Zřícenina hradu Žerotice

Zřícenina hradu Žerotice se vypíná nad terénem nedaleko stejnojmenné obce v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zřícenina je poměrně vyhledávaným turistickým cílem.

Předchůdce dnešního hradu, menší tvrz, byla poprvé zmíněna v kronikách v roce 1259. Nechal ji vystavět Cuzkraj ze Žerotic. Samotná obec Žerotice v podhradí vznikla již o několik let dříve. V roce 1358 tvrz odkoupil Beneš z Weitmile, který ji rozšířil a přebudoval na kamenný hrádek. Rod pánů z Weitmile hrad obýval až do roku 1502 a dalším majitelem byl Jindřich Lechovický ze Zástřizel a po něm hrad obývali Fridrich Březnický z Náchoda a Jiří Ehrenreich ze Sinzendorfu.

V době renesance byl hrad pochopitelně stavebně přestavován, bylo to v období, kdy tu působili Březničtí i páni ze Zástřizel. Věhlas renesančního zámku však končí třicetiletou válkou. Tehdy byl objekt vydrancován a vypálen švédskými vojsky. Zámek-hrad se dočkal i barokních úprav, kdy jej obývali Blierové, ti jej však využívali pouze sporadicky. Dalšími vlastníky objektu byli Berchtold z Uherčic, jeho syn František Antonín, Prosper Berchtold a od roku 1755 hraběnka Marie Eliška Walldorfová.

V 18. století se tu vystřídali Ignát Bohumír Walldorf, František Chorinský a v 19. století Bedřich Kammel z Hardeggu. V roce 1874 hrad vyhořel a posledními majiteli byli Dominik Kammel a v roce 1936 Alois Fišl. Před druhou světovou válkou byly zbytky hradu rozebírány na stavbu domů a především silnice do Želetic.

V roce 1948 byl hrad i s přilehlým velkostatkem vyvlastněn v rámci pozemkové reformy.

Hranolová věž byla celistvá až do roku 1988, kdy se její dvě sousední zdi zřítily. Dnes se z hradu zachovalo pouze obvodové zdivo hradního paláce, opěrné pilíře vnější hradby, zbytek hranolové věže, klenutá renesanční místnost a část příkopu. V roce 1998 zříceninu kdosi odkoupil a snaží se tu provádět postupnou rekonstrukci.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Deštivo
14°C
6°C
Srážky: 0.8mm
Tlak: 1014.7hPa
Vítr: 1.8m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
16°C
7°C
Čtvrtek
22.4.2021
Polojasno
13°C
5°C
Pátek
23.4.2021
Skoro jasno
11°C
2°C
Sobota
24.4.2021
Zataženo
12°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Žerotice 
Web: Zřícenina hradu Žerotice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.