Zřícenina hradu Děvín (Česká Lípa)

Děvín je zřícenina hradu v Ralské pahorkatině v okrese Česká Lípa. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. Byl ale při obléhání značně poškozen.

První písemná zmínka o hradu je z období vlády Přemysla Otakara II. ze 13. století. Hrad byl jedním ze staveb, které střežily obchodní stezku z Čech severním směrem do Lužice. V roce 1283 jej přenechal král Václav II. Janovi z Michalovic a dalším majitelem byl vyšehradský probošt Jan.

Významnými vlastníky hradu byli Vartemberkové, kteří jej nechali v 15. století přestavět. Vartemberkové jej obývali až do roku 1516, přitom hrad dokázal odolat husitským nájezdům. V roce 1444 jej obléhalo žitavské vojsko, ale opět se mu nepodařilo tuto pevnost zdolat.

Od roku 1516 byli novými majiteli hradu Biberštejnové, kteří jej pak rozšiřovali a upravovali v renesančním duchu. Později se tu vystřídalo ještě několik dalších majitelů a v roce 1645 v průběhu třicetileté války byl hrad Děvín obléhán Švédy a značně poškozen. Od poloviny 17. století se již uvádí jako opuštěný a chátrající. V průběhu staletí si pak jeho zdivo postupně rozebírali obyvatelé okolních obcí ke stavbám rodinných domů.

Dnes z hradu zbylo sklepení, dvě studny a část zdiva. V roce 1971 tu byla nalezena podzemní štola, kterou se kdysi těžila železná ruda.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hamr Na Jezeře 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz