Šostýn - zřícenina hradu u Kopřivnice

Zříceninu hradu Šostýna nedaleko od města Kopřivnice provází poměrně dlouhá historie necelých dvou staletí. Zpustl v polovině 15. století a dnes z něj zbylo jen nepatrné torzo, vydávající němé svědectví o kdysi zašlé slávě.

Hrad vznikl někdy v rozmezí let 1280 - 1290, patřil v té době šlechtickému rodu z Hückeswagenu. Poprvé je písemně zmiňován v roce 1347, kdy jej vlastnil olomoucký biskup Jan VII. Volek (nemanželský syn krále Václava II.)

Dalšími majiteli hradu byli Alšík z Fulštejna, Vítek, Bernard a Záviš z Vikštejna. V roce 1396 panství spravoval Jošta z Volfsberka, ale již v roce 1400 bylo dáno do zástavy králi Zikmundovi Lucemburskému. Hrad byl následně v zástavě od krále předán oravskému kastelánovi Jurkovi z Messenpeka a další historický vývoj hradu na počátku 15. století je již nejasný. Po roce 1402 hrad pravděpodobně obsadila skupina polských šlechticů Grota ze Slupcy a Jana Rogala. Údajně byli později oba šlechtici z hradu vyhnáni vojskem krále Vladislava Jagellonského a objekt byl vypálen. 

V roce 1408 se podařilo Závišovi z Vikštejna získat hrad zpět do svého vlastnictví, kdy mu jej navrátil biskup Konrád z Vechty.V roce 1425 Zikmund Lucemburský zastavil hrad Bolkovi Opolskému a po roce 1437 - po husitských válkách hrad vlastnilo panství v Hukvaldech. Dalším vlastníkem hradu byl Mikuláš Sokol z Lamberka, po něm husitský hejtman Čapek ze Sán a následně jeho zeť Jan Talafůs z Ostrova.

V roce 1465 hrad připadl do majetku krále Jiřího z Poděbrad a o rok později byl přenechán olomouckému biskupovi Tasovi z Boskovic. Ten však usoudil, že hrad je příliš poškozený a zpustlý, a od té doby byl již ponechán svému osudu. Postupně se rozpadal a na počátku 19. století bylo dokonce zdivo využito podnikatelem I. Raškou k podpoře hrnčířské manufaktury.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kopřivnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Jaroslav Hrab - Půjčovna má k dispozici rafty. Doprava je možná po celé České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.