Zřícenina hradu Edelstein

Edelštejn (Edelstein) je zřícenina hradu nedaleko Zlatých Hor v Jeseníkách. Je to jeden z nejrozsáhlejších bývalých hradů ve Slezsku, zachovaly se z něj však jen drobné zbytky kamenného zdiva. V roce 1936 se výzkumu historie hradu věnoval jistý Herbert Weinelt, který vyměřil rozměry stavby na 65 x 120 metrů.

Hrad Edelstein je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Pochází z konce 13. století, tehdy se na území dnešní České republiky budovaly hrady doslova ve velkém stylu. V roce 1281 se za majitele hradu uvádí páni z Linavi, kteří byli loupeživými rytíři. Vratislavský biskup zorganizoval proti nim trestní výpravu a v roce 1285 byl Edelstein dobyt. Hrad měl pak biskup v zástavě jakožto odškodné za spáchané zločiny jeho majitelů.

V roce 1339 připadl tamní majetek Janu Lucemburskému a v roce 1361 jej jeho syn Karel IV. daroval opavskému knížectví.  

V roce 1440 měl hrad v zástavě kníže Bolek V. Heretik, celý komplex posléze vyhořel a po rekonstrukci připadl Jiřímu z Poděbrad. Ten z něj vybudoval baštu husitských vojsk jako oporu proti katolické slezské převaze.  V roce 1467 ovšem vratislavský biskup hrad dobyl a při obléhání byla stavba natolik poškozena, že již nebyla opravována a byla opuštěna.

Dnes je hradní zřícenina volně přístupná, na začátku 20. století byl hradní komplex zbaven náletových dřevin. Pod hradem na Zámeckém vrchu se nachází horní stanice sedačkové lanovky, kterou využívá místní lyžařský areál. 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 11.7.2020
Silný déšť
13°C
10°C
Srážky: 5.1mm
Tlak: 1021.2hPa
Vítr: 3.8m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Neděle 12.7.
Polojasno
16°C
11°C
Pondělí
13.7.2020
Polojasno
17°C
11°C
Úterý
14.7.2020
Zataženo
19°C
14°C
Středa
15.7.2020
Zataženo
22°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Zlaté Hory 

Místa v okolí

Ski areál Zlaté hory - Příčná - K velmi oblíbeným destinacím na území Hrubého Jeseníku patří i Zlaté Hory. Kdysi dávnou tradici těžby vzácných nerostů a nynější lákavé turistické cíle, zejména rašeliniště Rejvíz, významně doplňuje středisko zimních sportů Příčná.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Dolní Údolí - U Pekina - V Dolním Údolí nedaleko Zlatých Hor se nachází menší lyžařský areál, který je součástí hotelu U Pekina.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Horní Údolí - Skiareál Horní Údolí patří k těm menším pohodovým areálům v Jeseníkách, kde si klidné lyžování užívají jak začátečníci, tak i rodiny s dětmi nebo pokročilí lyžaři.
Vzdálenost: 4km
Mgr. Tomáš Svoboda - Půjčovna má k dispozici jachty na Slezské Hartě.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.