Památky
zobrazit v mapěVýstaviště Brno
- Výstaviště v Brně je světoznámý výstavní areál, který zaujímá plochu zhruba 360 000 m². Spadá pod katastrální území Brno - Pisárky a patří společnosti Veletrhy Brno a.s., která zde po celý rok provozuje výstavy, přehlídky, koncerty, veletrhy a další akce.
Praha - Hlavní nádraží
- Praha Hlavní nádraží je nejvýznamnější pražskou nádražní stavbou. Jeho současný název se datuje k 15. únoru 1940 a kromě období let 1945 - 1952 je užíván dodnes. Původní názvy byly Praha Wilsonovo nádraží v letech 1919 - 1940 a 1945 - 1952 a Nádraží císaře Františka Josefa v letech 1871 - 1919. Hala nad kolejištěm a Fantova budova jsou zařazeny mezi Kulturní památky České republiky.
Zřícenina hradu Leština
- Zřícenina hradu Leština se vypíná na skalnatém výběžku u stejnojmenné obce, která je poprvé zmiňována v první polovině 15. století.
Zřícenina hradu Drahotuš
- Hrad Drahotuš nedaleko Lipníka nad Bečvou je chráněn jako kulturní památka České republiky. Dnes z něj zbyly pouhé části kamenného zdiva.
Zřícenina hradu Děvín (Česká Lípa)
- Děvín je zřícenina hradu v Ralské pahorkatině v okrese Česká Lípa. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. Byl ale při obléhání značně poškozen.
Hrad Hungerberg
- Hrad Hungerberg stával nedaleko obce Bochov na kopci s názvem Hladový vrch.
Hrad Cvilín (Šelenburk)
- Mohutná příkopem obehnaná zřícenina z 13. století na kopci nedaleko Krnova. Hrad má mnoho jmen - Cvilín, Šelenburk a nebo také Lobenštejn. Hrad je poměrně špatně přístupný, cyklisté se sem proto dostanou jen s vynaložením poměrně velkého úsilí.
Hrad a zámek Klenová
- Hrad a zámek Klenová nedaleko Klatov byl v roce 1958 vyhlášen kulturní památkou České republiky.
Zřícenina hradu Ostrý u Benešova nad Ploučnicí
- Zřícenina hradu Ostrý v děčínském okrese nedaleko Benešova nad Ploučnicí se vypíná nad čedičovým svahem a řekou Ploučnicí. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Mojžíř (Wessenstein)
- Zřícenina hradu Mojžíř nad stejnojmennou částí města Ústí nad Labem stojí na vrchu Strážný. Dodnes z hradu zbyly pouze terénní nerovnosti a zbytky zdiva.
Zámek Prstná
- V obci Prstná se nachází empírový zámeček s anglickým parkem.
Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce
- Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.
Zřícenina hradu Litýš
- Zřícenina hradu Litýš se nachází na stejnojmenném vrchu v Českém středohoří. Zbytky příkopů, valů a hradního zdiva jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.
Štramberská Trúba
- Štramberská Trúba je zachovalá věž původního štramberského hradu.
Jeskyně Veľká Pec
- Jeskyně Veľká pec je přírodní památka v pohoří Malých Karpaat v okrese Piešťany, v Trnavském kraji na Slovensku. Památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2009). Jeskyně je pod Správou slovenských jeskyní a je volně přístupná.
Posázavský Pacifik
- Posázavský Pacifik je dobový název železničních tratí 210 (Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany) a 212 (Čerčany - Kácov - Světlá nad Sázavou), které vedou turisticky atraktivní oblastí Posázaví. Název se ujal již ve 20. letech minulého století zejména mezi trampy a jeho popularita se zachovala dodnes.
Zřícenina hradu Uhrovec
- Zřícenina hradu Uhrovec je dominantou obce Uhrovské Podhradie. Vypíná se nad bočním hřebenem Nitrianských vrchů a nachází se v poměrně těžce dostupném terénu.
Stvořidla
- Přírodní rezervace na řece Sázavě mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou.
Hrad Zuvačov
- Hrad Zuvačov, někdy též nazývaný jako Komňa, byl zalopžen v polovině 13. století. Dodnes se z něj zachovaly jen zbytky zdiva, které jsou chráněny od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Litice
- Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.