Zříceniny
zobrazit v mapěBohužel ne všechny hrady měly to štěstí, aby se do dnešních dnů zcela zachovaly. Zříceniny středověkých hradů jsou jakési romantické prvky malebné české krajiny – více či méně dochované. Zřícenin hradů, tvrzí a zámků se na českém území nalézá mnoho a proto jsou častým cílem turistických výletů.
Zřícenina hradu Holoubek
- Zřícenina hradu Holoubek nedaleko obce Chroustov stojí na jednom z břehů Dalešické přehrady. Ta jej téměř ze tří stran obklopuje vodní masou. Zřícenina je přístupná cyklostezkou č. 5107, nebo po červené turisticky značené cestě.
Hrad Levice
- Hrad Levice pochází z druhé poloviny 13. století. Byl vystavěn na skalistém ostrohu nad okolním bažinatým terénem. Dnes na hradě sídlí Tekovské muzeum.
Šostýn - zřícenina hradu u Kopřivnice
- Zříceninu hradu Šostýna nedaleko od města Kopřivnice provází poměrně dlouhá historie necelých dvou staletí. Zpustl v polovině 15. století a dnes z něj zbylo jen nepatrné torzo, vydávající němé svědectví o kdysi zašlé slávě.
Zřícenina hradu Žerotice
- Zřícenina hradu Žerotice se vypíná nad terénem nedaleko stejnojmenné obce v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zřícenina je poměrně vyhledávaným turistickým cílem.
Zřícenina hradu Najštejn (Neustein)
- Zřícenina hradu Najštejn (Neustein) se nachází nedaleko vodní nádrže Jirkov v okrese Chomutov. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka ČR.
Hrad Falkenštejn
- Hrad Falkenštejn byl založen v době osídlování zdejšího území Michalovici koncem 13. století. Byl součástí panství Ostrý u Benešova n. Pl. V Jetřichovicích míval svůj hospodářský dvůr. O existenci vesnice vypovídá zápis v Českokamenické městské knize z r. 1387, kde je pojmenován jetřichovický rychtář.
Plavecký hrad
- Plavecký hrad, někdy také nazývaný jako Hrad Polovcov, Podpišec nebo Detrech, se vypíná na úpatí Malých Karpat nad obcí Plavecké Podhradie. Na severní straně hradního vrchu je vchod do Plavecké jeskyně.
Zřícenina hradu Sokolčí
- Zřícenina hradu Sokolčí v okrese Český Krumlov, nedaleko od města Kaplice, je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky. Z hradu se dodnes dochovaly zbytky čtyřhranné věže, hradního paláce, hradeb a hradního příkopu.
Horákovský hrad
- Několik hromad kamení - to je vše, co zbylo z Horákovského hradu na kopci tyčícím se nad Říčkou v Mariánském údolí asi 2 km západně od Horákova.
Zříceninu hradu Příběnice
- Zříceninu hradu Příběnice dobře znají především vodáci plující po Lužnici z Tábora do Bechyně. Jeho sláva vyhasla krátce po bitvě u Lipan v roce 1437.
Hrad Blansek
- Zřícenina hradu Blansek nedaleko propasti Macocha v Moravském krasu je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky. Přímo naproti hradu se nachází vchod do Punkevní jeskyně.
Zřícenina hradu Brekov
- Zřícenina hradu Brekov na výběžku Vihorlatských vrchů v údolí řeky Laborec je pozůstatek kamenné strážní pevnosti z konce 13. století.
Zřícenina hradu Branč
- Zřícenina hradu Branč v Myjavské pahorkatině se nachází v místní části obce Podbranč v okrese Senica na Slovensku.
Hrad Maškovec
- Kotkův Hrádek, neboli hrad Maškovec, je zřícenina hradu v českobudějovickém okrese. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Dobře jej znají vodáci plující po Vltavě. Hrad nad pravým břehem řeky nechali vystavět v polovině 14. století páni z Újezda.
Topoľčianský hrad
- Topoľčiansky hrad pochází ze 13. století. Dnes z něj zbyla jen zřícenina se zastřešeným hradním palácem, která je však jednou z nejnavštěvovanějších na Slovensku. Hrad se vypíná na skalnatém výběžku Považského Inovce nad obcí Podhradie.
Zřícenina hradu Likava
- Zřícenina hradu Likava poblíž Ružomberoku je dominantním prvkem nad obcí Likávka. Dnes je hrad pod správou Liptovského muzea.
Zřícenina hradu Střílky
- Střílky je zřícenina hradu v okrese Kroměříž. Zbytky hradu jsou chráněny od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Lopata
- Hrad Lopata stával nad údolím Kornatického potoka. Dnes jsou jeho zbytky součástí stejnojmenné rezervace a jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad zažil velmi krušná období a nakonec byl v roce 1432 zapálen a pobořen.
Zřícenina hradu Edelstein
- Edelštejn (Edelstein) je zřícenina hradu nedaleko Zlatých Hor v Jeseníkách. Je to jeden z nejrozsáhlejších bývalých hradů ve Slezsku, zachovaly se z něj však jen drobné zbytky kamenného zdiva. V roce 1936 se výzkumu historie hradu věnoval jistý Herbert Weinelt, který vyměřil rozměry stavby na 65 x 120 metrů.
Zřícenina hradu Dražice
- Zřícenina hradu Dražice se nachází nad řekou Jizerou na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné obce. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva hradu chráněny jako kulturní památka České republiky.