Horákovský hrad

Několik hromad kamení - to je vše, co zbylo z Horákovského hradu na kopci tyčícím se nad Říčkou v Mariánském údolí asi 2 km západně od Horákova.

Hrad s opravdu dlouhou historií

Valové opevnění se na místě dnešní zříceniny zřejmě nacházelo již v době železné, kdy poskytovalo zázemí Horákovským zemědělcům v neklidných dobách. Nálezy úlomků keramiky dokládají, že místo bylo takto využíváno až do období Velké Moravy.

Velkomoravské hradisko se příliš nelišilo od toho pravěkého, dokonce využívalo i jeho staré valové opevnění. Celé hradisko mělo dvě brány a chránilo více než deset stavení uvnitř.

Kožený most

Osídlení přetrvávalo až do vrcholného středověku, 10. - 13. století. Do tohoto období můžeme zařadit i prastarou pověst o koženém mostu, který údajně spojoval hrad s hradiskem na opačné straně údolí Říčky.

Impozantí zbytky odlesněného hradiska byly vidět z dálky ještě v pozdním středověku. Ve 14. století zde byl vystavěn hospodářský dvůr s obytnou stavbou. V této době už se však nedalo mluvit o nějakém opevněném objetu, i když archeoolofgické nálezy dokládají alespoň určitou snahu o oplocení objektu a výstavbu několika menších příkopů, ty však podle všeho nebyly nikdy dokončeny.

Husitské války

Hrad zanikl pravděpodobně někdy v období husitských válek. V 16. a 17. století zde byly vybudovány polní vápenné pece, které zřejmě braly materiál přímo z rozvaliny a tím osud hradu zpečetily.

Hrad dnes

V hustém lese musíte zbytky hradu pracně hledat, místo je zcela opuštěné a pouze velké kamenné ohniště dává znát, že ho občas navštěvují trampové. 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 28.7.2021
Deštivo
28°C
21°C
Srážky: 5.1mm
Tlak: 1011.9hPa
Vítr: 0.7m/s
z jihu
Zítra
Čtvrtek 29.7.
Polojasno
25°C
20°C
Pátek
30.7.2021
Polojasno
27°C
20°C
Sobota
31.7.2021
Polojasno
27°C
17°C
Neděle
1.8.2021
Silný déšť
28°C
18°C

Kontakt

Adresa:
Mokrá-Horákov 

Místa v okolí

Muchova bouda - Rozcestí nad vodní nádrží Pod Hrádkem v Matriánském údolí, kde se potkávají 3 turistické trasy - zelená, modrá a žlutá.
Vzdálenost: 1km
Rozcestí - Horákovský hrad - Malé lesní rozcestí, na kterém se potkává modrá turistická trasa vedoucí od zříceniny Horákovského hradu na Muchovu Boudu se zelenou tutristickou trasou vedoucí z Horákova.
Vzdálenost: 1km
Pod Hrádkem - pod hrází - Rozcestí dvou vozíčkářských tras těsně pod hrází vodní nádrže Pod Hrádkem v Mariánském údolí.
Vzdálenost: 1km
Kadlcův mlýn - Penzion s restaurací se nachází v přírodě v blízkosti rybníků na okraji Moravského krasu s dobrou dostupností centra Brna,BVV a Grand Prix.Nabízíme 2-3 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, připojení wifi a parkování v areálu. Možnost procházek, cyklistiky, houbaření, koupání v rybníce a v zimě běžky. V blízkosti je i bobová dráha s celoročním provozem.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Dětské hřiště a sportoviště Rokle - V městské části Brno - Líšeň, u tramvajové zastávky Kotlanova se nachází dětské hřiště a venkovní cvičiště, které je přístupné zdarma po celý rok.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prosečský hřeben - Kamenná rozhledna Prosečský hřeben je součástí turistické chaty s restaurací. Byla postavena v roce 1932.
Rozhledna Petřín (Jablonec nad Nisou) - Rozhledna s názvem Petřín o výšce 20 metrů je zděná stavba z roku 1906. Je součástí přilehlého horského hotelu s restaurací.
Rozhledna Špičák (Stará Lípa) - Rozhledna Špičák v okrese Česká Lípa je zděná cihlová stavba z roku 1885. Rozhledna je vysoká 14 metrů.
Rozhledna Raisova chata - Raisova chata byla postavena v roce 1925 zásluhou německých a českých turistických nadšenců. Součástí chaty byla i otočná vyhlídková věž, vysoká 10 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 7 metrů nad zemí.

Nové ubytování

+ přidat
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.