Zřícenina hradu Žerotice

Zřícenina hradu Žerotice se vypíná nad terénem nedaleko stejnojmenné obce v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zřícenina je poměrně vyhledávaným turistickým cílem.

Předchůdce dnešního hradu, menší tvrz, byla poprvé zmíněna v kronikách v roce 1259. Nechal ji vystavět Cuzkraj ze Žerotic. Samotná obec Žerotice v podhradí vznikla již o několik let dříve. V roce 1358 tvrz odkoupil Beneš z Weitmile, který ji rozšířil a přebudoval na kamenný hrádek. Rod pánů z Weitmile hrad obýval až do roku 1502 a dalším majitelem byl Jindřich Lechovický ze Zástřizel a po něm hrad obývali Fridrich Březnický z Náchoda a Jiří Ehrenreich ze Sinzendorfu.

V době renesance byl hrad pochopitelně stavebně přestavován, bylo to v období, kdy tu působili Březničtí i páni ze Zástřizel. Věhlas renesančního zámku však končí třicetiletou válkou. Tehdy byl objekt vydrancován a vypálen švédskými vojsky. Zámek-hrad se dočkal i barokních úprav, kdy jej obývali Blierové, ti jej však využívali pouze sporadicky. Dalšími vlastníky objektu byli Berchtold z Uherčic, jeho syn František Antonín, Prosper Berchtold a od roku 1755 hraběnka Marie Eliška Walldorfová.

V 18. století se tu vystřídali Ignát Bohumír Walldorf, František Chorinský a v 19. století Bedřich Kammel z Hardeggu. V roce 1874 hrad vyhořel a posledními majiteli byli Dominik Kammel a v roce 1936 Alois Fišl. Před druhou světovou válkou byly zbytky hradu rozebírány na stavbu domů a především silnice do Želetic.

V roce 1948 byl hrad i s přilehlým velkostatkem vyvlastněn v rámci pozemkové reformy.

Hranolová věž byla celistvá až do roku 1988, kdy se její dvě sousední zdi zřítily. Dnes se z hradu zachovalo pouze obvodové zdivo hradního paláce, opěrné pilíře vnější hradby, zbytek hranolové věže, klenutá renesanční místnost a část příkopu. V roce 1998 zříceninu kdosi odkoupil a snaží se tu provádět postupnou rekonstrukci.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.8.2020
Polojasno
25°C
19°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.9hPa
Vítr: 3.3m/s
z severo-východu
Zítra
Pátek 7.8.
Skoro jasno
28°C
21°C
Sobota
8.8.2020
Skoro jasno
29°C
20°C
Neděle
9.8.2020
Skoro jasno
29°C
20°C
Pondělí
10.8.2020
Polojasno
28°C
20°C

Kontakt

Adresa:
Žerotice 
Web: Zřícenina hradu Žerotice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.