Zřícenina hradu Žerotice

Zřícenina hradu Žerotice se vypíná nad terénem nedaleko stejnojmenné obce v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zřícenina je poměrně vyhledávaným turistickým cílem.

Předchůdce dnešního hradu, menší tvrz, byla poprvé zmíněna v kronikách v roce 1259. Nechal ji vystavět Cuzkraj ze Žerotic. Samotná obec Žerotice v podhradí vznikla již o několik let dříve. V roce 1358 tvrz odkoupil Beneš z Weitmile, který ji rozšířil a přebudoval na kamenný hrádek. Rod pánů z Weitmile hrad obýval až do roku 1502 a dalším majitelem byl Jindřich Lechovický ze Zástřizel a po něm hrad obývali Fridrich Březnický z Náchoda a Jiří Ehrenreich ze Sinzendorfu.

V době renesance byl hrad pochopitelně stavebně přestavován, bylo to v období, kdy tu působili Březničtí i páni ze Zástřizel. Věhlas renesančního zámku však končí třicetiletou válkou. Tehdy byl objekt vydrancován a vypálen švédskými vojsky. Zámek-hrad se dočkal i barokních úprav, kdy jej obývali Blierové, ti jej však využívali pouze sporadicky. Dalšími vlastníky objektu byli Berchtold z Uherčic, jeho syn František Antonín, Prosper Berchtold a od roku 1755 hraběnka Marie Eliška Walldorfová.

V 18. století se tu vystřídali Ignát Bohumír Walldorf, František Chorinský a v 19. století Bedřich Kammel z Hardeggu. V roce 1874 hrad vyhořel a posledními majiteli byli Dominik Kammel a v roce 1936 Alois Fišl. Před druhou světovou válkou byly zbytky hradu rozebírány na stavbu domů a především silnice do Želetic.

V roce 1948 byl hrad i s přilehlým velkostatkem vyvlastněn v rámci pozemkové reformy.

Hranolová věž byla celistvá až do roku 1988, kdy se její dvě sousední zdi zřítily. Dnes se z hradu zachovalo pouze obvodové zdivo hradního paláce, opěrné pilíře vnější hradby, zbytek hranolové věže, klenutá renesanční místnost a část příkopu. V roce 1998 zříceninu kdosi odkoupil a snaží se tu provádět postupnou rekonstrukci.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 16.11.2019
Zataženo
12°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.2hPa
Vítr: 3.4m/s
z jiho-východu
Zítra
Neděle 17.11.
Skoro jasno
13°C
10°C
Pondělí
18.11.2019
Polojasno
10°C
2°C
Úterý
19.11.2019
Polojasno
11°C
7°C
Středa
20.11.2019
Zataženo
11°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Žerotice 
Web: Zřícenina hradu Žerotice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.