Hrad a zámek Hartenberg

Zřícenina gotického hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg, se tyčí na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Svatavy, poblíž osady Hřebeny, cca 10 km severozápadně od Sokolova (Karlovarský kraj). Dle posledních výzkumů jeden z našich deseti nejstarších hradů představuje nejen sídlo s bohatou historií a velmi dramatickými osudy, ale i krajinnou dominantu nemající na značně rozsáhlém území obdoby. Hrad, založený již koncem 12. století a později (v 17. – 19. století) přestavěný na renesanční a následně barokní zámek, obývaly významné rody – mj. Šlikové, Písnicové či Auerspergové, k častým hostům zde patřil J. W. von Goethe. Po r. 1945 byl zámek postupně zdevastován, rozkraden a nakonec v l. 1985 a 1991 úmyslně podpálen. O záchranu zchátralého areálu dnes usiluje s pomocí četných dobrovolníků jeho soukromý majitel Bedřich Loos. Od r. 2000 probíhají na hradě mezinárodní dobrovolnické kempy; i jejich zásluhou se kulturní život na Hartenbergu znovu probouzí.

Konec 12. stol.: hrad založený při Erfurtské stezce pány z Hartenberga

Původně románský hrad Hartenberg byl založen patrně již na konci 12. století (r. 1196) při důležité obchodní cestě ze Saska a Durynska do Čech - Erfurtské stezce. Hrad nechali vybudovat páni z Hartenberga, kteří přišli do chebské oblasti jako ministeriální rod, vykonávající pro panovníka civilní či vojenské služby. V první polovině 14. století se hrad stává českým lénem (první zmínka o tomto středověkém sídle jako o českém lénu je uvedena v listině krále Jana Lucemburského ze dne 21. září 1345). Od r. 1364 až do počátku 15. století byl Hartenberg v přímém královském držení.

Hektické 15. stol.: Maleříkové, plenící husité, obnova hradu, úpravy za Šliků

Stěžejním rodem, kterému Hartenberg patřil během první poloviny 15. století, byli Maleříkové. R. 1426 hrad oblehlo, dobylo a vyplenilo vojsko husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Následně dochází k obnově zpustošeného sídla a ke zdokonalení jeho opevnění. Ve druhé polovině 15. století přechází hrad do držení mocného rodu Šliků; ti nechávají Hartenberg znovu opravit a následně – až do r. 1548 – rozsáhle přestavět v pozdně gotickém až raně renesančním slohu. Opevnění hradu tehdy posílily předsunuté okrouhlé bašty a brána s padacím mostem nad hradním příkopem. Současně byla ve druhém patře paláce zásluhou Matese Šlika zřízena hradní kaple sv. Tří králů (r. 1471).

17. stol.: Písnicové mění hrad na zámek; řádění Bavorů, barokní přestavba

Kvůli účasti v odboji českých stavů a měst proti císaři Ferdinandovi I. však Šlikové musí r. 1548 Hartenberg postoupit královské komoře; od ní hrad v r. 1597 odkoupí druhý sekretář české královské kanceláře, Jindřich Domináček z Písnice. Tento šlechtic zahajuje počátkem 17. století postupnou a rozsáhlou přestavbu původního hradu na pohodlný renesanční zámek. Za třicetileté války, r. 1620, Hartenberg obsazují povstalecká vojska pod velením stavovského vojevůdce Mansfelda. V březnu r. 1621 však zámek dobyla a vyplenila bavorská armáda, v důsledku čehož byl Hartenberg ještě ve 40. letech 17. století označován jako pustý. K obnově poničeného zámku se přistoupilo zřejmě v 50. letech 17. století. Avšak již r. 1668 Hartenberg vyhořel a následná barokní rekonstrukce (za Jana Ferdinanda z Písnice) trvá až do r. 1688. Tehdy získal zámecký areál patrně konečnou podobu a rozsah. Uskutečnilo se nové zastřešení věže zámku, byl přistavěn správcův byt, objekt dostává i třetí patro a novou renesanční fasádu s vysokými, příčně a podélně dělenými štíty s volutami.

