Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce

Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.

Šlechtické sídlo Řádu německých rytířů bylo pusté již v polovině 15. století 

Hrad byl založen na začátku 13. století pány z Hradce. Prvním majitelem hradu byl Vítek z Hradce, který jej v roce 1267 odkázal jindřichohradecké větvi Řádu německých rytířů. Posledním majitelem hradu byl na počátku 15. století údajně Sezema z Chotěnic. Od roku 1458 se hrad již uvádí jako pustý.

Původní půdorys hradu byl ve tvaru trojúhelníka, kde vnitřní hradní budovy chránila hradba, zdvojený příkop a val. Obytný hradní palác se nacházel vedle čelní hradby, ovšem dnes je téměř zcela zasypán troskami. Původní podoba hradu zřejmě vycházela z rakouských vzorů, ale vzhled jihozápadní části hradního traktu bohužel neznáme.

Dnes jsou volně přístupné pouze drobné zbytky zdiva hradeb a hradního paláce a pozůstatky terénních úprav.

Zřícenina hradu Vítkův hrádek je od roku 1958 chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Vypravíte-li se do těchto míst na malý výlet, můžete využít úzkorozchodné železniční trati z Jindřichova Hradce a vystoupit na zastávce Blažejov. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Blažejov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.