Zřícenina hradu Děvín (Česká Lípa)

Děvín je zřícenina hradu v Ralské pahorkatině v okrese Česká Lípa. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. Byl ale při obléhání značně poškozen.

První písemná zmínka o hradu je z období vlády Přemysla Otakara II. ze 13. století. Hrad byl jedním ze staveb, které střežily obchodní stezku z Čech severním směrem do Lužice. V roce 1283 jej přenechal král Václav II. Janovi z Michalovic a dalším majitelem byl vyšehradský probošt Jan.

Významnými vlastníky hradu byli Vartemberkové, kteří jej nechali v 15. století přestavět. Vartemberkové jej obývali až do roku 1516, přitom hrad dokázal odolat husitským nájezdům. V roce 1444 jej obléhalo žitavské vojsko, ale opět se mu nepodařilo tuto pevnost zdolat.

Od roku 1516 byli novými majiteli hradu Biberštejnové, kteří jej pak rozšiřovali a upravovali v renesančním duchu. Později se tu vystřídalo ještě několik dalších majitelů a v roce 1645 v průběhu třicetileté války byl hrad Děvín obléhán Švédy a značně poškozen. Od poloviny 17. století se již uvádí jako opuštěný a chátrající. V průběhu staletí si pak jeho zdivo postupně rozebírali obyvatelé okolních obcí ke stavbám rodinných domů.

Dnes z hradu zbylo sklepení, dvě studny a část zdiva. V roce 1971 tu byla nalezena podzemní štola, kterou se kdysi těžila železná ruda.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hamr Na Jezeře 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Hladomorna hradu Český Šternberk - Součástí hradu Český Šternberk je i bývalá hladomorna. V současné době slouží veřejnosti jako velmi působivý vyhlídkový bod na střední Posázaví.
Kamenná věž Hláska Roudnice nad Labem - Kamenná věž v Roudnici nad Labem je v současné době zprovozněna veřejnosti jako rozhledna.
Vyhlídka Cerhenice (dětské hřiště) - Druhá vyhlídková věž v Cerhenicích se nachází v areálu dětského hřiště Květoslavy Šátkové, nedaleko dřevěného bludiště.
Vyhlídková věž Cerhenice - Na okraji obce Cerhenice byla postavena v roce 2015 menší dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.