Vítkův hrádek u Jindřichova Hradce

Zřícenina hradu Vítkův hrádek v okrese Jindřichův Hradec patří k nejstarším šlechtickým hradním objektům na území České republiky.

Šlechtické sídlo Řádu německých rytířů bylo pusté již v polovině 15. století 

Hrad byl založen na začátku 13. století pány z Hradce. Prvním majitelem hradu byl Vítek z Hradce, který jej v roce 1267 odkázal jindřichohradecké větvi Řádu německých rytířů. Posledním majitelem hradu byl na počátku 15. století údajně Sezema z Chotěnic. Od roku 1458 se hrad již uvádí jako pustý.

Původní půdorys hradu byl ve tvaru trojúhelníka, kde vnitřní hradní budovy chránila hradba, zdvojený příkop a val. Obytný hradní palác se nacházel vedle čelní hradby, ovšem dnes je téměř zcela zasypán troskami. Původní podoba hradu zřejmě vycházela z rakouských vzorů, ale vzhled jihozápadní části hradního traktu bohužel neznáme.

Dnes jsou volně přístupné pouze drobné zbytky zdiva hradeb a hradního paláce a pozůstatky terénních úprav.

Zřícenina hradu Vítkův hrádek je od roku 1958 chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Vypravíte-li se do těchto míst na malý výlet, můžete využít úzkorozchodné železniční trati z Jindřichova Hradce a vystoupit na zastávce Blažejov. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 8.5.2021
Polojasno
11°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.2hPa
Vítr: 2.8m/s
z západu
Zítra
Neděle 9.5.
Polojasno
18°C
12°C
Pondělí
10.5.2021
Jasno
20°C
14°C
Úterý
11.5.2021
Skoro jasno
25°C
14°C
Středa
12.5.2021
Deštivo
21°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Blažejov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Privát Jindřiš - Ubytování v typicky venkovském stavení s uzavřeným zatravněným dvorem. Privát má vlastní vchod na zápraží dvora.Na dvoře je k dispozici dětská houpačka, pískoviště a zahradní nábytek, za stodolou pak i ohniště. Parkování je možné pod kolníkem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.