19. stol.: éra Auerspergů; Goethova narozeninová párty i verše pro Ulriku

R. 1814 přechází Hartenberské panství do vlastnictví Auerspergů (též Aueršperků), kteří se stávají posledními šlechtickými majiteli zámku. Nejproslulejší osobností z tohoto rodu byl hrabě Josef Karel Auersperg (1767-1829), nejvyšší zemský komoří a uznávaný přírodovědec. Hrabě, počítající se mezi osvícence a svobodné zednáře, rezignuje r. 1815 na všechny své úřady a přesídlí k synovi Josefu Jáchymovi na Hartenberg; zde se zabývá mineralogickými sbírkami či studiem českých dějin, hlavně se však věnuje budování rozsáhlé zámecké knihovny a tvorbě ve své době jediné sbírky českých zákonů a sněmovních usnesení. Za jeho působení pobýval na Hartenbergu v l. 1819, 1821 a 1823 proslulý básník a učenec Johann Wolfgang von Goethe. Tento přítel a spolupracovník hraběte zde slavil při indických ohních své 72. narozeniny (r. 1821), píše tu jeden ze skvostů světové poezie (Elegie z Mariánských Lázní) nebo na zámku tráví své vůbec poslední dny na našem území (v září r. 1823, kdy po rozloučení s Ulrikou von Levetzow opouští zdrceně české země, a to už navždy). Krásu zámku nejlépe dokládají Goethova slova, jež si zapsal do deníku, když poprvé přijížděl k Hartenbergu: „První pohled ze značné výšky dolů je překvapující. Starobylý zámek je poskládán z hlavních a vedlejších budov, altánů a galerií, věží a věžiček, zdí a dvorů rozličného druhu na výběžku skalního ostrohu, kde se tři údolí setkávají a tři toky v jeden slévají… Domnívám se, že jen prastaré jilmy výšky zámku dosahují a pod sebou les vytváří, tak aby vznikl poutavý obraz… Nutno podotknout, že jen vlastní pohled postihne to, co nelze vyjádřit žádnými slovy.“

19. stol.: poslední úpravy zámku; 1913-1945: vzorná majitelka F. Kopalová

Poslední úpravy zámku se uskutečnily v průběhu 19. století; týkaly se především interiérů a zaměřily se též na odstranění posledních zbytků původního gotického opevnění hradu. Poslední dědičkou zámku byla Františka Kopalová, filantropická a charitativně zaměřená žena, která velmi svědomitě spravovala zámecký areál, dbajíc pečlivě na jeho údržbu. Hartenberské sídlo vlastnila od r. 1913 až do r. 1945, kdy byla odsunuta do Německa; tam zemřela v chudobě r. 1963.

Po r. 1945: flagrantní devastace zámku – Hartenberg jen krůček od zániku

Po 2. světové válce došlo k vyvlastnění zámku, který se dostal pod správu Státních lesů Sokolov a později Státního statku Hřebeny, jemuž sloužil především jako sýpka a skladiště. V neudržovaném objektu se mj. skladovaly brambory a obilí; vlivem jejich hmotnosti se pod nimi nakonec začaly propadat stropy a zámek postupně značně zchátral. Jeho zařízení bylo zničeno nebo rozkradeno, včetně unikátních nástropních obrazů, sbírky minerálů nebo knihovny čítající mj. 333 svazků zednářské literatury; zkáze neušel ani Goethův pokoj. Od počátku 70. let 20. století se státní památková péče pokoušela bývalý zámek prodat, nikdo však o zdevastovaný objekt neprojevil zájem a nenašly se ani prostředky na jeho údržbu a opravy. Opuštěný areál je vydán napospas vandalům a nenechavcům. Zámek vlhne, chátrá a rozpadá se. Bezútěšný stav tohoto památného objektu pak dokonají požáry v l. 1985 a 1991, v obou případech úmyslně založené; při tom prvním lehne popelem téměř celý zámek (zničeny jsou nádvorní budovy a hlavní palác), druhému požáru padne za oběť hlavní věž (shoří její krovy a vnitřní schodiště). Hartenberg se ocitá na pokraji zkázy - změní se v ruinu a dokonce se uvažuje o kompletním odstranění tohoto historického objektu.

Současnost: nový vlastník+stovky dobrovolníků=vzkříšení ruiny

K naplnění katastrofického scénáře naštěstí nedojde díky Bedřichu Loosovi, jenž na konci 20. století pozůstatky hradu kupuje ve veřejné dražbě. Nový vlastník se pak snaží s pomocí mnoha dobrovolníků objekt zachránit. Od r. 2000 probíhají na Hartenbergu mezinárodní dobrovolnické kempy, kterých se zúčastnily již stovky mladých lidí z celého světa (celkem už z více než 50 zemí včetně velmi exotických). Tyto workcampy získaly značný věhlas i za hranicemi naší země; hrad se tudíž stal jednou z velmi vyhledávaných a oblíbených základen studentského dobrovolnictví v Evropě. Díky usilovné práci řady nadšenců se tak podařilo nejen odvrátit další zkázu hradu, ale aspoň částečně jej kultivovat. Bylo však třeba vyhrabat tuny suti, dostavět zřícené stěny paláce a vše zastřešit. Při archeologickém výzkumu se našel mj. bosovaný kvádr, dokazující, že hrad je starší než se původně předpokládalo. Z dříve monumentálního středověkého sídla se zachovala vysoká věž, část sklepů a paláce (s pozůstatky kaple sv. Tří králů) a zbytky obvodové hradby.

Na Hartenbergu se znovu probouzí kulturní život v podobě tematických víkendů, školení a hlavně sezónních kulturních akcí (mezinárodní divadelní festivaly, umělecké kempy aj.); ve vyklizených a opravených prostorách, kam se dnes může podívat i veřejnost, lze pořádat koncerty, přednášky apod. K mimořádně oblíbeným akcím s jedinečnou atmosférou patří „Hartenberské strašení“ (první říjnovou sobotu) a „Mikulášská jízda“.

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.