Praha - Hlavní nádraží

Praha Hlavní nádraží je nejvýznamnější pražskou nádražní stavbou. Jeho současný název se datuje k 15. únoru 1940 a kromě období let 1945 - 1952 je užíván dodnes. Původní názvy byly Praha Wilsonovo nádraží v letech 1919 - 1940 a 1945 - 1952 a Nádraží císaře Františka Josefa v letech 1871 - 1919. Hala nad kolejištěm a Fantova budova jsou zařazeny mezi Kulturní památky České republiky.

Hlavní nádraží v Praze bylo slavnostně uvedeno do provozu 14. prosince 1871 v souvislosti s otevřením železničního provozu Dráhy císaře Františka Josefa jižním směrem do Benešova u Prahy, Tábora a Vídně. Původní nádražní budova se stavěla v tehdy moderním neorenesančním slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia. O pět let později vznikly před nádražním objektem Vrchlického sady.

Mnohé rekonstrukce a stavební úpravy mění tvář Hlavního nádraží k nepoznání

První významné stavební úpravy se nádraží dočkalo v letech 1901 - 1909. Nádraží bylo zvětšeno a rekonstrukce probíhala v duchu secese. Nová hlavní budova, jejíž tvář známe i dnes, se stavěla podle vítězného návrhu soutěže o nejlepší architektonický projekt. Tím byl dnes již známý a legendární Josef Fanta. Kolejiště bylo zastřešeno ocelovými obloukovými konstrukcemi a vznikly zde první podchody. Trať na Smíchov byla po první světové válce zdvojkolejněná a byl proražen druhý železniční tunel. V roce 1926 byla přistavěna jednokolejná trať Vítkov - Libeň.

Významnou změnu doznal nádražní objekt v souvislosti s elektrifikací tratí. Myšlenkou elektrifikace se rakouské ministerstvo dopravy zabývalo již v roce 1910, nakonec k ní došlo až v roce 1928. Za přítomnosti Františka Křižíka byly v srpnu 1926 zahájeny stavební práce, první elektrifikované vlaky se rozjely do Vysočan 27. dubna 1928. Od 15. května téhož roku byl zahájen provoz na všech elektrifikovaných tratích.

V období 2. světové války (1940 - 1944) byl proražen druhý vinohradský tunel, veškerá doprava byla pak přesměrována sem, aby se mohla provést zároveň rekonstrukce prvního tunelu. Tratě do Vršovic a na Smíchov pak již po rekonstrukci byly vedeny každá samostatně.

Rok 1974 byl dalším významným mezníkem pro Hlavní nádraží, 9. května byla otevřena stanice metra Hlavní nádraží. Nová odbavovací hala, jak ji známe dnes, byla postavena v letech 1972 - 1979. Stavěla se opět na základě architektonické soutěže (vítězné projekty autorů Josefa Dandy, Aleny a Jana Šrámkových, Julie Trnkové a Jana Bočana) a přímo nad nádražní halou vede jeden z nejvýznamnějších silničních tahů v Praze - Severojižní magistrála.

Třetí vinohradský tunel na jižní straně nádraží vznikl v letech 1983 - 1989, rekonstrukce výhybek a zabezpečovacího zařízení na severním zhlaví byla provedena v roce 1985. V roce 1994 tu byla uvedena do provozu další tři nová nástupiště (č. 5, 6, 7). 

Park před nádražím (Vrchlického sady, nazývané lidově Sherwood) a odbavovací hala byly často sídlem narkomanů, bezdomovců a místem prostituce. Tuto situaci určitým způsobem změnila rozsáhlá rekonstrukce v letech 2006 - 2014. Hlavním architektem byl Patrik Kotas a stavební práce zde přesáhly investici jedné miliardy korun. Dnes je Hlavní nádraží chloubou Prahy a je na úrovni nejmodernějších západoevropských nádraží. Samotný park před nádražím však stále patří k zóně bezdomovců, prostituce (zejména homosexuální) a distribuce drog.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.10.2019
Zataženo
15°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.9hPa
Vítr: 2.6m/s
z východu
Zítra
Čtvrtek 24.10.
Skoro jasno
13°C
10°C
Pátek
25.10.2019
Skoro jasno
18°C
10°C
Sobota
26.10.2019
Jasno
20°C
12°C
Neděle
27.10.2019
Zataženo
19°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Divadlo na Vinohradech - Divadlo na Vinohradech představuje jednu z hlavních činoherních scén v Praze. Divadlo se nachází na náměstí Míru v městské části Praha 2 na Vinohradech.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Veřejné bruslení Skalka Family Park - Skalka Family Park se nachází jen pár minut autem od Ostravy-Poruby, nabízí spoustu sportovních aktivit (lanové centrum, workoutové hřiště, horolezecká stěna…), a v zimním období také kluziště. Kluziště si lze pronajmout i pro soukromé účely. Pro Vaše děti nabízíme i možnost návštěvy kurzu bruslení.
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.