Hrad Boskovice

Rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu z konce 14. století, v 16. století pak renesančně přestavěného, tvoří dominantu v místní krajině. Trůní na vyvýšenině nad stejnojmenným městem, ležícím na západním okraji Drahanské vrchoviny v Jihomoravském kraji, vzdušnou čarou asi 15 km severně od Blanska. Bývalé sídlo významných rodů - pánů z Boskovic či pánů z Kunštátu - se dnes prezentuje i zajímavým technickým unikátem - studnou poháněnou dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice. V letní sezóně probíhá v hradním areálu bohatý kulturní program.

13. – 14. stol.: ptáčník Velen a původní hrad na Baště

Dějiny hradu Boskovice se začaly odvíjet v první polovině 13. století. V historických análech je sice nejstarší zmínka datována k r. 1312, ovšem první panské sídlo Boskoviců bylo zřejmě postaveno již ve 13. století; lze tak soudit podle jména Jimrama z Boskovic, zmiňovaného už v r. 1222. Zatímco písemný doklad o založení tohoto sídla chybí, o praotci rodu Boskoviců a o vzniku hradu existuje pověst zaznamenaná v Zrcadle slavného Markrabství moravského z r. 1593. Legenda vypráví o ptáčníku Velenovi, kterému za nezištnou službu uděluje moravský markrabě lénem krajinu, v níž bude později vystavěn hrad Boskovice. Zároveň získává Velen pro svůj rod erb se stříbrným sedmizubým hřebenem v červeném poli.

Původní hrad představoval menší, raně gotickou opevněnou stavbu a nacházel se patrně na sousedním vrchu zvaném Bašta, asi 400 m západně od pozdějšího goticko-renesančního hradu. Uvedené menší sídlo, stojící na zmíněné Baště, bude během své historie několikrát dobyto. Poprvé se tak stane r. 1312, kdy vojska krále Jana Lucemburského tímto způsobem trestají Arkleba z Boskovic, jednoho ze vzbouřených moravských stavů. Ve 20. letech 14. století je však hrad znovu postaven. K opětovnému vyvrácení tohoto středověkého sídla dochází koncem 14. století, za válek mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem. R. 1389 Joštova vojska původní raně gotický hrad oblehla, dobyla a pobořila; do dnešních dnů se z něj dochovaly pouze nepatrné zbytky.

1398-1547: páni z Kunštátu, husité a páni z Boskovic

Zbořený objekt i Boskovice kupuje od Tasa z Boskovic Heralt z Kunštátu (patřící ke královskému dvoru). Markrabě Jošt mu dává souhlas k budování nového feudálního sídla; r. 1398 tak Heralt z Kunštátu zahajuje výstavbu hradu, který bude zaujímat ústřední část dnešního areálu. Stavba je odborníky připisována dvorské huti Václava IV., což by korespondovalo se vztahy Heralta k Lucemburkům. V r. 1418 mají boskovické sídlo v držení Boček a Viktorín z Kunštátu, r. 1424 se hradu i s předsunutým strážním objektem – Baštou - zmocňují husité. R. 1434 vlastnil boskovické panství pozdější český král Jiří z Poděbrad a Kunštátu, který v r. 1458 postoupil hrad moravskému zemskému hejtmanu Vaňkovi z Boskovic; tak se toto sídlo opět vrací do majetku svých zakladatelů, jimž patří až do r. 1547.

Boskovicové se v 15. století řadili k nejvýznamnějším panským rodům na Moravě a zastávali vysoké hodnosti a úřady. Již zmíněný Vaněk Černohorský z Boskovic mladší pronesl na sněmu r. 1453 svou památnou řeč na obranu Moravanů. Jeho syn Václav se jako nejvyšší komorník olomouckého zemského soudu zasloužil o to, aby zápisy do zemských desek byly uváděny česky (a nikoli jako dosud latinsky). Významnou politickou osobnost představuje Jaroslav z Boskovic (1452-1485), tajný rada a kancléř uherského krále Matyáše Korvína. Jaroslavovu závratnou kariéru přervalo nařčení ze zrady; r. 1485 je ve Vídni sťat a následně pohřben ve svatoštěpánském kostele. Jeho mladší bratr Ladislav Černohorský z Boskovic (1455-1520) patří k nejvzdělanějším šlechticům své doby. Po bratrově smrti rezignuje na dráhu duchovního, vzdává se církevních úřadů (byl mj. kanovníkem v Olomouci a proboštem v Brně) a přebírá správu rodového majetku; od r. 1496 působí mj. jako nejvyšší komorník a rádce českého krále Vladislava II. Jagellonského.

