Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.

Proč je Kateřinská jeskyně vyhledávaným cílem návštěvníků?

Výzdoba této jeskyně není tak výrazná, jako u všech zbývajících jeskyní Moravského krasu, přesto je mezi podzemními prostorami tohoto rozsáhlého krasového území velice ceněna. Tím důvodem je obrovská podzemní místnost s vynikající akustikou. Nese název Hlavní dóm a jistě správně tušíte, že bude často využíván pro různé hudební produkce a pěvecké koncerty. Umělci a jejich publikum však musí počítat s tím, že jsou zdejší prostory velmi chladné, teplota uvnitř jeskyně nestoupá výš než na hodnotu 7 °C.

Jeskyně byla objevena na počátku 20. století a pro veřejnost zpřístupněna v roce 1910. Dnes je prohlídková trasa dlouhá zhruba 400 metrů, ale podstatná část prohlídky se věnuje Hlavnímu dómu, což je největší jeskynní dóm v České republice. Jeho rozměry jsou skutečně úctyhodné – délka 97 metrů, šířka 44 metrů a výška 20 metrů (to je výška např. sedmipatrového panelového domu). Z Hlavního dómu pak prohlídka pokračuje Novou jeskyní, kterou objevila skupina nadšenců pod vedením profesora Karla Absolona. Zde je poměrně pestrá krápníková výzdoba, nejzajímavější je nasvícený krápník přezdívaný Čarodějnice a pozornosti neuniknou ani hůlkové stalagnáty vysoké několik metrů, které byly pojmenovány Bambusový lesík.

Půvabná dívka hledá zatoulanou ovečku

Kateřinská jeskyně kdysi bývala zimovištěm pravěkých medvědů z období pleistocénu (starší čtvrtohory).

Název jeskyně se váže k pověsti o půvabné dívce Kateřině, která v jeskyni hledala zatoulanou poslední ovečku ze stáda. Nenašla však z jeskyně cestu ven a zůstala uvnitř uvězněna, kde nakonec zemřela. Zda je na této pověsti něco pravdy, ovšem nikdo neví.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.1.2021
Polojasno
1°C
-5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.7hPa
Vítr: 4.6m/s
z severo-západu
Zítra
Čtvrtek 28.1.
Zataženo
0°C
0°C
Pátek
29.1.2021
Déšť se sněhem
1°C
3°C
Sobota
30.1.2021
Zataženo
6°C
-3°C
Neděle
31.1.2021
Jasno
-2°C
-11°C

Kontakt

Adresa:
Vavřinec 
Web: Kateřinská jeskyně
Email: katerinska@caves.cz
Telefon: +420 516 413 161

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Geopark Rudice - Geopark Rudice je muzeum v přírodě
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Hotel Olberg - Nekuřácká restaurace Olberg nabízí gurmánské zážitky. Pokrmy v našem jídelním lístku jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin. Restaurace Olberg podává kvalitní a chutné regionální výrobky.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Radejčín - Rozhledna Radejčín je stožár vysílače mobilního operátora, postavený v roce 2010.
Rozhledna Ploučnická vyhlídka - Neobvyklá vyhlídková stavba stojící v Benešově nad Ploučnicí na Sokolském vrchu patří k nejstarším objektům tohoto druhu v České republice.
Rozhledna Pastýřská stěna - Rozhledna Pastýřská stěna v Děčíně, nedaleko Zoologické zahrady, pochází z roku 1905. Jedná se o kamennou stavbu, připomínající svým vzhledem gotický hrad.
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.