Jihomoravský kraj - Místa
celá ČRZámek Lednice

Pohádkově krásný novogotický zámek Lednice, vrcholné dílo romantické architektury na našem území, patří k nejcennějším a nejnavštěvovanějším památkovým objektům v ČR. Bývalé letní sídlo rodu Lichtenštejnů se nachází na pravém břehu řeky Dyje, ve stejnojmenné obci na Břeclavsku v Jihomoravském kraji, asi 12 km východně od Mikulova. Zámek s Palmovým skleníkem, francouzskou zahradou a rozlehlým parkem je součástí krajinářského celku Lednicko-valtického areálu, v r. 1996 prohlášeného za památku UNESCO.
Jihomoravský kraj, okres Okres Břeclav
Hrad Boskovice
- Rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu z konce 14. století, v 16. století pak renesančně přestavěného, tvoří dominantu v místní krajině. Trůní na vyvýšenině nad stejnojmenným městem, ležícím na západním okraji Drahanské vrchoviny v Jihomoravském kraji, vzdušnou čarou asi 15 km severně od Blanska. Bývalé sídlo významných rodů - pánů z Boskovic či pánů z Kunštátu - se dnes prezentuje i zajímavým technickým unikátem - studnou poháněnou dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice. V letní sezóně probíhá v hradním areálu bohatý kulturní program.
ZOO Brno
- ZOO Brno je jedna z nejoblíbenějších zahrad v České republice. Shlédnete zde celou řadu zvířat od plazů, přes savce až po ptáky.
Zámek Kunštát na Moravě
- Nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě a svým architektonickým vývojem i svou historií (zejména v 15. století) velmi významný zámek. Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, úzce spjaté s osobou krále Jiřího z Poděbrad, se tyčí na ploché výšině nad stejnojmenným městečkem na východním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severozápadně od Blanska (Jihomoravský kraj). Renesanční, později barokně a klasicistně upravený zámek s pozůstatky hradu ze 13. století tak podává svědectví o stavebním vývoji šlechtického sídla od doby pozdně románského slohu až po klasicismus. Součástí anglického parku s romantickými objekty je též unikátní psí hřbitov.
Hrad Pernštejn
- Jeden z našich nejzachovalejších, největších a historicky nejcennějších hradů se nachází v katastru obce Nedvědice, v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji. Reprezentativní sídlo Pernštejnů uchvacuje svou monumentalitou a patří k nejvýznamnějším a nejkrásnějším moravským hradům.
Nový Hrad u Adamova
- Upravená zřícenina Nového hradu stojí na návrší v záhybu řeky Svitavy mezi městy Blanskem a Adamovem, v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. V poslední době probíhají rozsáhlé úpravy tohoto objektu.
Hrad Bítov
- Bítov patří k našim nejstarším a nejromantičtějším hradům. Jeho umístění v krajině je esteticky i funkčně jedinečné; tyčí se na skalnatém ostrohu nad Vranovskou přehradou, ca 9 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.
Hrad Cornštejn
- Rozsáhlá a mohutná zřícenina na ostrohu nad Vranovskou přehradou v Bítovské zátoce; představuje vynikající ukázku fortifikační architektury období pozdní gotiky. Cornštejn se nachází ca 8 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí, v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.
UNESCO: Vila Tugendhat
- V městské části Brno – sever se adrese Černopolní 45 nachází vila Tugendhat, která od roku 2001 patří na Seznam památek UNESCO.
Zámek Mikulov
- Jeden z nejmalebnějších moravských zámků trůní na výrazném vápencovém útesu zvaném Zámecký vrch v bezprostřední blízkosti centra města Mikulova, jež se nachází při hranicích s Rakouskem, v působivé vinařské krajině pod Pálavou na Břeclavsku. Původně románský, později gotický hrad ze 13., respektive 14. století byl v 16. a 17. století přestavěný na renesanční zámek; po požáru v r. 1719 následovala barokní úprava. Dějiště významných mírových jednání za účasti politických celebrit (mj. Napoleon, Vilém I., Bismarck). Na sklonku 2. světové války zámek vyhořel do základů, v l. 1947-1960 byl nákladně obnoven do dnešní podoby. Někdejší rezidence mocných rodů Lichtenštejnů a Ditrichštejnů představuje (spolu se Svatým kopečkem) hlavní dominantu Mikulova a významně tak dotváří jeho nezaměnitelný a typický kolorit. Raritou evropského významu je obří renesanční vinný sud o objemu 1014 hl, uložený v zámeckých sklepích.
Zámek Vranov nad Dyjí
- Jeden z našich nejkrásnějších zámků, impozantně se vypínající na skalnatém ostrohu nad meandrem řeky Dyje v chráněné zóně Národního parku Podyjí, patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Pohádkově nádherný zámek z přelomu 17. a 18. století se tyčí na místě původního středověkého hradu ve stejnojmenné obci na Znojemsku. Oprávněně bývá nazýván Perlou Podyjí a někdy dokonce i celé Moravy.
UNESCO: Lednicko - Valtický areál
- Památková zóna Lednicko – Valtický areál (LVA) leží v jižní části okresu Břeclav v Jihomoravském kraji, asi 50 km jižně od Brna. Díky výskytu mnoha krásných a významných přírodních i kulturních památek byla oblast zapsána 7. prosince na Seznam památek UNESCO.
Zámek Slavkov u Brna
- Monumentální barokní rezidence patří mezi nejvýznamnější zámky na Moravě. Je úzce spjata s památnou bitvou tří císařů v r. 1805; byl to právě slavkovský zámek, kde po bitvě - do té doby nejkrvavější v dějinách – došlo k uzavření příměří. K věhlasu zámku přispělo i to, že se stal sídelní rezidencí významného rodu Kouniců. Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.
Zámek Rájec nad Svitavou
- Jeden z nejhodnotnějších moravských zámků se nachází v souměstí Rájec-Jestřebí, na okraji Moravského krasu, asi 5 km severně od Blanska. Rokokově klasicistní rezidence francouzského typu vyniká především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela unikátní, dále přepychově vybavenými interiéry knížecího rodu Salmů, cennými uměleckými sbírkami a proslulou obrazárnou. Zámek s anglickým parkem je výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu doby druhé poloviny 18. století.
Zámek Letovice
- Monumentální komplex zámeckých budov trůní nad stejnojmenným městem a jako dominanta spoluvytváří jeho typickou scenérii. V minulosti sídlo pánů z Ronova, Boskovic a z Hardeka se nachází severně od Blanska v Jihomoravském kraji. Původně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek, jenž byl koncem 17. století upraven barokně, později též empírově a novogoticky. Účelové využívání a opomíjení jeho údržby ve druhé polovině 20. století učinilo ze zámku téměř ruinu. V restituci byl vrácen hraběti Kálnokymu, který uvedený objekt prodal dnešnímu majiteli B. Vavříčkovi; ten ho intenzivně rekonstruuje a opravuje. Za r. 2008 vyhrál zámek soutěž O nejlépe opravenou památku JM kraje.
Celkem 1033 položek
další strana »