16. stol.: renesanční přestavba za Ederů a Zástřizlů

Kvůli finanční tísni byli Boskovicové přinuceni prodat r. 1547 své rodové sídlo s panstvím hornickému podnikateli Šimonu Ederovi ze Štiavnice; tento rytíř se mj. pokoušel těžit zlato i v okolí Boskovic (na vrchu Zlatník). Zatímco v průběhu 15. století nedošlo k nijak rozsáhlým úpravám hradu, zahajují Ederové novou stavební etapu svého sídla; ta pak pokračuje zejména za jejich nástupců, Morkovských ze Zástřizl, vlastnících hrad od r. 1567. Páni ze Zástřizl dokončují opevnění, kolem r. 1568 dávají renesančně upravit hlásku a nechávají postavit budovy přiléhající k vstupní bráně. V letech 1547-1568 tak proběhla renesanční přestavba objektu. R. 1687 umírá poslední mužský zástupce rodu, Jan Bohuslav (podle některých zdrojů Jan Bohuš); panství přechází na vdovu Zuzanu Prakšickou ze Zástřizl a posléze sňatkem s ní na Waltera Xavera Františka z Ditrichštejna (r. 1690). Ten byl posledním majitelem, který na hradě bydlel.

18. – 19. stol.: éra Ditrichštejnů – hrad se mění v zříceninu

R. 1729 si Ditrichštejnové nechali vybudovat poblíž středu města novou tzv. Rezidenci, na jejíž stavbu používali kámen z hradního zdiva. Po přesunu vrchnostenských kanceláří do Rezidence r. 1733 hrad ztrácí svou funkci. Dochází ke stržení jeho střech; objekt se stává zdrojem stavebního kamene a chátrá čím dál víc. Do konce 18. století se hrad změní v naprostou zříceninu. V polovině 19. století hrad s panstvím přechází sňatkem do majetku rodu Mensdorff-Pouilly, který jej – kromě více než čtyřicetileté přestávky po r. 1945 – vlastní doposud. Nutné zabezpečovací práce se na hradě uskutečnily až r. 1929 a 1942 a pokračovaly hlavně po zestátnění v r. 1945. Po patnáctiletém uzavření byla zřícenina znovu zpřístupněna r. 1992.

Zřícenina v současnosti: mohutné opevnění, torza paláců, unikátní studna

Areál hradní zříceniny se rozkládá na ploše 64 arů a je vymezen poměrně zachovalými pozůstatky mohutného opevnění se střílnami. Hradní jádro vyplňují torza paláců s několika sály, částečně zachovány jsou sklepy, dveřní portály se znaky Zástřizlů a pánů z Boskovic, gotická a renesanční okna a arkýře. Hláska byla adaptována pro lapidárium a vstupní síň; nachází se zde expozice věnovaná historii hradu. K atrakcím boskovické pamětihodnosti patří 26 m hluboká studna s unikátním šlapacím mechanismem z 16. století. Z oken bývalého hradního paláce se otevírají nádherné výhledy do okolní malebné krajiny. Vrch, na němž se areál nachází, obklopuje rozsáhlý lesopark.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Boskovice 
Web: Hrad Boskovice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lípa republiky na Petřinách - Lípa republiky v Praze na Petřinách se nachází na sídlišti v sousedství zastávky autobusu MHD u vysokoškolských kolejí Větrník.
Strom svobody Praha Řepy - Strom svobody v Praze Řepích byl vysazen v roce 2018 ke stému výročí založení Československé republiky.
Lípa svobody Praha Zličín - Lípa svobody ve Zličíně byla ustanovena Památným stromem České republiky. Najdete ji v centru Zličína v ulici U Lípy.
Dub ve Starých Splavech - Ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera roste chráněný památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz