Zříceninu hradu Příběnice

Zříceninu hradu Příběnice dobře znají především vodáci plující po Lužnici z Tábora do Bechyně. Jeho sláva vyhasla krátce po bitvě u Lipan v roce 1437.

Kamenný hrad nechal postavit mocný rod Vítkovců v polovině 13. století, zakladatelem byl zřejmě Vítek V. z Příběnic a jeho bratr Vok I. z Rořmberka. Hrad zůstal po Vítkově smrti v držení Vokově a dědictví později přešlo na potomky Jindřicha I. z Rožmberka a Vítka II. z Příběnic. Dalším vlastníkem byl Petr I. z Rožmberka a ten nechal hrad významně přestavět. Hrad pak zdědili jeho synové Petr II., Oldřich I., Jan I. A Jošt I. z Rožmberka. Správcem hradu byl purkrabí Přibík z Vyšetic.

Později spravoval hrad syn Oldřicha I. Jindřich III. z Rožmberka, přidal se ovšem k Panské jednotě a byl známým protivníkem krále Václava IV. Syn Jindřicha III. Oldřich II. Z Rožmberka byl zpočátku na straně husitů a údajně se na jeho panstvích mohlo hlásat „přijímání podobojí“.  Nedaleko Příběnic však již stálo husitské centrum Tábor a v obavách před útoky radikálních husitů přešel Oldřich na katolickou stranu. Pokusil se obléhat město, což se mu nepodařilo, alespoň tedy zajal některé husitské kněze. Ti se však na Příběnicích vzbouřili a hrad ovládli, ukořistili při tom značné jmění.

V roce 1421 se u Příběnic usadili Adamité a v letech 1422 – 1427 tu probíhaly časté boje mezi husity a katolíky. V roce 1428 lehlo popelem městečko Příběnice. Bitvou U Lipan však husitské období slávy skončilo a v roce 1437 v rámci mírové dohody mezi Rožmberky a husity byly příběnické kamenné hrady pobořeny, včetně objektů v podhradí. Tím sláva Příběnic definitivně vyhasla.

V polovině 17. století se v kronikách hrad Příběnice uvádí už jen jako zbořeniště zarůstající lesní vegetací. Dnes jsou Příběnice hojně navštěvovány vodáky plujícími po Lužnici.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.8.2020
Polojasno
23°C
17°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.3hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Pátek 7.8.
Skoro jasno
26°C
19°C
Sobota
8.8.2020
Polojasno
27°C
17°C
Neděle
9.8.2020
Polojasno
28°C
18°C
Pondělí
10.8.2020
Deštivo
27°C
18°C

Kontakt

Adresa:
Malšice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Jez Bejšovcův mlýn (Lužničanka) - Jez Bejšovcův mlýn na řece Lužnici, ř. km. 27,8 u osady Lužničanka je za optimálního stavu vody sjízdný po spádnici. Propust bývá uzavřena. Pod jezem jsou vodákům k dispozici dva kempy - Kemp Country a Kemp Saloon Lužnice.
Vzdálenost: 2km
Autokemp Country - Autokemp u osady Lužničanka (obec Bečice) na řece Lužnici na 27,3 ř. km se nachází u Bejšovcova mlýna, pod jezem na levém břehu řeky. Pod tímto kempem je v jeho těsném sousedství další tábořiště - Saloon Lužnice. K dispozici jsou tu toalety, pitná voda, sprchy, restaurace a prodej základních potravin.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Kemp Saloon Lužnice - Kemp mezi Suchomelovým mlýnem a Lužničankou, u obce Bečice, na řece Lužnici, na 26,8 ř.km. V kempu jsou k dispozici základní služby a vybavení - pitná voda, toalety, kiosek s nabídkou teplých jídel, je zde možné zakoupit základní potraviny. Můžete si zde zahrát stolní tenis nebo kulečník.
Vzdálenost: 3km
Rekreační středisko Stavorek - Bečice - Rekreační středisko Stavorek - Bečice na řece Lužnici, ř. km. 26,5 nabízí ubytování na rozlehlé louce ve vlastních stanech, ve vlastních karavanech (el. přípojka), nebo ve zdejších čtyřlůžkových chatkách. Karavany je možné přistavit celosezónně od dubna do října (omezený počet míst). Sprchy a toalety jsou v hlavní budově.
Vzdálenost: 3km
Jez Suchomel (nový) - Nově vybudovaný jez Suchomel na řece Lužnici, ř. km. 26,2 je za optimálního množství vody sjízdný po spádnici nebo sportovní propustí s rybím přechodem, většinou ovšem bývá bez vody. Na levém břehu je postavena Malá vodní elektrárna (MVE). Úsek bez vody pod jezem je dlouhý zhruba 100 metrů.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.