Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.

Proč je Kateřinská jeskyně vyhledávaným cílem návštěvníků?

Výzdoba této jeskyně není tak výrazná, jako u všech zbývajících jeskyní Moravského krasu, přesto je mezi podzemními prostorami tohoto rozsáhlého krasového území velice ceněna. Tím důvodem je obrovská podzemní místnost s vynikající akustikou. Nese název Hlavní dóm a jistě správně tušíte, že bude často využíván pro různé hudební produkce a pěvecké koncerty. Umělci a jejich publikum však musí počítat s tím, že jsou zdejší prostory velmi chladné, teplota uvnitř jeskyně nestoupá výš než na hodnotu 7 °C.

Jeskyně byla objevena na počátku 20. století a pro veřejnost zpřístupněna v roce 1910. Dnes je prohlídková trasa dlouhá zhruba 400 metrů, ale podstatná část prohlídky se věnuje Hlavnímu dómu, což je největší jeskynní dóm v České republice. Jeho rozměry jsou skutečně úctyhodné – délka 97 metrů, šířka 44 metrů a výška 20 metrů (to je výška např. sedmipatrového panelového domu). Z Hlavního dómu pak prohlídka pokračuje Novou jeskyní, kterou objevila skupina nadšenců pod vedením profesora Karla Absolona. Zde je poměrně pestrá krápníková výzdoba, nejzajímavější je nasvícený krápník přezdívaný Čarodějnice a pozornosti neuniknou ani hůlkové stalagnáty vysoké několik metrů, které byly pojmenovány Bambusový lesík.

Půvabná dívka hledá zatoulanou ovečku

Kateřinská jeskyně kdysi bývala zimovištěm pravěkých medvědů z období pleistocénu (starší čtvrtohory).

Název jeskyně se váže k pověsti o půvabné dívce Kateřině, která v jeskyni hledala zatoulanou poslední ovečku ze stáda. Nenašla však z jeskyně cestu ven a zůstala uvnitř uvězněna, kde nakonec zemřela. Zda je na této pověsti něco pravdy, ovšem nikdo neví.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 16.6.2019
Déšť
22°C
17°C
Srážky: 1.8mm
Tlak: 1016.4hPa
Vítr: 3.3m/s
z severu
Zítra
Pondělí 17.6.
Polojasno
22°C
17°C
Úterý
18.6.2019
Skoro jasno
22°C
16°C
Středa
19.6.2019
Polojasno
24°C
18°C
Čtvrtek
20.6.2019
Polojasno
27°C
18°C

Kontakt

Adresa:
Vavřinec 
Web: Kateřinská jeskyně
Email: katerinska@caves.cz
Telefon: +420 516 413 161

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Geopark Rudice - Geopark Rudice je muzeum v přírodě
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Hotel Olberg - Nekuřácká restaurace Olberg nabízí gurmánské zážitky. Pokrmy v našem jídelním lístku jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin. Restaurace Olberg podává kvalitní a chutné regionální výrobky.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Ledvice - Víte, která rozhledna v České republice je nejvyšší? Je to vyhlídková plošina s proskleným ochozem na jedné z věží elektrárny Ledvice. Nachází se ve výšce 144 metrů nad zemí.
Rozhledna u Sosnové - Rozhledna nedaleko obce Sosnová na Anenském vrchu je dřevěná stavba se sedmi patry a vrcholovou plošinou krytou dřevěnou stříškou. Byla postavena na konci roku 2018.
Rozhledna Růženka - Rozhledna Růženka stojí na vrcholu hory s názvem Pastevní vrch, v oblasti Českého a Saského Švýcarska.
Rozhledna Štěpánka u Zemětic - Poměrně netradiční pojetí vyhlídkové věže zvolil jistý Petr Štěpanovský, který nedaleko Plzně zakoupil pozemek s krásnými výhledy na blízké okolí. Nechal zde vystavět cihlovou stavbu s dřevěným ochozem a stříškou. Stavba trvala zhruba tři roky.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.