Zřícenina hradu Žerotice

Zřícenina hradu Žerotice se vypíná nad terénem nedaleko stejnojmenné obce v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zřícenina je poměrně vyhledávaným turistickým cílem.

Předchůdce dnešního hradu, menší tvrz, byla poprvé zmíněna v kronikách v roce 1259. Nechal ji vystavět Cuzkraj ze Žerotic. Samotná obec Žerotice v podhradí vznikla již o několik let dříve. V roce 1358 tvrz odkoupil Beneš z Weitmile, který ji rozšířil a přebudoval na kamenný hrádek. Rod pánů z Weitmile hrad obýval až do roku 1502 a dalším majitelem byl Jindřich Lechovický ze Zástřizel a po něm hrad obývali Fridrich Březnický z Náchoda a Jiří Ehrenreich ze Sinzendorfu.

V době renesance byl hrad pochopitelně stavebně přestavován, bylo to v období, kdy tu působili Březničtí i páni ze Zástřizel. Věhlas renesančního zámku však končí třicetiletou válkou. Tehdy byl objekt vydrancován a vypálen švédskými vojsky. Zámek-hrad se dočkal i barokních úprav, kdy jej obývali Blierové, ti jej však využívali pouze sporadicky. Dalšími vlastníky objektu byli Berchtold z Uherčic, jeho syn František Antonín, Prosper Berchtold a od roku 1755 hraběnka Marie Eliška Walldorfová.

V 18. století se tu vystřídali Ignát Bohumír Walldorf, František Chorinský a v 19. století Bedřich Kammel z Hardeggu. V roce 1874 hrad vyhořel a posledními majiteli byli Dominik Kammel a v roce 1936 Alois Fišl. Před druhou světovou válkou byly zbytky hradu rozebírány na stavbu domů a především silnice do Želetic.

V roce 1948 byl hrad i s přilehlým velkostatkem vyvlastněn v rámci pozemkové reformy.

Hranolová věž byla celistvá až do roku 1988, kdy se její dvě sousední zdi zřítily. Dnes se z hradu zachovalo pouze obvodové zdivo hradního paláce, opěrné pilíře vnější hradby, zbytek hranolové věže, klenutá renesanční místnost a část příkopu. V roce 1998 zříceninu kdosi odkoupil a snaží se tu provádět postupnou rekonstrukci.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žerotice 
Web: Zřícenina hradu Žerotice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Václavka - Rozhledna Václavka je vyhlídková věž ve Voticích.
Rozhledna Kochnov - Rozhledna Kochnov je dřevěná stavba vyhlídkové věže na okraji lesa.
Vyhlídková věž staré radnice Mladá Boleslav - Vyhlídková věž staré městské radnice v Mladé Boleslavi byla postavena v 18. století.
Rozhledna Zvonička - Rozhledna Zvonička je dřevěná vyhlídková věž, postavená nad vinicí, v blízkosti obce Otmíče.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.