Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.

Gotická zámecká věž je charakteristická nejen pro zámecký, potažmo hradní objekt, nýbrž i pro celé městečko. Zámek samotný obklopuje upravený park a ze severu jej částečně obtéká řeka Nežárka.

Gotický hrad - renesanční zámek s barokními úpravami

Předchůdcem zámku byl hradní objekt z druhé poloviny 13. století, jeho prvními majiteli byli Vítkovci. Z hradu se dodnes nedochovalo téměž nic, jen ta zmiňovaná věž. První zásadní přestavba na skvostný renesanční zámek probíhala na počátku 17. století a v roce 1735 se již o slovo hlásil barok. Majitel Petr Jungvirt zde nechal provést zásadní úpravy vzhledu zámku v tehdy moderním pozdně barokním až rokokovém stylu a tuto proměnu můžeme, alespoň částečně, pozorovat i dnes.

Ema Destinová

V roce 1914 zámek zakoupila operní pěvkyně Ema Destinová. Nechala zde provést jen drobné stavební úpravy, areál zámku ji však svou koncepcí nesmírně vyhovoval. Mohla se tu nerušeně věnovat svému koníčku – rybaření a především odpočívat. Žila tu až do své smrti v roce 1930.

Wehrmacht, ČSLA, Ústav sociální péče 

Třicátá léta minulého století však byla posledním obdobím relativního rozkvětu této významné historické památky. V roce 1939 zámek obsadil německý Wehrmacht, který jej využíval ne zrovna citlivě, a dílo zkázy dokonala Československá lidová armáda. V roce 1965 se zámek proměnil na Ústav sociální péče, ve kterém žili chovanci přibližně 30 let. V polovině 90. let zámek vypadal doslova jako ruina.

Z bývalé ruiny k demolici je dnes výstavní objekt 

Následovala rozsáhlá a nákladná rekonstrukce a 6. května 2006 zámek Stráž nad Nežárkou pro veřejnost slavnostně otevřela jeho současná majitelka a spolu s ní manželka prezidenta Václava Klause Livia Klausová a hejtman Jihočeského kraje.

Dnes je zde v provozu několik prohlídkových okruhů, můžete shlédnout např. věštírnu s kostlivcem, tajný východ z ložnice, šatlavu a mučírnu, tajnou únikovou cestu k Nežárce a některé další vychytávky. Tou největší je zřejmě nejucelenější muzeum Emy Destinové, jaké jinde ve světě nespatříte.

 

Prohlídkové okruhy a vstupné, jak je uvedeno na oficiáním webu:

 

1. hradní a zámecký okruh

- je pouze v úterý až pátek jen v červenci a v srpnu
- procházka historií hradu a zámku od dob pomezní stáže, přes hradiště, strážní hrad, přestavbu hradu na zámek, až po současnost, prohlídka reprezentačního hudebního sálu a modrého salonu, prohlídka nové expozice operní pěvkyně Jarmily Novotné, žačky a pokračovatelky E.D., nové expozice významného hudebního rodu KUBELÍKŮ, komnaty duchů - věštírny a dalších zajímavostí ...

(nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- trasa s průvodcem ( asi 45 min.)

Cena 90.- (zlevněná 70.-)


2. galerie a expozice Emy Destinnové

- procházka životem a dílem E. Destinnové - nejrozsáhlejší a nejucejenější expozice E.D. na světě, je v celém přízemí zámku, v expozici zní zpěv E.D.. Dále historie a přestavba hradu a zámku (středověké zbraně, brnění - kuriozitou je dětské brnění), slavnostní otevření zámku, informace o významném rodu Leonhardiů, informace o husitství na strážském hradě a v Jižních Čechách, ...

- prohlídka je bez průvodce - otevřeno stále po celou otevítací dobu zámku

Cena 90.- (zlevněná 70.-)

 

3. prodejní expozice - "Přírodní produkty a lidské zdraví"

Cena - vstup zdarma (pouze pro návštěvníky prohlídkových okruhů)

 

4. ATRAKTIVNÍ okruh

obsahuje hradní okruh, zámecký okruh, privátní prostory majitelů, ložnice Emy Destinnové (včetně tajného východu z ložnice ), komnata duchů - věštírna, hradní sklepení (mučírna, šatlava - vězení pro zločince, popravčí místnost, průchod tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce), hradní jídelna, hradní kavárna a další zajímavosti ...

( nakonec zdarma ochutnávka bylinného likéru s žen-šenem)

- průvodcem je sám majitel zámku ( asi 80 min.)

- tento okruh je pouze ve víkendové dny a jen v 11. a ve 14. hod. !!!
(v červnu a v září - jen v 11. hod.)

Cena 160.- (zlevněná 120.-)

 


Prohlídky mimo provozní dobu jsou s příplatkem 10.- Kč. / na osobu.
Školní zájezdy na prohlídky z bezpečnostních důvodů přijímáme jen ve vyjimečných případech !

Větší skupiny (nad 15 osob) - prohlídky objednávejte e-mailem

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 19.4.2019
Jasno
18°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1030.7hPa
Vítr: 2.7m/s
z východu
Zítra
Sobota 20.4.
Jasno
18°C
9°C
Neděle
21.4.2019
Jasno
17°C
9°C
Pondělí
22.4.2019
Jasno
19°C
12°C
Úterý
23.4.2019
Jasno
13°C
8°C

Kontakt

Adresa:
náměstí Emy Destinnové 1
Stráž nad Nežárkou 
Web: Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
Email: info@zamekstraz.cz
Telefon: +420 736 614 500

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Jez Weinzettelův mlýn (Nová řeka) - Jez Weinzettelův mlýn na Nové řece, ř. km. 3,8 je nesjízdný, tak trochu strašidelný, za velké vody silně táhne do spádnice. Za nižší vody lze naopak plavidla bezpečně stáhnout po středním segmentu nebo suchou propustí. Pod jezem bývá v letních měsících zhruba kilometr dlouhý úsek mělčin.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.
Lysečina - Lysečina je hora na Česko-polském pomezí, je zároveň nejvyšším vrcholkem Pomezního hřebenu v Krkonoších. Najdete ji nedaleko Pomezních Bud.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst