Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.

Gotická zámecká věž je charakteristická nejen pro zámecký, potažmo hradní objekt, nýbrž i pro celé městečko. Zámek samotný obklopuje upravený park a ze severu jej částečně obtéká řeka Nežárka.

Gotický hrad - renesanční zámek s barokními úpravami

Předchůdcem zámku byl hradní objekt z druhé poloviny 13. století, jeho prvními majiteli byli Vítkovci. Z hradu se dodnes nedochovalo téměž nic, jen ta zmiňovaná věž. První zásadní přestavba na skvostný renesanční zámek probíhala na počátku 17. století a v roce 1735 se již o slovo hlásil barok. Majitel Petr Jungvirt zde nechal provést zásadní úpravy vzhledu zámku v tehdy moderním pozdně barokním až rokokovém stylu a tuto proměnu můžeme, alespoň částečně, pozorovat i dnes.

Ema Destinová

V roce 1914 zámek zakoupila operní pěvkyně Ema Destinová. Nechala zde provést jen drobné stavební úpravy, areál zámku ji však svou koncepcí nesmírně vyhovoval. Mohla se tu nerušeně věnovat svému koníčku – rybaření a především odpočívat. Žila tu až do své smrti v roce 1930.

Wehrmacht, ČSLA, Ústav sociální péče 

Třicátá léta minulého století však byla posledním obdobím relativního rozkvětu této významné historické památky. V roce 1939 zámek obsadil německý Wehrmacht, který jej využíval ne zrovna citlivě, a dílo zkázy dokonala Československá lidová armáda. V roce 1965 se zámek proměnil na Ústav sociální péče, ve kterém žili chovanci přibližně 30 let. V polovině 90. let zámek vypadal doslova jako ruina.

Z bývalé ruiny k demolici je dnes výstavní objekt 

Následovala rozsáhlá a nákladná rekonstrukce a 6. května 2006 zámek Stráž nad Nežárkou pro veřejnost slavnostně otevřela jeho současná majitelka a spolu s ní manželka prezidenta Václava Klause Livia Klausová a hejtman Jihočeského kraje.

Dnes je zde v provozu několik prohlídkových okruhů, můžete shlédnout např. věštírnu s kostlivcem, tajný východ z ložnice, šatlavu a mučírnu, tajnou únikovou cestu k Nežárce a některé další vychytávky. Tou největší je zřejmě nejucelenější muzeum Emy Destinové, jaké jinde ve světě nespatříte.

 

Prohlídkové okruhy a vstupné, jak je uvedeno na oficiáním webu:

 

1. hradní a zámecký okruh

- je pouze v úterý až pátek jen v červenci a v srpnu
- procházka historií hradu a zámku od dob pomezní stáže, přes hradiště, strážní hrad, přestavbu hradu na zámek, až po současnost, prohlídka reprezentačního hudebního sálu a modrého salonu, prohlídka nové expozice operní pěvkyně Jarmily Novotné, žačky a pokračovatelky E.D., nové expozice významného hudebního rodu KUBELÍKŮ, komnaty duchů - věštírny a dalších zajímavostí ...

(nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- trasa s průvodcem ( asi 45 min.)

Cena 90.- (zlevněná 70.-)


2. galerie a expozice Emy Destinnové

- procházka životem a dílem E. Destinnové - nejrozsáhlejší a nejucejenější expozice E.D. na světě, je v celém přízemí zámku, v expozici zní zpěv E.D.. Dále historie a přestavba hradu a zámku (středověké zbraně, brnění - kuriozitou je dětské brnění), slavnostní otevření zámku, informace o významném rodu Leonhardiů, informace o husitství na strážském hradě a v Jižních Čechách, ...

- prohlídka je bez průvodce - otevřeno stále po celou otevítací dobu zámku

Cena 90.- (zlevněná 70.-)

 

3. prodejní expozice - "Přírodní produkty a lidské zdraví"

Cena - vstup zdarma (pouze pro návštěvníky prohlídkových okruhů)

 

4. ATRAKTIVNÍ okruh

obsahuje hradní okruh, zámecký okruh, privátní prostory majitelů, ložnice Emy Destinnové (včetně tajného východu z ložnice ), komnata duchů - věštírna, hradní sklepení (mučírna, šatlava - vězení pro zločince, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce), hradní jídelna, hradní kavárna a další zajímavosti ...

( nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- průvodcem je sám majitel zámku ( asi 80 min.)

- tento okruh je pouze ve víkendové dny a jen v 11. a ve 14. hod. !!!
(v červnu a v září - jen v 11. hod.)

Cena 160.- (zlevněná 120.-)

 


Prohlídky mimo provozní dobu jsou s příplatkem 10.- Kč. / na osobu.
Školní zájezdy na prohlídky z bezpečnostních důvodů přijímáme jen ve vyjimečných případech !

Větší skupiny (nad 15 osob) - prohlídky objednávejte e-mailem

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
náměstí Emy Destinnové 1
Stráž nad Nežárkou 
Web: Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
Email: info@zamekstraz.cz
Telefon: +420 736 614 500

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Rybník Staviště - Staviště je největší rybník mezi obcí Stříbřec, Mláka a Pístina, nedaleko od soutoku Nové řeky a Nežárky. Přibližně 1 km severozápadním směrem se nachází jediný jez na Nové řece - Weinzettlův mlýn. 
Vzdálenost: 4km
Jez Weinzettelův mlýn (Nová řeka) - Jez Weinzettelův mlýn na Nové řece, ř. km. 3,8 je nesjízdný, tak trochu strašidelný, za velké vody silně táhne do spádnice. Za nižší vody lze naopak plavidla bezpečně stáhnout po středním segmentu nebo suchou propustí. Pod jezem bývá v letních měsících zhruba kilometr dlouhý úsek mělčin.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Plániva - Bývalý větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1809.
Větrný mlýn Petrovice - Větrný mlýn holandského typu v Petrovicích vznikl v roce 1848. byl postaven z lomového kamene.
Větrný mlýn Kořenec - Větrný mlýn holandského typu v obci Kořenec pochází z roku 1866.
Pivovar Všerad - Pivovar Všerad se nachází 20 km od Berouna, naše piva vaříme od roku 2013

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz