Památky
zobrazit v mapěHrad Levnov (Ketkovický hrad)
- Romantické zříceniny hradu Levnova, dříve označovaného jako Ketkovický hrad či Ketkovák, trůní na cca 120 m vysokém skalnatém ostrohu nad řekami Oslavou a Chvojnicí, poblíž jejich soutoku, asi 3 km jihozápadně od obce Ketkovice na Brněnsku (Jihomoravský kraj). Gotický hrad založený ve 14. století byl okolo r. 1440 obsazen družinou rakouských lapků, následně dobyt vojskem moravských stavů a rozbořen; dochovala se víceméně už pouze jediná, byť mohutná zeď. Dnes je zřícenina vyhledávána především pro svou jedinečnou polohu, nabízející čarokrásné výhledy a scenérie. Levnov se nachází v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice a zejména pro moravské trampy i turisty představuje takřka kultovní místo..jpg)
Stropkovský hrad a kaštel
- V polovině 13. století byl v místech dnešního kaštela v centru města Stropkov postaven raně gotický hrad. Hradní objekt vznikal postupným obestavováním mýtné věže v sousedství farního kostela. Hrad byl původně dřevěný objekt s palisádovým opevněním a postupně se měnil na kamennou pevnost.
Zámek Trmice
- Zámek Trmice je dnes architektonickým klenotem Ústeckého kraje a patří k vyhledávaným památkám mnoha tuzemských i zahraničních návštěvníků. Podařilo se jej v roce 1994 po nákladné rekonstrukci zpřístupnit veřejnosti.
Zámek Boskovice
- Zámek Boskovice je empírový klenot přestavěný z bývalého dominikánského kláštera. Až do roku 1990 zde sídlilo Muzeum Boskovicka, dnes je místem pro pořádání různých kulturních a společenských akcí.
Tvrz Tuklaty
- Dnes již jen malebná zvonice je vzpomínkou na mocnou tvrz z 14.století.
Hrad Rychmburk
- Hrad Rychmburk se nachází nedaleko obce Předhradí. Jedná se o chráněnou kulturní památku České republiky.
Zámek Načeradec
- Zámek Načeradec byl postaven roku 1734 Františkem Josefem ze Starhembergu, který pocházel z významného rakouského šlechtického rodu. Za téměř tři století své existence vystřídal zámek mnoho majitelů a jeho funkce se měnily.
Ľupčiansky hrad
- Ľupčiansky hrad je jeden z nejkrásnějších slovenských hradů. Je výraznou dominantou nad obcí Slovenská Ľupča. Byl vyhlášen jako Národní kulturní památka Slovenské republiky.
Zámek Kyjov
- Zámeček Kyjov je ve městě Kyjově nejstarší dochovanou budovou.
Zámek Měcholupy
- Zámek Měcholupy se nachází na břehu řeky Blšanky ve stejnojmenné obci v okrese Louny. Od roku 1958 je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Hrad Pirkštejn
- Hrad Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou pochází ze 14. století. V roce 1958 byl vyhlášen kulturní památkou Československé socialistické republiky.
Zámek Linhartovy
- Barokní zámek se rozprostírá na břehu řeky Opavice v bezprostřední blízkosti polských hranic.
Hrad a zámek Hartenberg
- Zřícenina gotického hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg, se tyčí na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Svatavy, poblíž osady Hřebeny, cca 10 km severozápadně od Sokolova (Karlovarský kraj). Dle posledních výzkumů jeden z našich deseti nejstarších hradů představuje nejen sídlo s bohatou historií a velmi dramatickými osudy, ale i krajinnou dominantu nemající na značně rozsáhlém území obdoby. Hrad, založený již koncem 12. století a později (v 17. – 19. století) přestavěný na renesanční a následně barokní zámek, obývaly významné rody – mj. Šlikové, Písnicové či Auerspergové, k častým hostům zde patřil J. W. von Goethe. Po r. 1945 byl zámek postupně zdevastován, rozkraden a nakonec v l. 1985 a 1991 úmyslně podpálen. O záchranu zchátralého areálu dnes usiluje s pomocí četných dobrovolníků jeho soukromý majitel Bedřich Loos. Od r. 2000 probíhají na hradě mezinárodní dobrovolnické kempy; i jejich zásluhou se kulturní život na Hartenbergu znovu probouzí.
Prokopské údolí
- Přírodní rezervace Prokopské údolí je součástí rozsáhlého neobydleného území na jihozápadě Prahy mezi pražskými částmi Jinonice, Radlice, Řeporyje, Nové Butovice, Hlubočepy, Slivenec a Barrandov. Patří sem i vrch Děvín a kopce Dívčí hrady. Přírodní rezervace Prokopské údolí byla vyhlášena na konci roku 1978, jeho rozloha činí přibližně 100 hektarů, přičemž je pouze částí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, vyhlášeného v roce 1993.
Hrad Helfenburk
- Dobře zachovalá zřícenina gotického hradu Helfenburk se tyčí na skalnatém hřebeni vrchu Malošín, asi 7 km západně od města Bavorova na Strakonicku v Pošumaví. Původně strážní hrad je dnes využíván i jako rozhledna. Helfenburk patří mezi naše největší a zároveň nejhezčí zříceniny.
Klášter Plasy
- Klášter Plasy je bývalý cisterciácký klášter v obci Plasy (okres Plzeň-sever). Od roku 1995 je areál kláštera Národní kulturní památkou České republiky a spadá pod správu Národního památkového ústavu.
Vítkův kámen (Vítkův hrádek)
- Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.
Zřícenina hradu Jenštejn
- Zřícenina hradu Jenštejn se nachází v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Od jména hradu je odvozen přídomek pánů z Jenštejna. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Divoká Šárka
- Přírodní rezervace Divoká Šárka je jednou z nejkrásnějších pražských přírodních scenérií a zároveň významným archeologickým nalezištěm. Rozkládá se podél Šáreckého potoka na skalnatých srázech, náhorních plošinách a v hlubokých údolích mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem. Většinu plochy Divoké Šárky tvoří step, která plynule přechází do rozsáhlého smíšeného lesa. Rezervace Divoká Šárka je jednou z největších v Praze.
Zámek Chyše
- Zámek Chyše je svázán s nejen s rodem Lažanských, ale i s Karlem Čapkem, od roku 1999 je zde otevřena stálá expozice Karel Čapek a západočeský kraj. V prostorách zámeckého areálu se nachází i panský pivovar se stylovou restaurací. Dnes je překrásný zámek chráněn jako Kulturní památka České republiky.