Zřícenina hradu Děvín (Česká Lípa)

Děvín je zřícenina hradu v Ralské pahorkatině v okrese Česká Lípa. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. Byl ale při obléhání značně poškozen.

První písemná zmínka o hradu je z období vlády Přemysla Otakara II. ze 13. století. Hrad byl jedním ze staveb, které střežily obchodní stezku z Čech severním směrem do Lužice. V roce 1283 jej přenechal král Václav II. Janovi z Michalovic a dalším majitelem byl vyšehradský probošt Jan.

Významnými vlastníky hradu byli Vartemberkové, kteří jej nechali v 15. století přestavět. Vartemberkové jej obývali až do roku 1516, přitom hrad dokázal odolat husitským nájezdům. V roce 1444 jej obléhalo žitavské vojsko, ale opět se mu nepodařilo tuto pevnost zdolat.

Od roku 1516 byli novými majiteli hradu Biberštejnové, kteří jej pak rozšiřovali a upravovali v renesančním duchu. Později se tu vystřídalo ještě několik dalších majitelů a v roce 1645 v průběhu třicetileté války byl hrad Děvín obléhán Švédy a značně poškozen. Od poloviny 17. století se již uvádí jako opuštěný a chátrající. V průběhu staletí si pak jeho zdivo postupně rozebírali obyvatelé okolních obcí ke stavbám rodinných domů.

Dnes z hradu zbylo sklepení, dvě studny a část zdiva. V roce 1971 tu byla nalezena podzemní štola, kterou se kdysi těžila železná ruda.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.10.2020
Polojasno
9°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.5hPa
Vítr: 5.8m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Středa 21.10.
Polojasno
10°C
9°C
Čtvrtek
22.10.2020
Polojasno
13°C
12°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
14°C
10°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
14°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Hamr Na Jezeře 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.