk) se řadí k nejvýznamnějším objektům lucemburské hradní architektury u nás. Zřícenina hradu se nachází v jihozápadní části vrchoviny Chřiby, ca 4 km východně od obce Koryčany v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.