Drahanská vrchovina - Místa
celá ČRZámek Plumlov

Monumentální zámek postavený v manýristickém stylu rodem Lichtenštejnů v l. 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu. Ze čtyř zamýšlených velkolepých křídel bylo vybudováno pouze jedno, přesto i tento segment působí velmi impozantně a představuje v ČR naprostou raritu; palác, vysoký bez střechy 35 m, má šest nadzemních a dvě podzemní podlaží. Vedle neobvyklého vzhledu zámecké budovy, vypínající se na skále nad hladinou Podhradského rybníka, je mimořádně působivé zejména její severní průčelí, členěné mohutnými sloupy. Zámek se nachází poblíž Plumlovské přehrady ve stejnojmenném městě na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané, asi 8 km západně od Prostějova. V r. 1994 přešel zámek do vlastnictví města Plumlova, které dodnes provádí renovace této unikátní památky; její opravená část je od r. 2002 zpřístupněna pro veřejnost. Po celý rok se zde konají nejrůznější kulturní akce (výstavy, koncerty aj.).
Olomoucký kraj, okres Okres Prostějov
Hrad Holštejn
- Zřícenina rozsáhlého gotického hradu z druhé poloviny 13. století. Nachází se na osamělém skalním vápencovém suku, skrývajícím ve svém nitru jeskyni zvanou Hladomorna či Lidomorna, cca 300 m jižně od stejnojmenné obce na Blanensku v Moravském krasu (Jihomoravský kraj). Ve své době patřil hrad k největším a nejpohodlnějším sídlům na Moravě.
Olšany
- Olšany jsou jendou z nejmladších obcí v okresu Vyškov. Obecní pečeť nese jako rok vzniku rok 1713. Obec leží v údolí a na jižních svazích jižního kraje Drahanské vrchoviny přibližně 5 km od Rousínova. Je uzavřena hradbou hustých a rozsáhlých okolních lesů.
Blansko
- Blansko je okresní město na severu Jihomoravského kraje. Leží na řece Svitavě, asi 19 km severně od Brna. Město má přibližně 21 tisíc obyvatel.
Zřícenina hradu Otaslavice
- Zřícenina hradu Otaslavice na skalním ostrohu se vypíná nad Drahanským potokem. Hrad je dnes součástí obecní zástavby v části zvané Sýpky. Jde v podstatě o zbytky zdiva dvou zaniklých hradů, z tzv. dolního hradu se dochovala část válcové věže ze 13. století.
Jeskyně Býčí skála
- Jeskyně Býčí skála je společně s tzv. Rudickým propadáním druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice, celková délka podzemního labyrintu zde měří úctyhodných 15 kilometrů. Prvenství patří Amatérské jeskyni.
Horákovský hrad
- Několik hromad kamení - to je vše, co zbylo z Horákovského hradu na kopci tyčícím se nad Říčkou v Mariánském údolí asi 2 km západně od Horákova.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
- Sloupsko-šošůvské jeskyně je rozsáhlý komplex jeskynních prostor, který se nachází v CHKO Moravský Kras, nedaleko města Blansko. Ve dvou podzemních patrech tu vznikl za dobu působení přírodních vlivů po miliony let velmi zajímavý prostor chodeb, dómů a podzemních propastí.
Rozhledna Chocholík
- Na vyhlídkovou plošinu rozhledny Chocholík u Vyškova ve výšce 23 metrů nad zemí můžete vystoupat po točitém ocelovém schodišti. Spatříte z ní Drahanskou vrchovinu, Chřiby, Hostýnské vrchy, Beskydy a Bílé Karpaty.
Jeskyně Výpustek
- Jeskyně Výpustek byla osídlena již ve starověku před 15 tisíci lety. První písemná zmínka o jeskyni pochází však až z roku 1608, tehdy se jí říkalo Dračí jeskyně.
Babí lom
- Babí lom se nachází severně od centra Brna a chlubí se rozhlednou tyčící se do výšky 15 metrů.
Punkevní jeskyně
- Punkevní jeskyně byla objevena v překrásné krajině Moravského krasu Karlem Absolonem - postupně, v letech 1909 - 1933. Unikátním jeskynním systémem protéká ponorná říčka Punkva a součástí komplexu tzv. Amatérské jeskyně je i propast Macocha.
Propast Macocha
- Nejhlubší propast ve střední Evropě
Zřícenina hradu Melice
- Zřícenina hradu Melice nedaleko Vyškova je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Nachází se mezi obcemi Drysice a Pustiměř.
Kateřinská jeskyně
- Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.
Celkem 192 položek
další strana »