Plzeňský kraj - Zříceniny
celá ČRHrad Radyně

Výrazná zřícenina královského gotického hradu založeného v polovině 14. století Karlem IV. Radyně (původně Karlskrone) plnila správní a ochrannou funkci sídla Stará Plzeň. Poté, co hrad nedobyli ani husité, ztrácel po požáru kolem r. 1530 na významu a opuštěn pomalu chátral. Radyně představuje typickou ukázku staveb doby vlády Karla IV., vyznačujících se mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží. Jedinečnost tohoto středověkého sídla spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy. Radyně stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) nad obcí Starý Plzenec poblíž krajského města (Plzeňský kraj). K hradu, který tvoří charakteristickou dominantu Plzeňska, se váže řada pověstí a legend. Zřícenina prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, hranolová věž nabízí jedinečné výhledy do okolí.
Plzeňský kraj, okres Okres Plzeň-jih
Rýzmberk
- Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.
Hrad Pajrek
- Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.
Zřícenina hradu Gutštejn
- Zřícenina hradu Gutštejn patří k nejzajímavějším hradním zříceninám západních Čech. Vypíná se nad potokem Hadovka v členitém kopcovitém terénu nedaleko od Konstantinových Lázní. Od roku 1958 je hrad Gutštejn kulturní památkou ČSSR (České republiky).
Zřícenina hradu Netřeb
- Zřícenina hradu Netřeb nedaleko obce Kanice se vypíná na území stejnojmenné přírodní rezervace 800 let starých tisů. Od roku 1958 je stavba hradu chráněna jako kulturní památka.
Zřícenina hradu Lopata
- Hrad Lopata stával nad údolím Kornatického potoka. Dnes jsou jeho zbytky součástí stejnojmenné rezervace a jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad zažil velmi krušná období a nakonec byl v roce 1432 zapálen a pobořen.
Hrad Roupov
- Hrad Roupov vznikl ve 13. století, zakladatelem hradu byl Držek z Roupova, potomek rodu Drslaviců.
Zřícenina hradu Budětice
- Zřícenina hradu Budětice se nachází těsně pod vrcholem hory Džbán nedaleko obce Vlkonice. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.
Hrad Nový Herštejn
- Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.
Zřícenina hradu Litice
- Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Klabava
- Zřícenina hradu Klabava nad řekou Klabavou pochází z počátku 14. století. Velká část hradního komplexu byla zničena v polovině 19. století při výstavbě železnice z Berouna do Plzně.
Zřícenina hradu Volfštejn
- Volfštejn je zřícenina hradu nedaleko obce Černošín v okrese Tachov. Od roku 1958 je hradní zřícenina chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Pušperk
- Pušperk je zřícenina hradu v klatovském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Březina
- Zřícenina hradu Březina nedaleko stejnojmenné obce v okrese Rokycany je součástí zámeckého areálu. Vypíná se na skalnatém kopci a je chráněna jako kulturní památka České republiky.