Zřícenina hradu Litýš

Zřícenina hradu Litýš se nachází na stejnojmenném vrchu v Českém středohoří. Zbytky příkopů, valů a hradního zdiva jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.

Kamennou pevnost nechal vystavět v roce 1422 Zikmund z Vartenberka, který od císaře Zikmunda Lucemburského získal panství bývalé tzv. býčkovické komendy (Komenda řádu německých rytířů). Mělo to strategický význam v době husitských válek, protože nedaleko odtud stál hrad Jana Žižky z Trocnova s názvem Kalich. První písemná zmínka o hradu Litýš je však až z roku 1432.

V roce 1438 po smrti Zikmunda z Vartenberka hrad připadl jeho ženě Anežce ze Šternberka, ta svého manžela přežila jen o několik měsíců a hrad zdědili synové Aleš a Zdeněk ze Šternberka. V roce 1454 hrad prodali mladšímu synovi Zikmunda z Vartenberka – Janovi. Od roku 1459 již byl hrad v držení Jana z Čečelic na Tetčiněvsi a jeho jediná dcera se vdala za Zikmundova vnuka Kryštofa z Vartenberka. Po smrti Kryštofa hrad dědí nejmladší syn Václav a v roce 1532 jej směnil se svým strýcem Kryštofem z Vartenberka za čtvrtinu města Česká Lípa. Hrad byl pak opuštěn poté, co se jeho poslední majitel přestěhoval do býčkovické tvrze, nakonec vyhořel a v roce 1544 se již uvádí jako pustý.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liběšice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.