Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad je jeden z nejkrásnějších slovenských hradů. Je výraznou dominantou nad obcí Slovenská Ľupča. Byl vyhlášen jako Národní kulturní památka Slovenské republiky.

Hrad Ľupča je poprvé písemně zaznamenán v roce 1250, jednalo se o stavbu v místech slovanského hradiště, která byla provedena v návaznosti na vpád mongolských hord. Hrad se pak stal významným sídlem mnoha panovníků, kteří tu využívali výhodného postavení na stezce k hornickým slovenským městům.

Zemětřesení, drancování a požár proměnilo hrad v ruiny

V roce 1443 postihlo část Uher silné zemětřesení, které způsobilo v hradní konstrukci rozsáhlé škody. Nakonec po opravách zdiva rozhodl jeho správce Pavol Rubigall o jeho celkové přestavbě.

Další neklidné období nastalo v 16. a 17, století. Vojenská tažení, drancování, hladomory a epidemie se nevhnuly ani zdejšímu kraji. Hrad navíc často měnil majitele a byl mnohokrát vyloupen. Nebyl už správním centrem a dílo zkázy dokonal rozsáhlý požár v 18. století.

Rozsáhlá rekonstrukce zásluhou Železáren Podbrezová

Hradní objekt pak už jen chátral, opuštěný areál sloužil jistou dobu jako sirotčinec, učiliště a prostor pro charitu. Za socialismu byl využíván Socialistickým svazem mládeže. V 90. letech po sametové revoluci hrad připadl pod správu Krajského památkového ústavu v Banské Bystrici a o dvanáct let později, v roce 2002 jej odkoupily Železárny Podbrezová. Začala nejvýznamnější etapa novodobých dějin této významné památky. Rozsáhlá a nákladná rekonstrukce z ní vytvořila klenot, veřejnosti přístupný, jeden z nejatraktivnějších na Slovensku.

V hradní kapli můžete obdivovat freskovou výzdobu a ručně malovaný dřevěný strop v sakristii. Originály všech soch pochází z roku 1725 a byly sem dodány z morového sloupu na náměstí ve Slovenské Ľupči. V horním hradu je ve skále vytesaná studna, hluboká 62 metrů a vede z ní úniková cesta z hradeb. Na dolním nádvoří můžete obdivovat tzv. Korvínovu lípu, jejíž stáří se odhaduje na 700 let. Je to jeden z nejstarších stromů ve střední Evropě a Matyáše Korvína možná pamatuje už jako stoletý strom.

 

Otevírací doba:

ČERVENEC - SRPEN
denně, kromě pondělí: od 10.00 hod. do 15.30 hod . 

Vstupy jsou v půlhodinových intervalech, pouze s průvodcem. 

Minimální počet návštěvníků: 2 osoby 

 

ZÁŘÍ - ČERVEN 

návštěvu hradu je možné absolvovat pouze během pracovního týdne, a to na základě domluvy prostřednictvím kontaktů - minimálně 1 den předem. 

(Telefonicky nebo emailem od pondělí do pátku od 7:30 do 16:00). 

Minimální počet návštěvníků: 4 osoby 

 

Vstupné:

Základní vstupné:
Dospělí 2,00 €
Děti a mládež ve věku od 6 do 19 let 1,00 €
Studenti univerzity po předložení karty ISIC 1,00 €
Důchodci do 70 let 1,00 €
Zlevněné vstupné:
Rodinná vstupenka (2 rodiče + max 4 děti do 14 let) 4,00 €
Důchodci nad 70 let, držitelé ZTP karty bezplatně
Děti do 6 let bezplatně
Držitelé regionální karty Horehronie 20% sleva
Děti, důchodci, držitelé ZPP karty 
Malý okruh (horní nádvoří)
bezplatně
Vstupné pro skupiny:
Skupiny do 10 osob 10,00 €
Skupiny nad 10 osob 20,00 €
Příplatky ke vstupnému
fotografování během prohlídky 3,00 €
Svatební fotografie (pokud není svatební obřad) 15,00 €
Doba prohlídky 45 minut
Minimální počet návštěvníků v letní sezóně 2 osoby
Minimální počet návštěvníků mimo sezónu 4 osoby
Maximální počet návštěvníků ve skupině 25 osob
Používání videokamery je zakázáno!

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Slovenská Ľupča 
Web: Ľupčiansky hrad
Email: majercikova@zelpo.sk
Telefon: 0911 580 164

Místa v okolí

Street Workout park Banská Bystrica - Od roku 2014 je možné využívat venkovní cvičiště v Banské Bystrici. Nachází se pod Památníkem SNP.
Vzdálenost: 11km
Banská Bystrica - Banská Bystrica je okresní a krajské město na Slovensku. Žije zde přibližně 79 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 11km
Veľká Chochuľa - Veľká Chochuľa je nejvyšší vrchol Ďumbierských Tater a zároveň nejvyšší bod okresu Ružomberok a okresu Banská Bystrica. Z tohoto významného štítu na hlavním hřebeni je nádherný výhled do všech světových stran.
Vzdálenost: 14km
Vodní hrad Hronsek - Vodní hrad Hronsek je nejstarší dochovaná stavba ve stejnojmenné obci. Kromě vodního hradu tu můžete navštívit i dřevěný artikulární kostel nebo Soósovsko-Géczyovský kaštel.
Vzdálenost: 17km
Workout hřiště Liptovská Osada (Aquapark Gothal) - V obci Liptovská Osada vybudovali velmi pěkný moderní Workout park v těsném sousedství aquaparku Gothal.
Vzdálenost: 20km
Konce - Konce je nejvyšší bod okresu Zvolen. Jedná se o zalesněný vrcholek v pohoří Poľana.
Vzdálenost: 21km
Poľana - Poľana je nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří a zároveň nejvyšší bod okresu Detva ve středním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Pohoří Poľana bylo vyhlášeno v roce 1981 Chráněnou krajinnou oblastí.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.