Hrad Falkenštejn

Hrad Falkenštejn byl založen v době osídlování zdejšího území Michalovici koncem 13. století. Byl součástí panství Ostrý u Benešova n. Pl. V Jetřichovicích míval svůj hospodářský dvůr. O existenci vesnice vypovídá zápis v Českokamenické městské knize z r. 1387, kde je pojmenován jetřichovický rychtář.

Vedle správní funkce, měl hrad za úkol střežit Lužickou či českou cestu (Česká silnice). Hrady spravovali jako zástupci majitele panství hejtmané či purkrabí. Roku 1428 přešel hrad sňatkem nebo zastavením do rukou Vartenberků.

K hradu se váže pověst, v niž se vypráví, že při obléhání hradu ve sporu Vartenberků s Lužici, se jeden zbrojnoš z posádky tajně dohodl s oblehateli, že hrad vydá. Zavolal pánu hradu k severnímu oknu, že prý pod Havraními kameny vidí bíleho jelena. Když se pán vyklonil z okna, svrhl ho do hloubky. Pak pobral majetek, vpustil nepřítele do hradu a odstěhoval se. Poslední zmínka o hradu svědčící o jeho obydlení je z r. 1457. Kdy byl ponechán svému osudu není známo. Hrad byl prozkoumán r. 1852 z podnětu tehdejší spolumajitelky zdejšího panství, kněžny Vilemíny Kinské. Tehny byla vyčištěna studna, která byla ve výklenku na jižní části útesu. Studna byla vyčištěna do hloubky 25 metru. Byly zde nalezeny zbytky zbraní, mince, nádoby, zbytky cihel a tašek.

Torzo hradu není z bezpečnostních důvodů zpřístupněno, ovšem není nemožné se tam dostat. Jako vstup slouží asi půl metru široká puklina. Tato puklina vede ze dvou stran, nejsnadší přístup je ze strany, kde je na skále pamětní deska, která připomíná tragédii, která se na hradě stala, a to pád turisty ze skály. Po průchodu puklinou můžete vidět zbytky místností, vytesané okno ve skále, studnu,..

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 26.2.2021
Déšť
9°C
4°C
Srážky: 0.8mm
Tlak: 1029.3hPa
Vítr: 4.4m/s
z severo-západu
Zítra
Sobota 27.2.
Zataženo
4°C
1°C
Neděle
28.2.2021
Polojasno
7°C
1°C
Pondělí
1.3.2021
Jasno
10°C
3°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
11°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Jetřichovice 

Místa v okolí

Jetřichovice - Obec Jetřichovice se prvně uvádí v souvislosti se skalním hradem Falkenštejnem koncem 14. století .
Vzdálenost: 1km
Purkartický les - Rozcestník mezi Vilemovou stěnou a Ostrohem. Deset metrů od rozcestníku je i zastřešené odpočívadlo s detailní mapou okolí a informační tabule, kde je řád, jak se v této lokalitě chovat.
Vzdálenost: 2km
Pohovka - Rozcestník Pohovka se nachází pár set metrů za Rudolfovým kamenem. Jak z fotky můžete vidět, tak i zde, jakožto na celém území Českosaskeho Švýcarska probíhá obnova původního smíšeného lesa ze stávajícího jehličnatého.
Vzdálenost: 2km
Pod Suchým vrchem - Rozcestí nedaleko obce Jetřichovice, na kterém se kříží modrá a žlutá turistická trasa.
Vzdálenost: 3km
Louka Na Tokání - Rozcestí, kde se kříží žlutá a modrá turistická trasa s cyklostezkou č. 3029. Nedaleko rozcestí se nachází meteorologická stanice.
Vzdálenost: 3km
Lovecká chata Na Tokáni - Chata Na Tokáni je penzion s restaurací v alpském stylu nedaleko Jetřichovic, uvnitř Národního parku České Švýcarsko. Celý objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 3km
Česká silnice - Rozcestník nedaleko obce Vysoká Lípa.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.