Zřícenina hradu Melice

Zřícenina hradu Melice nedaleko Vyškova je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Nachází se mezi obcemi Drysice a Pustiměř.

Kamenný hrad byl poprvé písemně zmíněn v roce 1339. Nechal jej vystavět olomoucký biskup Jan Volek.

Hrad byl reprezentativním sídlem několika generací olomouckých biskupů, majetek byl pod správou léna, konkrétně Mikulášem z Mejlic, Ješkem Šramem a Janošem z Mejlic, Alšíkem z Mejlic a Majnušem z Mejlic.

Od roku 1383 byl hrad dán do zástavy markraběti Joštovi a od roku 1401 jej vlastnil zástavní věřitel Heralt z Kunštátu. V zástavě měl hrad pak ještě Znata z Mejlic a převor Štěpán.

Hrad byl v obýván i v průběhu husitských válek, ale poté je již uváděn jako opuštěný.

V roce 1423 se husitům podařilo hrad dobýt a byl jedním z jejich opěrných bodů, přesto již v roce 1439 byl natolik poškozen, že byl neobyvatelný.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 20.10.2019
Polojasno
17°C
14°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.1hPa
Vítr: 4.8m/s
z jihu
Zítra
Pondělí 21.10.
Jasno
18°C
12°C
Úterý
22.10.2019
Polojasno
17°C
12°C
Středa
23.10.2019
Jasno
20°C
14°C
Čtvrtek
24.10.2019
Jasno
20°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Vojenský újezd Březina 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Park Pustiměř - Street Workout Park v obci Pustiměř vybudovala firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.