Zřícenina hradu Litice

Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.

Úrodná oblast předhradí u řeky Radbuzy byla osídlována již v pravěku, byly tu nalezeny zbytky výšinného sídliště chámské a schussenriedské kultury z doby eneolitu. V té době již obyvatelé využívali k obdělávání zemědělské půdy hovězí dobytek. Obytné hradiště se tu nacházelo i v době bronzové a v době halštatské. V průběhu stavby hradu však bylo pravěké opevnění rozebráno a zaniklo.

Předchůdcem středověkého kamenného hradu byl dřevěný hrádek rodu Drslaviců, kteří byli nejvyššími krajskými úředníky správy plzeňského hradu. Prvním majitelem hrádku byl Oldřich z Litic. Kamenný hrad byl vystavěn ve 13. století a zařadil se tak mezi nejstarší šlechtické stavby v Čechách. Polovinu hradu vlastnil od roku 1304 český král Václav II. Dalšími majiteli byli Racek a Rous, kteří se v roce 1318 vzepřeli králi Janu Lucemburskému, a ten hrad v tomto roce dobyl.

Hrad Litice pak jeho další zadlužení majitelé byli nuceni prodat a v roce 1367 jej odkoupil řád premonstrátů z chotětovského kláštera. Hrad byl pak pronajímán, ale po ukončení období husitských válek byl natrvalo opuštěn.

Reformy císaře Josefa II., které postihly většinu klášterů v zemi, způsobily zrušení chotětovského kláštera a hrad pak přešel v roce 1782 pod správu Náboženského fondu. V roce 1822 hrad odkoupil i s chotětovským panstvím kníže Karel Alexandr Thurn-Taxis. V první polovině 19. století byla však hradní zřícenina postupně rozebírána a kameny se využívaly na výstavbu rodinných domů v okolních obcích.

Dnes jsou zbytky hradu Litice chráněny jako kulturní památka České republiky.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Plzeň 

Místa v okolí

Přehrada České údolí - Na jižním okraji města Plzeň přehradila řeku Radbuzu zemní sypaná hráz. Nachází se přibližně jeden kilometr od soutoku s řekou Úhlavou.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Workout Park Plzeň - Lesopark Homolka - Workout Park Plzeň - venkovní cvičiště přístupné zdarma široké veřejnosti se nachází pod Východním předměstím, v lesoparku Homolka.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Autosalon - Restaurace AUTOSALON nabízí bohatý jídelníček, útulné prostředí i stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Našim hostům nabízíme vedle klasické restaurační činnosti také pořádání oslav, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace AUTOSALON Vás příjemně překvapí kvalitní kuchyní, ochotným personálem i klidným prostředím.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.