Zřícenina hradu Holoubek

Zřícenina hradu Holoubek nedaleko obce Chroustov stojí na jednom z břehů Dalešické přehrady. Ta jej téměř ze tří stran obklopuje vodní masou. Zřícenina je přístupná cyklostezkou č. 5107, nebo po červené turisticky značené cestě.

Hrad nechali vystavět v polovině 14. století páni ze Starče. Dalšími majiteli byli Martin z Jemnice a Radotic a po něm Jindřich Zajímač z Jevišovic. Ten byl loupeživým rytířem a hradu se zmocnil násilím. Později jej přenechal dalšímu zločinci Přechovi z Kojetic.

Martin z Jemnice sice vyhrál soudní spor o majetek, ale Přech odmítl hrad vydat, tak si Martin najal žoldáky a hodlal hrad dobýt. To se mu však nepodařilo a obléhání hradu jej finančně zruinovalo, načež hrad prodal svému věřiteli. Tím byl Arnošt Flaška z Rychmburka.

Loupeživí rytíři svá tažení podnikali i nadále a v roce 1440 rozhodl sněm ve Velkém Meziříčí hrad rozbořit.

V písemnostech se v roce 1447 uvádí hrad Holoubek již jako opuštěný a zchátralý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 21.3.2019
Polojasno
10°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1035.4hPa
Vítr: 0.2m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 22.3.
Skoro jasno
13°C
4°C
Sobota
23.3.2019
Jasno
15°C
5°C
Neděle
24.3.2019
Zataženo
14°C
6°C
Pondělí
25.3.2019
Zataženo
10°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Třebenice u Třebíče 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Dub (hora) - Dub je jeden z vrcholků Hradčanské pahorkatiny v českolipském okrese, nedaleko od městečka Doksy u Máchova jezera.
Vyskeř (hora) - Vyskeř je hora v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, tvoří ji vulkanická hornina čedič ve spojení s křídovými usazeninami. Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána zhruba před sedmnácti miliony lety.
Kozel (hora) - Kozel je hora nedaleko obce Kozly v českolipském okrese. Nedaleko odtud prochází zelená turistická značka do České Lípy a obce Bořetín. Vrchol je sice přístupný, ale značená cesta k němu nevede.
Bílá skála - Bílá skála je hora na západě Krkonoš, na rozhraní s Jizerskými horami. Nachází se zhruba 4 km od Tanvaldu. Vrcholové partie pokrývá smrkový porost, z něhož vyčnívají křemencová skaliska.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Restaurace a galerie u Michala - Rodinná restaurace v klidné části obce cca 100m od silnice číslo 3. Vhodné pro rodiny s dětmi, česká kuchyně.