Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek byla osídlena již ve starověku před 15 tisíci lety. První písemná zmínka o jeskyni pochází však až z roku 1608, tehdy se jí říkalo Dračí jeskyně.

Po tisíce let osídlovaná jeskyně byla poprvé zmapována na konci 19. století

Jeskyni poprvé podrobně zmapoval a prozkoumal Hugo František Salm a Karel Absolon na konci 19. století. Počátek 20. století znamenal pro jeskyni určitý negativní vliv, a jak se později ukázalo, jeskyně nakonec sloužila armádním účelům až do počátku 21. století. Nejprve se zde ovšem těžily fosfáty a již tehdy došlo k nevratnému poškození většiny archeologických artefaktů. Údajně se zachránila pouze jedna kostra lva jeskynního a několik koster jeskynních medvědů. 

Armáda za první republiky 

V roce 1936 začala v jeskyni působit prvorepubliková Československá armáda, v jeskynních chodbách se skladovala munice, což bylo ovšem naprosto k ničemu, neboť si veškěrou munici po obsazení republiky 15.3.1939 odvezl německý Wehrmacht.

Podzemní továrna pro německý Wehrmacht 

V roce 1943 začal jeskyni Wehrmacht aktivně využívat a podobně, jako tomu bylo v Býčí skále, zřídil zde podzemní továrnu na výrobu palivových čerpadel pro letecké motory Daimler-Benz. Pracovalo zde 1200 totálně nasazených českých dělníků v nepřetržitém provozu ve dvou směnách po 12 hodinách. Před koncem války byla jeskyně zničena výbušninou a požárem a opuštěna 12. dubna 1945.

Československá lidová armáda a Armáda České republiky

Zdevastovaná jeskyně byla volně přístupná až do roku 1961. Poté ji obsadila Československá lidová armáda, která zde vybudovala obří protiatomový kryt jako sídlo záložního vojenského velitelství pro oblast jižní Moravy. Podzemní prostory byly armádou využívány až do 31.12.2001, sloužil zde VÚ 9031 Křtiny.

Jeskyně je přístupná veřejnosti od roku 2008

Od roku 2006 je jeskyně ve Správě jeskyní České republiky. O rok později tu byla vybudována nová parkoviště, zrekonstruována provozní budova a areál celkově upraven pro přístup široké veřejnosti. Slavnostní otevření podzemních prostor proběhlo 10.3.2008.

Dnes si můžete jeskyni prohlédnout na trase dlouhé 600 metrů, prohlídka trvá 75 minut, spatříte tu vestavbu velitelského stanoviště a jeskynní chodby ve stavu, kdy jej opouštěla německá armáda v roce 1945, a to včetně podzemní kotelny.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Březina 
Web: Jeskyně Výpustek
Email: vypustek@caves.cz
Telefon: +420 516 439 111

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Rozcestník Nový Dvůr - Rozcestník Nový Dvůr
Vzdálenost: 4km
EVC Švýcárna (CHKO Moravský kras) - EVC Švýcárna se nalézá v Josefském údolí v Moravském krasu, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Jedná se o stavbu hutního hostince a železitých lázní postavených v alpském (švýcarském) stylu. Objekt se nachází v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova. Železářská huť byla založená v roce 1732 Lichenštejny a její provoz byl zastaven v roce 1877. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu bývalé huti, který později převzalo Technické muzeum v Brně.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.