Zámek Holešov

Holešovský zámek, vzniklý přestavbami z původně gotické tvrze, se nachází ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku. Tato pamětihodnost, vybudovaná po r. 1650, představuje reprezentativní venkovské feudální sídlo, jež svým rozsahem a slohovou čistotou dochovaných konstrukcí, dispozice i výzdoby interiérů patří k nejvýznamnějším dokladům rané barokní zámecké architektury u nás. V interiérech vynikají zejména barokní nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba. Přilehlý monumentální a mimořádně cenný park francouzského typu náleží svou ojedinělou koncepcí a rozlohou 62 ha mezi nejvýznačnější na Moravě; jeho součástí je mj. systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem skladatele F. X. Richtera.

Holešov v 13. – 17. stol.: Hugovu tvrz střídá zámek Šternberků a Lobkoviců

Historie holešovského feudálního sídla se začíná odvíjet již ve středověku, což potvrzují písemné záznamy z r. 1245; v nich je zmíněn biskupský leník Hugo z Holešova, který patrně sídlil na zdejší tvrzi. Ta byla zničena za husitských válek; po jejich ukončení dávají tehdejší držitelé Holešova – moravští Šternberkové – vystavět tvrz novou, z níž se v suterénu a přízemí dnešního zámku částečně dochovala její západní část. R. 1574 vymírají Šternberkové po meči - ještě předtím však stihnou pozdně gotickou tvrz přestavět na renesanční zámek. Holešovské panské sídlo se jako zámek výslovně označuje r. 1579, kdy je Tas z Lomnice prodává Janu Krušinovi z Lichtenburku (+1589). Dalšími majiteli Holešova se stávají Karel starší ze Žerotína (v l. 1589-1604) a Lobkovicové (1604-1650). Za třicetileté války, v r. 1643 a 1645, je sídlo vypáleno a vypleněno švédskými vojsky.

Po r. 1650: spasitelská mise „zlého Rotála“ - z ruin k raně baroknímu skvostu

Zámek v takto zpustošeném stavu kupuje r. 1650 (do zemských desek transakce zapsána 13. dubna 1651) jeden z nejbohatších a nejmocnějších feudálů na Moravě, Jan hrabě z Rottalu (asi 1605-1674). Za veškerý majetek, získaný touto koupí, platí Rottal celkem 252 087 zlatých, 56 krejcarů a 1 denár. Ambiciózní a bezohledný hrabě, honosící se celou řadou vysokých titulů (mj. císařský tajný rada a moravský zemský hejtman), neblaze proslul svou tvrdostí a krutostí vůči poddaným, za což si od nich brzy vykoledoval přízvisko „zlý Rotál“. Hrabě např. neváhal krutě potlačit valašské rebelie, jež byly završeny těžkými a nelítostnými rozsudky.

Pragmatický šlechtic neustále udržoval těsné vazby s vídeňským dvorem, které pak náležitě zúročil pro velkolepou přestavbu svého sídla. Ve Vídni si jako projektanta nového zámku zvolil významného císařského architekta italského původu Filiberta Lucheseho (+1666), patrně na jeho doporučení i malíře H. Cavalliho a též umělecky zdatného štukatéra (dosud neznámého jména). Ambicí hraběte bylo vybudovat z ruin lobkovického zámku honosné sídlo, které by reprezentovalo Rottalovo postavení jakožto magnáta, a tudíž společenské i mocenské celebrity na Moravě. Podle Lucheseho návrhu se rozbíhá radikální přestavba zámku; během ní v duchu raného baroka vyrůstá od r. 1655 na místě původního objektu nová rezidence. Hlavní práce se daří dokončit před r. 1674; to již hrabě z Rottalu na zámku bydlel. Vzniká tradiční čtyřkřídlá dispozice, uzavřená kolem vnitřního dvora, se čtyřmi šestibokými nárožními věžemi. Nedokončené však zůstává druhé patro zámku, otevřené do krovu. K rezidenci příslušela i okrasná zahrada, ovocný sad a v něm kuchyňská zahrada.

Holešov v 18. – 21. stol.: jako na houpačce – kulturní i stavební kvas, požár, apatie a dnešní procitnutí

Na raně barokní stavební činnost navázal v období vrcholného a pozdního baroka František Antonín hrabě z Rottalu (1717-1762). Za jeho éry pulsoval zámek čilým kulturním i stavebním životem. Ještě před r. 1750 se hrabě mj. zasloužil nejen o úpravy interiérů ve druhém patře vstupního křídla, ale ve velkém slavnostním sále severního křídla nechal též zřídit zámecké divadlo. Tradici divadelních, operních a hudebních produkcí obnovuje ve druhé polovině 19. století Rudolf Eugen Wrbna (1846-1883). Zámecká kaple, vybudovaná dodatečně kolem poloviny 18. století, pochází patrně z dílny sochaře Bohumíra Fritsche. Vnější podoba zámku se s několika změnami dochovala dodnes, pouze barevnost fasád byla odlišná. Interiéry druhého patra se podařilo dohotovit na přelomu 18. a 19. století, poté, kdy některé místnosti byly vyzdobeny iluzivními malbami bystřického umělce Jana Svitáka.

