Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce

Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.

Šlechtické sídlo Řádu německých rytířů bylo pusté již v polovině 15. století 

Hrad byl založen na začátku 13. století pány z Hradce. Prvním majitelem hradu byl Vítek z Hradce, který jej v roce 1267 odkázal jindřichohradecké větvi Řádu německých rytířů. Posledním majitelem hradu byl na počátku 15. století údajně Sezema z Chotěnic. Od roku 1458 se hrad již uvádí jako pustý.

Původní půdorys hradu byl ve tvaru trojúhelníka, kde vnitřní hradní budovy chránila hradba, zdvojený příkop a val. Obytný hradní palác se nacházel vedle čelní hradby, ovšem dnes je téměř zcela zasypán troskami. Původní podoba hradu zřejmě vycházela z rakouských vzorů, ale vzhled jihozápadní části hradního traktu bohužel neznáme.

Dnes jsou volně přístupné pouze drobné zbytky zdiva hradeb a hradního paláce a pozůstatky terénních úprav.

Zřícenina hradu Vítkův hrádek je od roku 1958 chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Vypravíte-li se do těchto míst na malý výlet, můžete využít úzkorozchodné železniční trati z Jindřichova Hradce a vystoupit na zastávce Blažejov. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Blažejov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.
Vyhlídka Havlova skála - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na řeku Berounku se nachází nedaleko obce Liblín.
Vyhlídka Kozí bouda - Nad řekou Berounkou, nedaleko od obce Bukovec, se nachází krásné vyhlídkové místo.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.