Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.

Proč je Kateřinská jeskyně vyhledávaným cílem návštěvníků?

Výzdoba této jeskyně není tak výrazná, jako u všech zbývajících jeskyní Moravského krasu, přesto je mezi podzemními prostorami tohoto rozsáhlého krasového území velice ceněna. Tím důvodem je obrovská podzemní místnost s vynikající akustikou. Nese název Hlavní dóm a jistě správně tušíte, že bude často využíván pro různé hudební produkce a pěvecké koncerty. Umělci a jejich publikum však musí počítat s tím, že jsou zdejší prostory velmi chladné, teplota uvnitř jeskyně nestoupá výš než na hodnotu 7 °C.

Jeskyně byla objevena na počátku 20. století a pro veřejnost zpřístupněna v roce 1910. Dnes je prohlídková trasa dlouhá zhruba 400 metrů, ale podstatná část prohlídky se věnuje Hlavnímu dómu, což je největší jeskynní dóm v České republice. Jeho rozměry jsou skutečně úctyhodné – délka 97 metrů, šířka 44 metrů a výška 20 metrů (to je výška např. sedmipatrového panelového domu). Z Hlavního dómu pak prohlídka pokračuje Novou jeskyní, kterou objevila skupina nadšenců pod vedením profesora Karla Absolona. Zde je poměrně pestrá krápníková výzdoba, nejzajímavější je nasvícený krápník přezdívaný Čarodějnice a pozornosti neuniknou ani hůlkové stalagnáty vysoké několik metrů, které byly pojmenovány Bambusový lesík.

Půvabná dívka hledá zatoulanou ovečku

Kateřinská jeskyně kdysi bývala zimovištěm pravěkých medvědů z období pleistocénu (starší čtvrtohory).

Název jeskyně se váže k pověsti o půvabné dívce Kateřině, která v jeskyni hledala zatoulanou poslední ovečku ze stáda. Nenašla však z jeskyně cestu ven a zůstala uvnitř uvězněna, kde nakonec zemřela. Zda je na této pověsti něco pravdy, ovšem nikdo neví.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vavřinec 
Web: Kateřinská jeskyně
Email: katerinska@caves.cz
Telefon: +420 516 413 161

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Geopark Rudice - Geopark Rudice je muzeum v přírodě
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Větrný mlýn Ostrov u Macochy - V obci Ostrov u Macochy stojí větrný mlýn holandského typu.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Hotel Olberg - Nekuřácká restaurace Olberg nabízí gurmánské zážitky. Pokrmy v našem jídelním lístku jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin. Restaurace Olberg podává kvalitní a chutné regionální výrobky.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.