Zřícenina hradu Otaslavice

Zřícenina hradu Otaslavice na skalním ostrohu se vypíná nad Drahanským potokem. Hrad je dnes součástí obecní zástavby v části zvané Sýpky. Jde v podstatě o zbytky zdiva dvou zaniklých hradů, z tzv. dolního hradu se dochovala část válcové věže ze 13. století.

Hrad byl založen v druhé polovině 13. století šlechtickým rodem z Otaslavic. Poprvé je hrad písemně zmíněn v roce 1353. Od roku 1373 byl majitelem dolního hradu Ješek Puška z Kunštátu, horní hrad obývala jeho sestra Skonka z Kunštátu s manželem Mikulášem z Otaslavic.

V průběhu husitských tažení byl hrad dobyt v roce 1423 pravděpodobně vojáky Bořka z Miletína. Některé hypotézy však uvádí dobytí hradu v roce 1424 naopak katolíky v čele s vévodou Albrechtem II. Habsburským, dědicem Zikmunda Lucemburského (Albrech II. byl manželem Zikmundovy dcery Alžběty).

Hrad ovšem zůstal po dobytí v rozvalinách a k jeho obnově již nedošlo. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka.

Kolem hradu vede zeleně značená turistická cesta z Otaslavic do obce Myslejovice a Alojzov směrem na Plumlov.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 26.10.2020
Déšť
13°C
10°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1005.2hPa
Vítr: 5.4m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Úterý 27.10.
Déšť
11°C
5°C
Středa
28.10.2020
Zataženo
12°C
6°C
Čtvrtek
29.10.2020
Deštivo
10°C
6°C
Pátek
30.10.2020
Déšť
10°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Otaslavice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.