Zřícenina hradu Litýš

Zřícenina hradu Litýš se nachází na stejnojmenném vrchu v Českém středohoří. Zbytky příkopů, valů a hradního zdiva jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.

Kamennou pevnost nechal vystavět v roce 1422 Zikmund z Vartenberka, který od císaře Zikmunda Lucemburského získal panství bývalé tzv. býčkovické komendy (Komenda řádu německých rytířů). Mělo to strategický význam v době husitských válek, protože nedaleko odtud stál hrad Jana Žižky z Trocnova s názvem Kalich. První písemná zmínka o hradu Litýš je však až z roku 1432.

V roce 1438 po smrti Zikmunda z Vartenberka hrad připadl jeho ženě Anežce ze Šternberka, ta svého manžela přežila jen o několik měsíců a hrad zdědili synové Aleš a Zdeněk ze Šternberka. V roce 1454 hrad prodali mladšímu synovi Zikmunda z Vartenberka – Janovi. Od roku 1459 již byl hrad v držení Jana z Čečelic na Tetčiněvsi a jeho jediná dcera se vdala za Zikmundova vnuka Kryštofa z Vartenberka. Po smrti Kryštofa hrad dědí nejmladší syn Václav a v roce 1532 jej směnil se svým strýcem Kryštofem z Vartenberka za čtvrtinu města Česká Lípa. Hrad byl pak opuštěn poté, co se jeho poslední majitel přestěhoval do býčkovické tvrze, nakonec vyhořel a v roce 1544 se již uvádí jako pustý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 31.10.2020
Zataženo
13°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1023.6hPa
Vítr: 2.1m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 1.11.
Déšť
10°C
10°C
Pondělí
2.11.2020
Zataženo
16°C
11°C
Úterý
3.11.2020
Zataženo
12°C
8°C
Středa
4.11.2020
Polojasno
8°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Liběšice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.