Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.

Gotická zámecká věž je charakteristická nejen pro zámecký, potažmo hradní objekt, nýbrž i pro celé městečko. Zámek samotný obklopuje upravený park a ze severu jej částečně obtéká řeka Nežárka.

Gotický hrad - renesanční zámek s barokními úpravami

Předchůdcem zámku byl hradní objekt z druhé poloviny 13. století, jeho prvními majiteli byli Vítkovci. Z hradu se dodnes nedochovalo téměž nic, jen ta zmiňovaná věž. První zásadní přestavba na skvostný renesanční zámek probíhala na počátku 17. století a v roce 1735 se již o slovo hlásil barok. Majitel Petr Jungvirt zde nechal provést zásadní úpravy vzhledu zámku v tehdy moderním pozdně barokním až rokokovém stylu a tuto proměnu můžeme, alespoň částečně, pozorovat i dnes.

Ema Destinová

V roce 1914 zámek zakoupila operní pěvkyně Ema Destinová. Nechala zde provést jen drobné stavební úpravy, areál zámku ji však svou koncepcí nesmírně vyhovoval. Mohla se tu nerušeně věnovat svému koníčku – rybaření a především odpočívat. Žila tu až do své smrti v roce 1930.

Wehrmacht, ČSLA, Ústav sociální péče 

Třicátá léta minulého století však byla posledním obdobím relativního rozkvětu této významné historické památky. V roce 1939 zámek obsadil německý Wehrmacht, který jej využíval ne zrovna citlivě, a dílo zkázy dokonala Československá lidová armáda. V roce 1965 se zámek proměnil na Ústav sociální péče, ve kterém žili chovanci přibližně 30 let. V polovině 90. let zámek vypadal doslova jako ruina.

Z bývalé ruiny k demolici je dnes výstavní objekt 

Následovala rozsáhlá a nákladná rekonstrukce a 6. května 2006 zámek Stráž nad Nežárkou pro veřejnost slavnostně otevřela jeho současná majitelka a spolu s ní manželka prezidenta Václava Klause Livia Klausová a hejtman Jihočeského kraje.

Dnes je zde v provozu několik prohlídkových okruhů, můžete shlédnout např. věštírnu s kostlivcem, tajný východ z ložnice, šatlavu a mučírnu, tajnou únikovou cestu k Nežárce a některé další vychytávky. Tou největší je zřejmě nejucelenější muzeum Emy Destinové, jaké jinde ve světě nespatříte.

 

Prohlídkové okruhy a vstupné, jak je uvedeno na oficiáním webu:

 

1. hradní a zámecký okruh

- je pouze v úterý až pátek jen v červenci a v srpnu
- procházka historií hradu a zámku od dob pomezní stáže, přes hradiště, strážní hrad, přestavbu hradu na zámek, až po současnost, prohlídka reprezentačního hudebního sálu a modrého salonu, prohlídka nové expozice operní pěvkyně Jarmily Novotné, žačky a pokračovatelky E.D., nové expozice významného hudebního rodu KUBELÍKŮ, komnaty duchů - věštírny a dalších zajímavostí ...

(nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- trasa s průvodcem ( asi 45 min.)

Cena 90.- (zlevněná 70.-)


2. galerie a expozice Emy Destinnové

- procházka životem a dílem E. Destinnové - nejrozsáhlejší a nejucejenější expozice E.D. na světě, je v celém přízemí zámku, v expozici zní zpěv E.D.. Dále historie a přestavba hradu a zámku (středověké zbraně, brnění - kuriozitou je dětské brnění), slavnostní otevření zámku, informace o významném rodu Leonhardiů, informace o husitství na strážském hradě a v Jižních Čechách, ...

- prohlídka je bez průvodce - otevřeno stále po celou otevítací dobu zámku

Cena 90.- (zlevněná 70.-)

 

3. prodejní expozice - "Přírodní produkty a lidské zdraví"

Cena - vstup zdarma (pouze pro návštěvníky prohlídkových okruhů)

 

4. ATRAKTIVNÍ okruh

obsahuje hradní okruh, zámecký okruh, privátní prostory majitelů, ložnice Emy Destinnové (včetně tajného východu z ložnice ), komnata duchů - věštírna, hradní sklepení (mučírna, šatlava - vězení pro zločince, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce), hradní jídelna, hradní kavárna a další zajímavosti ...

( nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- průvodcem je sám majitel zámku ( asi 80 min.)

- tento okruh je pouze ve víkendové dny a jen v 11. a ve 14. hod. !!!
(v červnu a v září - jen v 11. hod.)

Cena 160.- (zlevněná 120.-)

 


Prohlídky mimo provozní dobu jsou s příplatkem 10.- Kč. / na osobu.
Školní zájezdy na prohlídky z bezpečnostních důvodů přijímáme jen ve vyjimečných případech !

Větší skupiny (nad 15 osob) - prohlídky objednávejte e-mailem

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 12.8.2020
Skoro jasno
26°C
20°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.7hPa
Vítr: 2.6m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 13.8.
Polojasno
26°C
20°C
Pátek
14.8.2020
Silný déšť
25°C
18°C
Sobota
15.8.2020
Skoro jasno
25°C
18°C
Neděle
16.8.2020
Skoro jasno
28°C
20°C

Kontakt

Adresa:
náměstí Emy Destinnové 1
Stráž nad Nežárkou 
Web: Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
Email: info@zamekstraz.cz
Telefon: +420 736 614 500

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Jez Weinzettelův mlýn (Nová řeka) - Jez Weinzettelův mlýn na Nové řece, ř. km. 3,8 je nesjízdný, tak trochu strašidelný, za velké vody silně táhne do spádnice. Za nižší vody lze naopak plavidla bezpečně stáhnout po středním segmentu nebo suchou propustí. Pod jezem bývá v letních měsících zhruba kilometr dlouhý úsek mělčin.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Šibeniční vrch - V roce 2010 vyrostla na stejnojmenném vrcholu stavba vyhlídkové věže s názvem Šibeniční vrch. Stojí zhruba dvacet metrů od pozůstatků základů poutního kostelíku Panny Marie Lurdské. 
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.