Hrad Levice

Hrad Levice pochází z druhé poloviny 13. století. Byl vystavěn na skalistém ostrohu nad okolním bažinatým terénem. Dnes na hradě sídlí Tekovské muzeum.

Ochrana báňských měst v Horních Uhrách

V té době byl hrad Levice královským majetkem, ale od roku 1318 jej obýval oligarcha Matúš Čák Trenčanský. Po jeho smrti hrad opět připadl královské koruně a uherský král Karel I. Robert jej využil k ochraně báňských měst v Horních Uhrách. Pevnost byla zároveň oporou kláštera v Hronském Beňadiku.

Čechové z Levic stáli na straně Zikmunda Lucemburského v husitských válkách

Hrad sloužil královským zájmům až do roku 1395, tehdy jej Zikmund Lucemburský daroval Ladislavu Sáraimu. Jeho syn Petr Čech z Levic byl na Zikmundově straně v době husitských válek. V roce 1434 však hrad vyhořel téměř do základů. Posledním rodovým majitelem Čechů z Levic byl Jan Lévai a od roku 1553 hrad vystřídalo několik různých majitelů.

Turecké nájezdy

Od roku 1535 byl již hrad součástí linie opevnění proti nájezdům bojovníků Osmanské říše, z tohoto důvodu byl také významně opevněn. Přes příkop vedl padací most a příkop byl naplněn vodou. Obranu hradu podepřely i dělové bašty a při nájezdu Turků v roce 1544 hradní objekt skutečně odolal.

Dalším významným majitelem hradu byl Štefan Dobó, který jej přestavěl na renesanční sídlo. Až do roku 1663 byl na hradě relativní klid. V té době vytáhli Turci na město Levice, které se vzdalo dokonce bez boje, ale rok na to Turky vytlačíl od hradu i z města generál Louis Radult de Souches. Turci však za několik měsíců přitáhli znovu, ale byli tu na hlavu poraženi císařským vojskem z Trnavy.

Po stavovských povstáních a značném poškození byl hrad opuštěn

Neklidné bylo i období stavovských povstání. V roce 1678 hrad obsadila vojska Imricha Thökölyho  a v roce 1703 povstalci Františka II. Rákocziho. Ti zde setrvali až do roku 1708. Povstalci byli sice z hradu vyhnáni, ale ten utrpěl značné škody a poslední majitel se jej již rozhodl opustit. Od roku 1709 hrad chátrá a je neobydlený.

Na počátku 20. století byl hrad zakonzervován a dnes slouží jako expozice Tekovského muzea.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Levice 

Místa v okolí

Levice - Město Levice (maďarsky Léva) v Nitrianském kraji na Slovensku se nachází v Podunajské pahorkatině asi 40 km jihovýchodně od Nitry. Žije zde přibližně 34 tisíc obyvatel. Levice se řadí mezi 20 největších měst Slovenské republiky.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Levice - Město Levice nabízí možnost cvičení ve Street Workout Parku na ulici M. R. Štefánika č. 1.
Vzdálenost: 1km
Rozhledna Velký Dudok - Rozhledna Velký Dudok je dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 18km
Zámeček Želiezovce - Zámeček Želeiezovce je též přezdívaný jako kaštel Estherházyovců. Objekt je chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky. Obklopuje jej park Franze Schuberta.
Vzdálenost: 20km
Veľký Inovec - Veľký Inovec je nejvyšší vrchol pohoří Pohronský Inovec a současně nejvyšší bod okresu Zlaté Moravce. Jeho strmé jižní svahy směřují k Pohronské pahorkatině, zatímco severní část plynule a pozvolna navazuje na Lehotskou planinu.
Vzdálenost: 22km
Drieňov - Drieňov je nejvyšší bod okresu Levice. Tato hora ve tvaru trojbokého jehlanu je jedním z vrcholků Štiavnických vrchů, nedaleko od obce Uhliská. 
Vzdálenost: 24km
Zlaté Moravce - Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.
Vzdálenost: 24km

Nová místa

+ přidat
Tatobitská (tisíciletá) lípa - V obci Tatobity na Semilsku se nachází překrásný exemplář lípy.
Dub letní u červeného kostela Varnsdorf - Ve městě Varnsdorf u Červeného kostela vyrůstá památný strom Dub letní.
Lipová alej pod nemocnicí Žatec - V sousedství areálu žatecké nemocnice byla přibližně v roce 1895 vysazena lipová alej.
Strom míru Veselí nad Lužnicí - Ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády byl v roce 2018 zasazen Strom míru.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz