Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice se nachází nad řekou Jizerou na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné obce. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva hradu chráněny jako kulturní památka České republiky.

Hrad byl postaven v polovině 13. století, poprvé je písemně zmíněn v roce 1264. Nechal jej vystavět s největší pravděpodobností purkrabí Pražského hradu Řehoř z Litovic. V letech 1333 – 1334 byl hrad významně přestavěn zásluhou huti mistra Viléma a Jana IV. z Dražic.

Na konci 14. století hrad vlastnil Janův bratr Řehoř a majetek pak připadl Řehořovu synovi Janu z Dražic. Jan byl mimochodem zakladatelem města Benátky nad Jizerou.

Na počátku 15. století se hradu ujali Vartenberkové a od nich Dražice odkoupil Aleš Škopek z Dubé.

V průběhu husitských válečných tažení byl hrad v roce 1424 vypálen a zpustošen katolíky, poté byl restaurován a v roce 1448 znovu vypálen vojáky krále Jiřího z Poděbrad.

Po pánech z Kunvaldu hrad obývali Bořitové z Martinic a později na počátku 16. století jistý Bedřich z Donína. Rod Donínů v roce 1526 nechal vystavět zámekk v Benátkách nad Jizerou a hrad pak přestal šlechtě vyhovovat vzhledem k nárokům v době rozvíjející se renesance. V roce 1599 se již uvádí jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 17.5.2021
Zataženo
15°C
10°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1004.5hPa
Vítr: 3m/s
z západu
Zítra
Úterý 18.5.
Polojasno
15°C
9°C
Středa
19.5.2021
Polojasno
12°C
6°C
Čtvrtek
20.5.2021
Deštivo
15°C
7°C
Pátek
21.5.2021
Déšť
15°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Benátky nad Jizerou 

Místa v okolí

Benátky nad Jizerou - Město Benátky nad Jizerou se nachází v okrese Mladá Boleslav, ve Středočeském kraji. Je velmi dobře přístupné po rychlostní komunikaci z Prahy a Mladé Boleslavi. Žije zde přibližně 7500 obyvatel.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mikulčice - Rozhledna Mikulčice je ocelová stavba, vysoká 30 metrů.
Rozhledna Holý vrch - Rozhledna Holý vrch je šest metrů vysoká dřevěná stavba z roku 2015.
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.