Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.

Gotická zámecká věž je charakteristická nejen pro zámecký, potažmo hradní objekt, nýbrž i pro celé městečko. Zámek samotný obklopuje upravený park a ze severu jej částečně obtéká řeka Nežárka.

Gotický hrad - renesanční zámek s barokními úpravami

Předchůdcem zámku byl hradní objekt z druhé poloviny 13. století, jeho prvními majiteli byli Vítkovci. Z hradu se dodnes nedochovalo téměž nic, jen ta zmiňovaná věž. První zásadní přestavba na skvostný renesanční zámek probíhala na počátku 17. století a v roce 1735 se již o slovo hlásil barok. Majitel Petr Jungvirt zde nechal provést zásadní úpravy vzhledu zámku v tehdy moderním pozdně barokním až rokokovém stylu a tuto proměnu můžeme, alespoň částečně, pozorovat i dnes.

Ema Destinová

V roce 1914 zámek zakoupila operní pěvkyně Ema Destinová. Nechala zde provést jen drobné stavební úpravy, areál zámku ji však svou koncepcí nesmírně vyhovoval. Mohla se tu nerušeně věnovat svému koníčku – rybaření a především odpočívat. Žila tu až do své smrti v roce 1930.

Wehrmacht, ČSLA, Ústav sociální péče 

Třicátá léta minulého století však byla posledním obdobím relativního rozkvětu této významné historické památky. V roce 1939 zámek obsadil německý Wehrmacht, který jej využíval ne zrovna citlivě, a dílo zkázy dokonala Československá lidová armáda. V roce 1965 se zámek proměnil na Ústav sociální péče, ve kterém žili chovanci přibližně 30 let. V polovině 90. let zámek vypadal doslova jako ruina.

Z bývalé ruiny k demolici je dnes výstavní objekt 

Následovala rozsáhlá a nákladná rekonstrukce a 6. května 2006 zámek Stráž nad Nežárkou pro veřejnost slavnostně otevřela jeho současná majitelka a spolu s ní manželka prezidenta Václava Klause Livia Klausová a hejtman Jihočeského kraje.

Dnes je zde v provozu několik prohlídkových okruhů, můžete shlédnout např. věštírnu s kostlivcem, tajný východ z ložnice, šatlavu a mučírnu, tajnou únikovou cestu k Nežárce a některé další vychytávky. Tou největší je zřejmě nejucelenější muzeum Emy Destinové, jaké jinde ve světě nespatříte.

 

Prohlídkové okruhy a vstupné, jak je uvedeno na oficiáním webu:

 

1. hradní a zámecký okruh

- je pouze v úterý až pátek jen v červenci a v srpnu
- procházka historií hradu a zámku od dob pomezní stáže, přes hradiště, strážní hrad, přestavbu hradu na zámek, až po současnost, prohlídka reprezentačního hudebního sálu a modrého salonu, prohlídka nové expozice operní pěvkyně Jarmily Novotné, žačky a pokračovatelky E.D., nové expozice významného hudebního rodu KUBELÍKŮ, komnaty duchů - věštírny a dalších zajímavostí ...

(nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- trasa s průvodcem ( asi 45 min.)

Cena 90.- (zlevněná 70.-)


2. galerie a expozice Emy Destinnové

- procházka životem a dílem E. Destinnové - nejrozsáhlejší a nejucejenější expozice E.D. na světě, je v celém přízemí zámku, v expozici zní zpěv E.D.. Dále historie a přestavba hradu a zámku (středověké zbraně, brnění - kuriozitou je dětské brnění), slavnostní otevření zámku, informace o významném rodu Leonhardiů, informace o husitství na strážském hradě a v Jižních Čechách, ...

- prohlídka je bez průvodce - otevřeno stále po celou otevítací dobu zámku

Cena 90.- (zlevněná 70.-)

 

3. prodejní expozice - "Přírodní produkty a lidské zdraví"

Cena - vstup zdarma (pouze pro návštěvníky prohlídkových okruhů)

 

4. ATRAKTIVNÍ okruh

obsahuje hradní okruh, zámecký okruh, privátní prostory majitelů, ložnice Emy Destinnové (včetně tajného východu z ložnice ), komnata duchů - věštírna, hradní sklepení (mučírna, šatlava - vězení pro zločince, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce), hradní jídelna, hradní kavárna a další zajímavosti ...

( nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- průvodcem je sám majitel zámku ( asi 80 min.)

- tento okruh je pouze ve víkendové dny a jen v 11. a ve 14. hod. !!!
(v červnu a v září - jen v 11. hod.)

Cena 160.- (zlevněná 120.-)

 


Prohlídky mimo provozní dobu jsou s příplatkem 10.- Kč. / na osobu.
Školní zájezdy na prohlídky z bezpečnostních důvodů přijímáme jen ve vyjimečných případech !

Větší skupiny (nad 15 osob) - prohlídky objednávejte e-mailem

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
náměstí Emy Destinnové 1
Stráž nad Nežárkou 
Web: Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
Email: info@zamekstraz.cz
Telefon: +420 736 614 500

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Jez Weinzettelův mlýn (Nová řeka) - Jez Weinzettelův mlýn na Nové řece, ř. km. 3,8 je nesjízdný, tak trochu strašidelný, za velké vody silně táhne do spádnice. Za nižší vody lze naopak plavidla bezpečně stáhnout po středním segmentu nebo suchou propustí. Pod jezem bývá v letních měsících zhruba kilometr dlouhý úsek mělčin.
Vzdálenost: 4km
Kemp Mláka - Kemp Mláka se nachází 9 km od Třeboně ve směru na Jindřichův Hradec, je situován na levém břehu Nové Řeky uprostřed CHKO Třeboňsko. Kemp je využíván nejen vodáky, ale i cyklisty (mnoho tras a cyklostezek v okolí) , rybáři a houbaři. Kemp je v provozu od 1.5. – 15.9. Kemp je vybaven sociálním zařízením, sprchami s teplou vodou, kioskem a chatkami, pro karavany je možnost elektrického připojení. Hned vedle areálu kempu se nachází Restaurace Koliba s nabídkou grilovaných mas na otevřeném ohništi přímo uprostřed restaurace. I mimo sezónu pro vás uspořádáme svatební hostinu, narozeninovou oslavu či firemní akci.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.