Poslední závažnější stavební úpravy proběhly do poloviny 19. století. Další novodobé dílčí změny a zásahy v zámecké budově lze považovat většinou za znehodnocující. V r. 1910 byla holešovská pamětihodnost zasažena požárem, který poškodil zejména střechu objektu. Po vymření Rottalů v r. 1762 se posledními šlechtickými majiteli zámku stali Bruntálští z Vrbna. R. 1948 došlo k zestátnění jejich sídla; to je od r. 2005 v majetku města Holešova, které se snaží o postupnou rehabilitaci zámku. Díky nákladné rekonstrukci se objekt v posledních letech doslova mění před očima; návštěvníky se snaží přilákat na řadu atraktivních akcí, během sezóny bývá zámek dějištěm koncertů, besed a dalších doprovodných akcí, v sklepení funguje hudební klub. Ve hvězdárně, nacházející se v zámeckém parku a zprovozněné v r. 2008, je možno pozorovat noční oblohu. Další atrakcí parku jsou umělé vodní kanály, lákající návštěvníky k projížďkám ve vypůjčených lodičkách.

Vizitka zámku: arkády, bohatá štuková výzdoba, lunetové klenby

Holešovský zámek je volně stojící čtyřkřídlá dvoupatrová budova s mansardovou střechou a se čtyřmi šestibokými věžemi v nárožích. Uzavřené obdélníkové nádvoří obíhají v přízemí pilířové arkády, které mají na vstupní a protilehlé straně v patře ochozy. Uprostřed nádvoří stojí kruhová nádrž s fontánou. Zámek je obklopen hlubokým vyzděným vodním příkopem, který byl původně překlenut dvěma mosty. V severním křídle rezidence, u průjezdu do zahrady, se nachází prostorná sala terrena, vyzdobená bohatým štukovým dekorem mimořádné umělecké kvality; pochází z raně barokního období a pokrývá celou klenbu této zámecké prostory. Velmi hodnotná plastická výzdoba od zatím anonymního štukatérského mistra zkrášluje nejen sala terrenu, ale i reprezentační prostory prvního patra zámku. Návštěvníky zde upoutají krásné lunetové klenby s mytologickými náměty inspirovanými Ovidiovými Proměnami.

Monumentální park – kdysi nejkrásnější na Moravě; Neptunův trojzubec, obora i hvězdárna

K východní straně rezidence přiléhá rozsáhlá zámecká zahrada. Vznikala od 17. století a představuje monumentální pozdně renesanční dílo italského typu vycházející ze stylu francouzského architekta André Le Nôtrea. Tento pravidelně formovaný park s přilehlou oborou je v naší zemi jedinou ukázkou prostorového rozložení tohoto typu a tak dominantního zastoupení vodní složky. Hlavní osa zahrady vychází z osy zámku v jejím samotném čele. Je vyjádřena důmyslnou sítí vodních kanálů, která má z ptačí perspektivy tvar mohutného Neptunova trojzubce o délce 980 m a rozloze vodní plochy 16 500 m2. Hlavní dispozice celého parku přechází v zadní části v zalesněnou oboru o rozloze 10 ha, která je protkána hvězdicovitými průseky a půlí ji hlavní osa vedoucí od průčelí zámecké budovy. Na městské straně před zámkem se nacházejí dendrologicky nejcennější porosty. Zahrada, žel, již dávno postrádá dřívější nádheru a malebnost, jakými vynikala, kdy ji síť kanálů, vodotrysky, bazény a četná sousoší od předních mistrů činily nejkrásnější na Moravě. Součástí zámeckého parku je Růžová zahrada s hvězdárnou; v Růžové zahradě se z povícero zahradních architektur dochovala jediná – moderně upravený polygonální altán z poloviny 18. století. Před ním byla r. 1959 instalována busta holešovského rodáka, význačného hudebního skladatele Františka Xavera Richtera (1709-1789) od sochaře Jana Habarty.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Holešov 
Web: Zámek Holešov

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Silniční alej Herálec - Brušovec - Na Vysočině, za obcí Herálec, nedaleko Devíti skal, se nachází moc krásné silniční stromořadí.
Slatiňanská kaštanka - Slatiňanská kaštanka je název stromořadí chráněného státem.
Alej Velká lipka - Alej Velká lipka v Chrastu u Chrudimi je státem chráněné stromořadí.
Lipová alej v Chocni od zámku na Chlum - V Chocni se nachází překrásné lipové stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování Kunc - Ubytování Kunc, nové luxusní 9 apartmánů,21lůžek,vybavené kuchyňky, sociální zařízení, vysoušeč vlasů, wifi, klimatizace ,uzamčené monitorované parkoviště u domu za plotem, úschovna a nabíjení elektrokol. Klidná lokalita města.
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.