Zřícenina hradu Edelstein

Edelštejn (Edelstein) je zřícenina hradu nedaleko Zlatých Hor v Jeseníkách. Je to jeden z nejrozsáhlejších bývalých hradů ve Slezsku, zachovaly se z něj však jen drobné zbytky kamenného zdiva. V roce 1936 se výzkumu historie hradu věnoval jistý Herbert Weinelt, který vyměřil rozměry stavby na 65 x 120 metrů.

Hrad Edelstein je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Pochází z konce 13. století, tehdy se na území dnešní České republiky budovaly hrady doslova ve velkém stylu. V roce 1281 se za majitele hradu uvádí páni z Linavi, kteří byli loupeživými rytíři. Vratislavský biskup zorganizoval proti nim trestní výpravu a v roce 1285 byl Edelstein dobyt. Hrad měl pak biskup v zástavě jakožto odškodné za spáchané zločiny jeho majitelů.

V roce 1339 připadl tamní majetek Janu Lucemburskému a v roce 1361 jej jeho syn Karel IV. daroval opavskému knížectví.  

V roce 1440 měl hrad v zástavě kníže Bolek V. Heretik, celý komplex posléze vyhořel a po rekonstrukci připadl Jiřímu z Poděbrad. Ten z něj vybudoval baštu husitských vojsk jako oporu proti katolické slezské převaze.  V roce 1467 ovšem vratislavský biskup hrad dobyl a při obléhání byla stavba natolik poškozena, že již nebyla opravována a byla opuštěna.

Dnes je hradní zřícenina volně přístupná, na začátku 20. století byl hradní komplex zbaven náletových dřevin. Pod hradem na Zámeckém vrchu se nachází horní stanice sedačkové lanovky, kterou využívá místní lyžařský areál. 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 17.10.2019
Jasno
18°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.2hPa
Vítr: 1.2m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 18.10.
Polojasno
17°C
12°C
Sobota
19.10.2019
Zataženo
18°C
14°C
Neděle
20.10.2019
Polojasno
18°C
15°C
Pondělí
21.10.2019
Skoro jasno
22°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Zlaté Hory 

Místa v okolí

Ski areál Zlaté hory - Příčná - K velmi oblíbeným destinacím na území Hrubého Jeseníku patří i Zlaté Hory. Kdysi dávnou tradici těžby vzácných nerostů a nynější lákavé turistické cíle, zejména rašeliniště Rejvíz, významně doplňuje středisko zimních sportů Příčná.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Dolní Údolí - U Pekina - V Dolním Údolí nedaleko Zlatých Hor se nachází menší lyžařský areál, který je součástí hotelu U Pekina.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Horní Údolí - Skiareál Horní Údolí patří k těm menším pohodovým areálům v Jeseníkách, kde si klidné lyžování užívají jak začátečníci, tak i rodiny s dětmi nebo pokročilí lyžaři.
Vzdálenost: 4km
Mgr. Tomáš Svoboda - Půjčovna má k dispozici jachty na Slezské Hartě.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.