Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce

Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.

Šlechtické sídlo Řádu německých rytířů bylo pusté již v polovině 15. století 

Hrad byl založen na začátku 13. století pány z Hradce. Prvním majitelem hradu byl Vítek z Hradce, který jej v roce 1267 odkázal jindřichohradecké větvi Řádu německých rytířů. Posledním majitelem hradu byl na počátku 15. století údajně Sezema z Chotěnic. Od roku 1458 se hrad již uvádí jako pustý.

Původní půdorys hradu byl ve tvaru trojúhelníka, kde vnitřní hradní budovy chránila hradba, zdvojený příkop a val. Obytný hradní palác se nacházel vedle čelní hradby, ovšem dnes je téměř zcela zasypán troskami. Původní podoba hradu zřejmě vycházela z rakouských vzorů, ale vzhled jihozápadní části hradního traktu bohužel neznáme.

Dnes jsou volně přístupné pouze drobné zbytky zdiva hradeb a hradního paláce a pozůstatky terénních úprav.

Zřícenina hradu Vítkův hrádek je od roku 1958 chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Vypravíte-li se do těchto míst na malý výlet, můžete využít úzkorozchodné železniční trati z Jindřichova Hradce a vystoupit na zastávce Blažejov. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 3.3.2021
Jasno
9°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1031.3hPa
Vítr: 2.4m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 4.3.
Polojasno
12°C
5°C
Pátek
5.3.2021
Polojasno
1°C
-5°C
Sobota
6.3.2021
Jasno
3°C
-4°C
Neděle
7.3.2021
Polojasno
6°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Blažejov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.