Místa
Rozhledna Slunečná
- Rozhledna Slunečná se nachází v turistickém areálu nedaleko obce Velké Pavlovice na samém jihu Moravy. Rozhledna je vysoká 18,6 m a cestou k vrcholu musíte zdolat 75 schodů.
Alexandrova rozhledna
- Alexandrova rozhledna leží nedaleko Adamova. Jedná se o kamennou věž s pohledem na malebnou přírodu.
Zámek Benátky nad Jizerou
- Zámek Benátky nad Jizerou spolu se svou zámeckou věží patří k lákavým turistickým cílům tohoto malebného města v okrese Mladá Boleslav.
Zámek Jezeří
- Zámek Jezeří provází zajímavá a dlouhá historie. Tento architektonický skvost se podařilo zachránit navzdory těžbě hnědého uhlí, která zdejší krajinu proměnila v nehostinnou pustinu.
Janův hrad (Janohrad)
- Janův hrad je napodobenina hradní zříceniny v pseudogotickém slohu postavená v letech 1801 - 1808. Nechal ji v Lednicko-valtickém areálu vystavět kníže Jan I. z Lichtenštejna v tehdejším módním romantickém stylu podle projektu J. L. Hardtmutha.
Ľubovňanský hrad
- Ľubovňanský hrad byl pravděpodobně vybudován na konci 13. století, sloužil jako strážní pevnost, která ochraňovala důležitou obchodní stezku do Polska.
Rozhledna Rosička
- Rozhledna Rosička patří k mladším celokovovým rozhlednám, které slouží zároveň jako telekomunikační bod. Z její vyhlídkové plošiny ve výšce 24 metrů je velmi pěkný výhled, mimo jiné na Žďárské vrchy.
Hrad Brumov
- Hrad Brumov nedaleko městečka Brumov-Bylnice ve zlínském okrese pochází ze 13. století. Střežil důležitou obchodní stezku do Uher skrze Vlárský průsmyk. Od roku 1958 je hradní objekt kulturní památkou České republiky.
Hrad Houska
- Hrad Houska je tajemný, magický či prokletý hrad, který skrývá mnoho tajemství. Veřejnosti byl zpřístupněn teprve v roce 1999.
Rozhledna Krásno (Krásenský vrch)
- Rozhledna Krásenský vrch tak trochu připomíná Babylonskou věž. Každý rok na vrchol této unikátní kamenné stavby stoupají tisíce turistů.
Zubštejn
- Mimořádně rozsáhlý hrad Zubštejn se řadí svou rozlohou 1, 7 ha mezi největší hradní objekty v republice. Patřil k nejvýznamnějším sídlům mocného rodu pánů z Pernštejna. Dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na protáhlém vrcholu (682 m n. m), ca 1 km nad obcí Pivonice, v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina.
Hrad Brníčko
- Malebná a poměrně rozsáhlá zřícenina gotického hradu se majestátně tyčí na vrcholu osamocené vyvýšeniny nad stejnojmennou obcí na Šumpersku, asi 7 km východně od Zábřehu. Hrad, založený ve 14. století pány z Otaslavic, byl dobyt a poškozen oddíly Matyáše Korvína v r. 1471, kdy Brníčko vlastnil jeho nejznámější majitel, rod Tunklů. Od r. 1513 se hrad uvádí již jako pustý. Dochovaly se zříceniny dvoupatrového paláce a věže, část plášťové zdi, tři mohutné pilíře, zbytky parkánové hradby, příkopy a valy. Ve středověku plnil hrad funkci nejen panského sídla, ale i vojenské pevnosti, r. 1869 zde byl uspořádán první tábor lidu na severní Moravě. Málokterá ze severomoravských hradních zřícenin je tak známým a oblíbeným výletním místem jako Brníčko.
Rožná
- První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Hrad Templštejn
- Rozsáhlé a malebné zříceniny kdysi mohutného hradu se nacházejí na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Jihlavy, asi 3 km od centra obce Jamolice a cca 7 km severozápadně od Moravského Krumlova na Znojemsku (Jihomoravský kraj). Hrad byl vybudovaný na konci 13. století templáři a patřil k nejvýznamnějším základnám tohoto řádu ve střední Evropě; zanikl však již v první polovině 16. století, zřejmě vinou velkého požáru. Dochovaly se zbytky paláce a štítové zdi, část plášťového opevnění, brána a relikt studny.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek - s vlastním orchestrem a divadlem - centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.
Rozhledna Blatenský vrch
- Rozhledna Blatenský vrch je lákavým cílem mnoha turistů po všechna roční období. Vedle rozhledny vyrostla ještě jedna výšková stavba - telekomunikační věž. Která stavba je krásnější a více zapadá do zdejší přírodní scenérie, můžete posoudit sami. Nedaleko Blatenského vrchu se nachází Vlčí jáma, Ledová jáma, či Blatenský vodní příkop.
Zámek Slatiňany
- Zámek Slatiňany se nachází ve stejnojmenné obci. Zámecký areál je vhodný pro milovníky opravdového ráje.
Haličský zámek
- Haličský zámek je bývalé renesančně-barokní šlechtické sídlo, asi 8 km západně od okresního města Lučenec. Nachází se na osamělém zalesněném vrcholku, což vytváří dojem, jako by zámek zapadal do nějaké pohádkové scény. Zajímavý je i výhled z interiéru zámku, za dobré viditelnosti odtud spatříte vrcholky Vysokých Tater.
Hrad Hazmburk
- Zřícenina gotického hradu Hazmburk (dříve zvaného Klapý) stojící na 418 m vysokém čedičovém vrchu je patrně nejznámější a nejkrásnější krajinnou dominantou Českého středohoří. Nachází se u obce Klapý na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hazmburk (někdy uváděn též jako Házmburk) patřil k nejmohutnějším a nejpevnějším hradům své doby a také díky své výhodné poloze byl prakticky nedobytný.
Zámek Křtiny
- Zámek Křtiny ze 17. století byl vyhlášen v roce 2008 Národní kulturní památkou České republiky. Byl přebudován na hotelový komplex s restaurací a slouží zároveň jako tzv. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.