Zřícenina hradu Litice

Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.

Úrodná oblast předhradí u řeky Radbuzy byla osídlována již v pravěku, byly tu nalezeny zbytky výšinného sídliště chámské a schussenriedské kultury z doby eneolitu. V té době již obyvatelé využívali k obdělávání zemědělské půdy hovězí dobytek. Obytné hradiště se tu nacházelo i v době bronzové a v době halštatské. V průběhu stavby hradu však bylo pravěké opevnění rozebráno a zaniklo.

Předchůdcem středověkého kamenného hradu byl dřevěný hrádek rodu Drslaviců, kteří byli nejvyššími krajskými úředníky správy plzeňského hradu. Prvním majitelem hrádku byl Oldřich z Litic. Kamenný hrad byl vystavěn ve 13. století a zařadil se tak mezi nejstarší šlechtické stavby v Čechách. Polovinu hradu vlastnil od roku 1304 český král Václav II. Dalšími majiteli byli Racek a Rous, kteří se v roce 1318 vzepřeli králi Janu Lucemburskému, a ten hrad v tomto roce dobyl.

Hrad Litice pak jeho další zadlužení majitelé byli nuceni prodat a v roce 1367 jej odkoupil řád premonstrátů z chotětovského kláštera. Hrad byl pak pronajímán, ale po ukončení období husitských válek byl natrvalo opuštěn.

Reformy císaře Josefa II., které postihly většinu klášterů v zemi, způsobily zrušení chotětovského kláštera a hrad pak přešel v roce 1782 pod správu Náboženského fondu. V roce 1822 hrad odkoupil i s chotětovským panstvím kníže Karel Alexandr Thurn-Taxis. V první polovině 19. století byla však hradní zřícenina postupně rozebírána a kameny se využívaly na výstavbu rodinných domů v okolních obcích.

Dnes jsou zbytky hradu Litice chráněny jako kulturní památka České republiky.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 10.7.2020
Polojasno
29°C
19°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.4hPa
Vítr: 6.5m/s
z jiho-západu
Zítra
Sobota 11.7.
Zataženo
13°C
14°C
Neděle
12.7.2020
Polojasno
18°C
10°C
Pondělí
13.7.2020
Polojasno
20°C
13°C
Úterý
14.7.2020
Zataženo
22°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Plzeň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Workout Park Plzeň - Lesopark Homolka - Workout Park Plzeň - venkovní cvičiště přístupné zdarma široké veřejnosti se nachází pod Východním předměstím, v lesoparku Homolka.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Autosalon - Restaurace AUTOSALON nabízí bohatý jídelníček, útulné prostředí i stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Našim hostům nabízíme vedle klasické restaurační činnosti také pořádání oslav, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace AUTOSALON Vás příjemně překvapí kvalitní kuchyní, ochotným personálem i klidným prostředím.
Vzdálenost: 5km
Vladimír Krpejš - Půjčovna nabízí jachty na Lipně.
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.