Zřícenina hradu Melice

Zřícenina hradu Melice nedaleko Vyškova je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Nachází se mezi obcemi Drysice a Pustiměř.

Kamenný hrad byl poprvé písemně zmíněn v roce 1339. Nechal jej vystavět olomoucký biskup Jan Volek.

Hrad byl reprezentativním sídlem několika generací olomouckých biskupů, majetek byl pod správou léna, konkrétně Mikulášem z Mejlic, Ješkem Šramem a Janošem z Mejlic, Alšíkem z Mejlic a Majnušem z Mejlic.

Od roku 1383 byl hrad dán do zástavy markraběti Joštovi a od roku 1401 jej vlastnil zástavní věřitel Heralt z Kunštátu. V zástavě měl hrad pak ještě Znata z Mejlic a převor Štěpán.

Hrad byl v obýván i v průběhu husitských válek, ale poté je již uváděn jako opuštěný.

V roce 1423 se husitům podařilo hrad dobýt a byl jedním z jejich opěrných bodů, přesto již v roce 1439 byl natolik poškozen, že byl neobyvatelný.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 23.7.2018
Skoro jasno
26°C
19°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.3hPa
Vítr: 3.7m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Úterý 24.7.
Deštivo
26°C
19°C
Středa
25.7.2018
Skoro jasno
26°C
20°C
Čtvrtek
26.7.2018
Skoro jasno
25°C
20°C
Pátek
27.7.2018
Deštivo
27°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Vojenský újezd Březina 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Park Pustiměř - Street Workout Park v obci Pustiměř vybudovala firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Jezírko pod Táborem - Jezírko pod Táborem je evidovaná přírodní památka s evidenčním číslem 1928. Nachází se nedaleko města Lomnice nad Popelkou.
Mechové jezírko - Mechové jezírko nad Kotelními jámami v Krkonošském národním parku je jediné jezírko ledovcového původu na naší (české) straně Krkonoš. Nachází se v nadmořské výšce 1060 m.
Jezero Kristýna - Jezero Kristýna nedaleko Hrádku nad Nisou vzniklo zatopením lignitového dolu. Povrchová těžba byla ukončena v roce 1969 a o rok později byla těžní jáma postupně zaplavována vodou.
Žernosecké jezero - Žernosecké jezero vzniklo průsakem říční vody v bývalé pískovně, kde se dříve těžil štěrkopísek. Těžba probíhala v letech 1952 – 1977. Žernosecký pásek byl použit pro výstavbu přehrad Vltavské kaskády (Slapské přehrady, Orlické a Vrané nad Vltavou).

Nové ubytování

+ přidat
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.