Zřícenina hradu Litýš

Zřícenina hradu Litýš se nachází na stejnojmenném vrchu v Českém středohoří. Zbytky příkopů, valů a hradního zdiva jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.

Kamennou pevnost nechal vystavět v roce 1422 Zikmund z Vartenberka, který od císaře Zikmunda Lucemburského získal panství bývalé tzv. býčkovické komendy (Komenda řádu německých rytířů). Mělo to strategický význam v době husitských válek, protože nedaleko odtud stál hrad Jana Žižky z Trocnova s názvem Kalich. První písemná zmínka o hradu Litýš je však až z roku 1432.

V roce 1438 po smrti Zikmunda z Vartenberka hrad připadl jeho ženě Anežce ze Šternberka, ta svého manžela přežila jen o několik měsíců a hrad zdědili synové Aleš a Zdeněk ze Šternberka. V roce 1454 hrad prodali mladšímu synovi Zikmunda z Vartenberka – Janovi. Od roku 1459 již byl hrad v držení Jana z Čečelic na Tetčiněvsi a jeho jediná dcera se vdala za Zikmundova vnuka Kryštofa z Vartenberka. Po smrti Kryštofa hrad dědí nejmladší syn Václav a v roce 1532 jej směnil se svým strýcem Kryštofem z Vartenberka za čtvrtinu města Česká Lípa. Hrad byl pak opuštěn poté, co se jeho poslední majitel přestěhoval do býčkovické tvrze, nakonec vyhořel a v roce 1544 se již uvádí jako pustý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 4.3.2021
Deštivo
9°C
1°C
Srážky: 1.9mm
Tlak: 1017.7hPa
Vítr: 1.9m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 5.3.
Skoro jasno
1°C
-4°C
Sobota
6.3.2021
Jasno
3°C
-6°C
Neděle
7.3.2021
Polojasno
4°C
-1°C
Pondělí
8.3.2021
Zataženo
3°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Liběšice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.