Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.

Proč je Kateřinská jeskyně vyhledávaným cílem návštěvníků?

Výzdoba této jeskyně není tak výrazná, jako u všech zbývajících jeskyní Moravského krasu, přesto je mezi podzemními prostorami tohoto rozsáhlého krasového území velice ceněna. Tím důvodem je obrovská podzemní místnost s vynikající akustikou. Nese název Hlavní dóm a jistě správně tušíte, že bude často využíván pro různé hudební produkce a pěvecké koncerty. Umělci a jejich publikum však musí počítat s tím, že jsou zdejší prostory velmi chladné, teplota uvnitř jeskyně nestoupá výš než na hodnotu 7 °C.

Jeskyně byla objevena na počátku 20. století a pro veřejnost zpřístupněna v roce 1910. Dnes je prohlídková trasa dlouhá zhruba 400 metrů, ale podstatná část prohlídky se věnuje Hlavnímu dómu, což je největší jeskynní dóm v České republice. Jeho rozměry jsou skutečně úctyhodné – délka 97 metrů, šířka 44 metrů a výška 20 metrů (to je výška např. sedmipatrového panelového domu). Z Hlavního dómu pak prohlídka pokračuje Novou jeskyní, kterou objevila skupina nadšenců pod vedením profesora Karla Absolona. Zde je poměrně pestrá krápníková výzdoba, nejzajímavější je nasvícený krápník přezdívaný Čarodějnice a pozornosti neuniknou ani hůlkové stalagnáty vysoké několik metrů, které byly pojmenovány Bambusový lesík.

Půvabná dívka hledá zatoulanou ovečku

Kateřinská jeskyně kdysi bývala zimovištěm pravěkých medvědů z období pleistocénu (starší čtvrtohory).

Název jeskyně se váže k pověsti o půvabné dívce Kateřině, která v jeskyni hledala zatoulanou poslední ovečku ze stáda. Nenašla však z jeskyně cestu ven a zůstala uvnitř uvězněna, kde nakonec zemřela. Zda je na této pověsti něco pravdy, ovšem nikdo neví.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 22.10.2019
Polojasno
18°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1023.2hPa
Vítr: 1m/s
z jiho-východu
Zítra
Středa 23.10.
Polojasno
16°C
13°C
Čtvrtek
24.10.2019
Jasno
17°C
11°C
Pátek
25.10.2019
Jasno
18°C
11°C
Sobota
26.10.2019
Jasno
15°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Vavřinec 
Web: Kateřinská jeskyně
Email: katerinska@caves.cz
Telefon: +420 516 413 161

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Geopark Rudice - Geopark Rudice je muzeum v přírodě
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Hotel Olberg - Nekuřácká restaurace Olberg nabízí gurmánské zážitky. Pokrmy v našem jídelním lístku jsou připravovány výhradně z čerstvých surovin. Restaurace Olberg podává kvalitní a chutné regionální výrobky.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Veřejné bruslení Skalka Family Park - Skalka Family Park se nachází jen pár minut autem od Ostravy-Poruby, nabízí spoustu sportovních aktivit (lanové centrum, workoutové hřiště, horolezecká stěna…), a v zimním období také kluziště. Kluziště si lze pronajmout i pro soukromé účely. Pro Vaše děti nabízíme i možnost návštěvy kurzu bruslení.
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.