Drahanská vrchovina - Památky
celá ČRZámek Plumlov

Monumentální zámek postavený v manýristickém stylu rodem Lichtenštejnů v l. 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu. Ze čtyř zamýšlených velkolepých křídel bylo vybudováno pouze jedno, přesto i tento segment působí velmi impozantně a představuje v ČR naprostou raritu; palác, vysoký bez střechy 35 m, má šest nadzemních a dvě podzemní podlaží. Vedle neobvyklého vzhledu zámecké budovy, vypínající se na skále nad hladinou Podhradského rybníka, je mimořádně působivé zejména její severní průčelí, členěné mohutnými sloupy. Zámek se nachází poblíž Plumlovské přehrady ve stejnojmenném městě na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané, asi 8 km západně od Prostějova. V r. 1994 přešel zámek do vlastnictví města Plumlova, které dodnes provádí renovace této unikátní památky; její opravená část je od r. 2002 zpřístupněna pro veřejnost. Po celý rok se zde konají nejrůznější kulturní akce (výstavy, koncerty aj.).
Olomoucký kraj, okres Okres Prostějov
Zřícenina hradu Otaslavice
- Zřícenina hradu Otaslavice na skalním ostrohu se vypíná nad Drahanským potokem. Hrad je dnes součástí obecní zástavby v části zvané Sýpky. Jde v podstatě o zbytky zdiva dvou zaniklých hradů, z tzv. dolního hradu se dochovala část válcové věže ze 13. století.
Jeskyně Býčí skála
- Jeskyně Býčí skála je společně s tzv. Rudickým propadáním druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice, celková délka podzemního labyrintu zde měří úctyhodných 15 kilometrů. Prvenství patří Amatérské jeskyni.
Horákovský hrad
- Několik hromad kamení - to je vše, co zbylo z Horákovského hradu na kopci tyčícím se nad Říčkou v Mariánském údolí asi 2 km západně od Horákova.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
- Sloupsko-šošůvské jeskyně je rozsáhlý komplex jeskynních prostor, který se nachází v CHKO Moravský Kras, nedaleko města Blansko. Ve dvou podzemních patrech tu vznikl za dobu působení přírodních vlivů po miliony let velmi zajímavý prostor chodeb, dómů a podzemních propastí.
Jeskyně Výpustek
- Jeskyně Výpustek byla osídlena již ve starověku před 15 tisíci lety. První písemná zmínka o jeskyni pochází však až z roku 1608, tehdy se jí říkalo Dračí jeskyně.
Punkevní jeskyně
- Punkevní jeskyně byla objevena v překrásné krajině Moravského krasu Karlem Absolonem - postupně, v letech 1909 - 1933. Unikátním jeskynním systémem protéká ponorná říčka Punkva a součástí komplexu tzv. Amatérské jeskyně je i propast Macocha.
Propast Macocha
- Nejhlubší propast ve střední Evropě
Zřícenina hradu Melice
- Zřícenina hradu Melice nedaleko Vyškova je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Nachází se mezi obcemi Drysice a Pustiměř.
Kateřinská jeskyně
- Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.
Jeskyně Balcarka
- Jeskyně Balcarka nedaleko od Ostrova u Macochy vznikla v průběhu statisíců let ve skalnatém meandru Suchého žlebu, který je přezdíván Balcarovou skálou. Prostory jeskyně jsou přístupné z pět metrů vysokého vchodu, který byl využíván již ve starší době kamenné. V jeskyni byly nalezeny ostatky čtvrtohorních zvířat, ohniště a kamenné nástroje.
Rudické propadání
- Jeskynní systém Rudické propadání-Býčí skála v Moravském krasu
Zřícenina hradu Kuchlov
- Zřícenina hradu Kuchlov se vypíná nad říčkou Malá Haná, nedaleko obce Rychtářov. Od roku 1958 jsou pozůstatky hradu chráněny jako kulturní památka.
Vápenka Velká Dohoda
- Devět vápenických rodin uzavřelo Velkou dohodu, postavili v Moravském krasu tuto vápenku a během půl století jejího provozu v ní vypálili více než milion tun vápna. Lom vedle vápenky dnes slouží především turistům, kteří si chtějí vyzkoušet lezení či ferraty.
Novodvorská alej
- Novodvorská alej čítá celkem 57 vzrostlých lip. Byla vysazena v první polovině devatenáctého století hrabětem Hugo Salmem.
Celkem 29 položek
další strana »