Praha - Hlavní nádraží

Praha Hlavní nádraží je nejvýznamnější pražskou nádražní stavbou. Jeho současný název se datuje k 15. únoru 1940 a kromě období let 1945 - 1952 je užíván dodnes. Původní názvy byly Praha Wilsonovo nádraží v letech 1919 - 1940 a 1945 - 1952 a Nádraží císaře Františka Josefa v letech 1871 - 1919. Hala nad kolejištěm a Fantova budova jsou zařazeny mezi Kulturní památky České republiky.

Hlavní nádraží v Praze bylo slavnostně uvedeno do provozu 14. prosince 1871 v souvislosti s otevřením železničního provozu Dráhy císaře Františka Josefa jižním směrem do Benešova u Prahy, Tábora a Vídně. Původní nádražní budova se stavěla v tehdy moderním neorenesančním slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia. O pět let později vznikly před nádražním objektem Vrchlického sady.

Mnohé rekonstrukce a stavební úpravy mění tvář Hlavního nádraží k nepoznání

První významné stavební úpravy se nádraží dočkalo v letech 1901 - 1909. Nádraží bylo zvětšeno a rekonstrukce probíhala v duchu secese. Nová hlavní budova, jejíž tvář známe i dnes, se stavěla podle vítězného návrhu soutěže o nejlepší architektonický projekt. Tím byl dnes již známý a legendární Josef Fanta. Kolejiště bylo zastřešeno ocelovými obloukovými konstrukcemi a vznikly zde první podchody. Trať na Smíchov byla po první světové válce zdvojkolejněná a byl proražen druhý železniční tunel. V roce 1926 byla přistavěna jednokolejná trať Vítkov - Libeň.

Významnou změnu doznal nádražní objekt v souvislosti s elektrifikací tratí. Myšlenkou elektrifikace se rakouské ministerstvo dopravy zabývalo již v roce 1910, nakonec k ní došlo až v roce 1928. Za přítomnosti Františka Křižíka byly v srpnu 1926 zahájeny stavební práce, první elektrifikované vlaky se rozjely do Vysočan 27. dubna 1928. Od 15. května téhož roku byl zahájen provoz na všech elektrifikovaných tratích.

V období 2. světové války (1940 - 1944) byl proražen druhý vinohradský tunel, veškerá doprava byla pak přesměrována sem, aby se mohla provést zároveň rekonstrukce prvního tunelu. Tratě do Vršovic a na Smíchov pak již po rekonstrukci byly vedeny každá samostatně.

Rok 1974 byl dalším významným mezníkem pro Hlavní nádraží, 9. května byla otevřena stanice metra Hlavní nádraží. Nová odbavovací hala, jak ji známe dnes, byla postavena v letech 1972 - 1979. Stavěla se opět na základě architektonické soutěže (vítězné projekty autorů Josefa Dandy, Aleny a Jana Šrámkových, Julie Trnkové a Jana Bočana) a přímo nad nádražní halou vede jeden z nejvýznamnějších silničních tahů v Praze - Severojižní magistrála.

Třetí vinohradský tunel na jižní straně nádraží vznikl v letech 1983 - 1989, rekonstrukce výhybek a zabezpečovacího zařízení na severním zhlaví byla provedena v roce 1985. V roce 1994 tu byla uvedena do provozu další tři nová nástupiště (č. 5, 6, 7). 

Park před nádražím (Vrchlického sady, nazývané lidově Sherwood) a odbavovací hala byly často sídlem narkomanů, bezdomovců a místem prostituce. Tuto situaci určitým způsobem změnila rozsáhlá rekonstrukce v letech 2006 - 2014. Hlavním architektem byl Patrik Kotas a stavební práce zde přesáhly investici jedné miliardy korun. Dnes je Hlavní nádraží chloubou Prahy a je na úrovni nejmodernějších západoevropských nádraží. Samotný park před nádražím však stále patří k zóně bezdomovců, prostituce (zejména homosexuální) a distribuce drog.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Národní muzeum - Národní muzeum je jednou z dominant České republiky. Představuje největší muzeum naší republiky a nabízí svým návštěvníkům sbírky neuvěřitelné velikosti.
Vzdálenost: 1km
Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Divadlo na Vinohradech - Divadlo na Vinohradech představuje jednu z hlavních činoherních scén v Praze. Divadlo se nachází na náměstí Míru v městské části Praha 2 na Vinohradech.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.