Zřícenina hradu Litice

Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.

Úrodná oblast předhradí u řeky Radbuzy byla osídlována již v pravěku, byly tu nalezeny zbytky výšinného sídliště chámské a schussenriedské kultury z doby eneolitu. V té době již obyvatelé využívali k obdělávání zemědělské půdy hovězí dobytek. Obytné hradiště se tu nacházelo i v době bronzové a v době halštatské. V průběhu stavby hradu však bylo pravěké opevnění rozebráno a zaniklo.

Předchůdcem středověkého kamenného hradu byl dřevěný hrádek rodu Drslaviců, kteří byli nejvyššími krajskými úředníky správy plzeňského hradu. Prvním majitelem hrádku byl Oldřich z Litic. Kamenný hrad byl vystavěn ve 13. století a zařadil se tak mezi nejstarší šlechtické stavby v Čechách. Polovinu hradu vlastnil od roku 1304 český král Václav II. Dalšími majiteli byli Racek a Rous, kteří se v roce 1318 vzepřeli králi Janu Lucemburskému, a ten hrad v tomto roce dobyl.

Hrad Litice pak jeho další zadlužení majitelé byli nuceni prodat a v roce 1367 jej odkoupil řád premonstrátů z chotětovského kláštera. Hrad byl pak pronajímán, ale po ukončení období husitských válek byl natrvalo opuštěn.

Reformy císaře Josefa II., které postihly většinu klášterů v zemi, způsobily zrušení chotětovského kláštera a hrad pak přešel v roce 1782 pod správu Náboženského fondu. V roce 1822 hrad odkoupil i s chotětovským panstvím kníže Karel Alexandr Thurn-Taxis. V první polovině 19. století byla však hradní zřícenina postupně rozebírána a kameny se využívaly na výstavbu rodinných domů v okolních obcích.

Dnes jsou zbytky hradu Litice chráněny jako kulturní památka České republiky.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Plzeň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Workout Park Plzeň - Lesopark Homolka - Workout Park Plzeň - venkovní cvičiště přístupné zdarma široké veřejnosti se nachází pod Východním předměstím, v lesoparku Homolka.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Autosalon - Restaurace AUTOSALON nabízí bohatý jídelníček, útulné prostředí i stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Našim hostům nabízíme vedle klasické restaurační činnosti také pořádání oslav, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace AUTOSALON Vás příjemně překvapí kvalitní kuchyní, ochotným personálem i klidným prostředím.
Vzdálenost: 5km
Vladimír Krpejš - Půjčovna nabízí jachty na Lipně.
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Hladomorna hradu Český Šternberk - Součástí hradu Český Šternberk je i bývalá hladomorna. V současné době slouží veřejnosti jako velmi působivý vyhlídkový bod na střední Posázaví.
Kamenná věž Hláska Roudnice nad Labem - Kamenná věž v Roudnici nad Labem je v současné době zprovozněna veřejnosti jako rozhledna.
Vyhlídka Cerhenice (dětské hřiště) - Druhá vyhlídková věž v Cerhenicích se nachází v areálu dětského hřiště Květoslavy Šátkové, nedaleko dřevěného bludiště.
Vyhlídková věž Cerhenice - Na okraji obce Cerhenice byla postavena v roce 2015 menší dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.