Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice se nachází nad řekou Jizerou na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné obce. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva hradu chráněny jako kulturní památka České republiky.

Hrad byl postaven v polovině 13. století, poprvé je písemně zmíněn v roce 1264. Nechal jej vystavět s největší pravděpodobností purkrabí Pražského hradu Řehoř z Litovic. V letech 1333 – 1334 byl hrad významně přestavěn zásluhou huti mistra Viléma a Jana IV. z Dražic.

Na konci 14. století hrad vlastnil Janův bratr Řehoř a majetek pak připadl Řehořovu synovi Janu z Dražic. Jan byl mimochodem zakladatelem města Benátky nad Jizerou.

Na počátku 15. století se hradu ujali Vartenberkové a od nich Dražice odkoupil Aleš Škopek z Dubé.

V průběhu husitských válečných tažení byl hrad v roce 1424 vypálen a zpustošen katolíky, poté byl restaurován a v roce 1448 znovu vypálen vojáky krále Jiřího z Poděbrad.

Po pánech z Kunvaldu hrad obývali Bořitové z Martinic a později na počátku 16. století jistý Bedřich z Donína. Rod Donínů v roce 1526 nechal vystavět zámekk v Benátkách nad Jizerou a hrad pak přestal šlechtě vyhovovat vzhledem k nárokům v době rozvíjející se renesance. V roce 1599 se již uvádí jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 23.1.2021
Zataženo
2°C
-1°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 995.3hPa
Vítr: 5m/s
z západu
Zítra
Neděle 24.1.
Polojasno
3°C
0°C
Pondělí
25.1.2021
Zataženo
1°C
-2°C
Úterý
26.1.2021
Polojasno
1°C
-2°C
Středa
27.1.2021
Polojasno
2°C
-5°C

Kontakt

Adresa:
Benátky nad Jizerou 

Místa v okolí

Benátky nad Jizerou - Město Benátky nad Jizerou se nachází v okrese Mladá Boleslav, ve Středočeském kraji. Je velmi dobře přístupné po rychlostní komunikaci z Prahy a Mladé Boleslavi. Žije zde přibližně 7500 obyvatel.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.