Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce

Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.

Šlechtické sídlo Řádu německých rytířů bylo pusté již v polovině 15. století 

Hrad byl založen na začátku 13. století pány z Hradce. Prvním majitelem hradu byl Vítek z Hradce, který jej v roce 1267 odkázal jindřichohradecké větvi Řádu německých rytířů. Posledním majitelem hradu byl na počátku 15. století údajně Sezema z Chotěnic. Od roku 1458 se hrad již uvádí jako pustý.

Původní půdorys hradu byl ve tvaru trojúhelníka, kde vnitřní hradní budovy chránila hradba, zdvojený příkop a val. Obytný hradní palác se nacházel vedle čelní hradby, ovšem dnes je téměř zcela zasypán troskami. Původní podoba hradu zřejmě vycházela z rakouských vzorů, ale vzhled jihozápadní části hradního traktu bohužel neznáme.

Dnes jsou volně přístupné pouze drobné zbytky zdiva hradeb a hradního paláce a pozůstatky terénních úprav.

Zřícenina hradu Vítkův hrádek je od roku 1958 chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Vypravíte-li se do těchto míst na malý výlet, můžete využít úzkorozchodné železniční trati z Jindřichova Hradce a vystoupit na zastávce Blažejov. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Blažejov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.