Hrad Falkenštejn

Hrad Falkenštejn byl založen v době osídlování zdejšího území Michalovici koncem 13. století. Byl součástí panství Ostrý u Benešova n. Pl. V Jetřichovicích míval svůj hospodářský dvůr. O existenci vesnice vypovídá zápis v Českokamenické městské knize z r. 1387, kde je pojmenován jetřichovický rychtář.

Vedle správní funkce, měl hrad za úkol střežit Lužickou či českou cestu (Česká silnice). Hrady spravovali jako zástupci majitele panství hejtmané či purkrabí. Roku 1428 přešel hrad sňatkem nebo zastavením do rukou Vartenberků.

K hradu se váže pověst, v niž se vypráví, že při obléhání hradu ve sporu Vartenberků s Lužici, se jeden zbrojnoš z posádky tajně dohodl s oblehateli, že hrad vydá. Zavolal pánu hradu k severnímu oknu, že prý pod Havraními kameny vidí bíleho jelena. Když se pán vyklonil z okna, svrhl ho do hloubky. Pak pobral majetek, vpustil nepřítele do hradu a odstěhoval se. Poslední zmínka o hradu svědčící o jeho obydlení je z r. 1457. Kdy byl ponechán svému osudu není známo. Hrad byl prozkoumán r. 1852 z podnětu tehdejší spolumajitelky zdejšího panství, kněžny Vilemíny Kinské. Tehny byla vyčištěna studna, která byla ve výklenku na jižní části útesu. Studna byla vyčištěna do hloubky 25 metru. Byly zde nalezeny zbytky zbraní, mince, nádoby, zbytky cihel a tašek.

Torzo hradu není z bezpečnostních důvodů zpřístupněno, ovšem není nemožné se tam dostat. Jako vstup slouží asi půl metru široká puklina. Tato puklina vede ze dvou stran, nejsnadší přístup je ze strany, kde je na skále pamětní deska, která připomíná tragédii, která se na hradě stala, a to pád turisty ze skály. Po průchodu puklinou můžete vidět zbytky místností, vytesané okno ve skále, studnu,..

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 2.7.2020
Silný déšť
23°C
18°C
Srážky: 6.3mm
Tlak: 1011hPa
Vítr: 2m/s
z západu
Zítra
Pátek 3.7.
Polojasno
19°C
16°C
Sobota
4.7.2020
Polojasno
23°C
18°C
Neděle
5.7.2020
Polojasno
26°C
19°C
Pondělí
6.7.2020
Jasno
23°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Jetřichovice 

Místa v okolí

Jetřichovice - Obec Jetřichovice se prvně uvádí v souvislosti se skalním hradem Falkenštejnem koncem 14. století .
Vzdálenost: 1km
Purkartický les - Rozcestník mezi Vilemovou stěnou a Ostrohem. Deset metrů od rozcestníku je i zastřešené odpočívadlo s detailní mapou okolí a informační tabule, kde je řád, jak se v této lokalitě chovat.
Vzdálenost: 2km
Pohovka - Rozcestník Pohovka se nachází pár set metrů za Rudolfovým kamenem. Jak z fotky můžete vidět, tak i zde, jakožto na celém území Českosaskeho Švýcarska probíhá obnova původního smíšeného lesa ze stávajícího jehličnatého.
Vzdálenost: 2km
Pod Suchým vrchem - Rozcestí nedaleko obce Jetřichovice, na kterém se kříží modrá a žlutá turistická trasa.
Vzdálenost: 3km
Louka Na Tokání - Rozcestí, kde se kříží žlutá a modrá turistická trasa s cyklostezkou č. 3029. Nedaleko rozcestí se nachází meteorologická stanice.
Vzdálenost: 3km
Lovecká chata Na Tokáni - Chata Na Tokáni je penzion s restaurací v alpském stylu nedaleko Jetřichovic, uvnitř Národního parku České Švýcarsko. Celý objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 3km
Česká silnice - Rozcestník nedaleko obce Vysoká Lípa.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.
Rozhledna Bedřichova vyhlídka - Bedřichova vyhlídka je 14 metrů vysoká stavba dřevěné rozhledny, postavená v roce 2018. Přístup na vrcholový ochoz zajišťuje točité schodiště se 66 schody. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.