Hrad Levnov (Ketkovický hrad)

Romantické zříceniny hradu Levnova, dříve označovaného jako Ketkovický hrad či Ketkovák, trůní na cca 120 m vysokém skalnatém ostrohu nad řekami Oslavou a Chvojnicí, poblíž jejich soutoku, asi 3 km jihozápadně od obce Ketkovice na Brněnsku (Jihomoravský kraj). Gotický hrad založený ve 14. století byl okolo r. 1440 obsazen družinou rakouských lapků, následně dobyt vojskem moravských stavů a rozbořen; dochovala se víceméně už pouze jediná, byť mohutná zeď. Dnes je zřícenina vyhledávána především pro svou jedinečnou polohu, nabízející čarokrásné výhledy a scenérie. Levnov se nachází v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice a zejména pro moravské trampy i turisty představuje takřka kultovní místo.

R. 1971 – záhada hradu rozluštěna: Ketkovák = Levnov!

Až do r. 1970 se pro zříceninu nad soutokem Oslavy a Chvojnice užíval – podle nedaleké obce – název Ketkovický hrad či Ketkovák, přičemž o vzniku, historii ani zkáze tohoto hradu nebylo téměř nic známo. Naproti tomu zde existovala záhada, nad kterou si moravští historikové lámali hlavu již více než sto let: určit místo, kde stával mohutný hrad Levnov. O tomto středověkém sídle se sice zachovalo poměrně mnoho zpráv, avšak jeho lokalizace upadla v zapomnění. Teprve r. 1971 se historikům podařilo prokázat (především zásluhou badatelského úsilí dr. V. Voldána), že hrad, uváděný v historických pramenech jako Levnov, je totožný s ruinami, pro něž se svého času vžilo pojmenování Ketkovický hrad; to potvrzují i od nepaměti tradované místní názvy pozemků, které patřily k mlýnu na řece pod zříceninou: Levnovská louka, Levnovské pole a Na Levnovci.

14. stol.: hrad Lévy z Levnova; kachle s erbem paní Elšky

První zmínka o hradu pochází z r. 1346; na samém počátku vlády Karla IV. ho dal vybudovat Léva z Levnova. Zatímco zakladatel hradu je historicky doložen k r. 1358, o dvacet let později se na tomto sídle připomíná Oldřich z Levnova s dcerami Elškou a Anežkou. Elška se r. 1365 provdala za Jimrama Kralického z Kralic. Právě na kralické tvrzi se při archeologickém průzkumu našly tři neúplné římsové kachle z krbu; kachle nesly erb paní Elšky – kolmo postavené šestizubé hrábě. Tyto kachle se na objednávku kralické tvrze vyráběly v Ivančicích, dávném středisku hrnčířů a kamnářů. A zde, v rodišti Alfonse Muchy, se na historiky usmálo štěstí – podařilo se jim totiž nalézt jeden kachel celý.

Pohnutá doba 15. stol.: kvůli rakouským lapkům hrad zaniká

Na přelomu 14. a 15. století rod pánů z Levnova vymírá po meči a hrad posléze přechází do majetku pánů z Lipé. S husitskými válkami sláva Levnova pohasíná. Ve zjitřené době po bitvě u Lipan zůstávají na Moravě skupiny vojsk Albrechta Rakouského, jimž po jeho smrti nikdo nevyplatil smluvený žold. Tyto oddíly už tak dost vydrancovanou Moravu ještě více sužují nelítostným pleněním – kořistí a loupí, přepadávají kupecké vozy, ve vesnicích se zmocňují dobytka a obilí. K loupeživým rotám s nejhorší pověstí patří družina Burgharta Kienbergera, která kolem r. 1440 hrad násilně obsadila a z něj plenila široké okolí. Usnesením Moravského zemského sněmu je proto rozhodnuto, že Levnov bude městy Brnem, Znojmem, Ivančicemi, Třebíčí a Jihlavou od jeho zákonného majitele Pertolda z Lipé vykoupen a posléze zbořen, aby již nemohl sloužit jako základna pro loupeživé rytíře. Vojsko královských měst tedy hrad oblehne, dobude a za pomoci poddaných z okolních vesnic, kteří si mohou odvézt stavební materiál, rozboří. Nutno podotknout, že záznamy o tom, zda byl Levnov vojskem moravských stavů dobýván, chybějí; objevuje se domněnka, že Burghart Kienberger hrad vydal za právo svobodného odchodu do Rakouska. Záměrné vyvrácení Levnova nicméně potvrdil archeologický průzkum, při němž byly v hradním příkopu objeveny velké bloky zříceného zdiva, svědčící o násilném rozboření pevnosti; destrukce Levnova skončila v listopadu r. 1442. V r. 1468 se majitelem zříceniny stává Jindřich V. z Lipé a r. 1622 – po pobělohorských konfiskacích – Gundakar z Lichtenštejna.

Jedinečná poloha hradu; zeď se třemi opěráky; úchvatné scenérie a výhledy

Hradu, který býval poměrně rozsáhlý, zajišťovala kombinace jeho polohy (vysoko nad řekou) a konfigurace terénu (skalnaté srázy) přirozenou ochranu ze tří stran; přístup k němu byl možný jen po náhorní plošině od východu. Věžovitou branou se vstupovalo do předhradí, které obepínala hradba (dodnes částečně dochovaná), jejíž mocnost ještě zvyšovaly tři pilíře. Hlavní budovu Levnova představoval podlouhlý dvojdílný palác; nacházel se v hradním jádru, na nejlépe chráněném místě celého objektu, byl situován ve směru východ-západ a tloušťka jeho zdí dosahovala až 2,6 m. Na západní straně pak měl hrad obrannou baštu.

Z Levnova se nejlépe dochovala zeď předhradí se třemi mohutnými opěrnými pilíři (opěráky), dále základové zdivo paláce, příkop, fragmenty hradeb a věžovité východní brány. Zříceniny jsou volně přístupné, ve směru od Ketkovic k nim vede značená turistická cesta. Ruiny Levnova se vyplatí navštívit i kvůli jedinečným rozhledům a okouzlujícím scenériím, které toto místo nabízí (mj. výhledy na údolí řeky Oslavy, zříceninu hradu Kraví Hora, vyhlídku Malá skála).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ketkovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Penzion Senorady - Penzion Senorady se nachází v obci Senorady nedaleko Ivančic. Nabízí Vám uspořádání oslav, narozenin, promocí, svateb, školení. Penzion Senorady nabízí bohatý jídelní lístek. Vaří se zde denně. V okolí Senorad se nachází krytý bazén v Nové Vsi. Hrad Templšejn, Mohelenská hadcová step, Dalešická přehrada, Hrad Levnov. Soutok Oslavy a Chvojnice. Penzion Vám také nabízí hřiště pro děti, sportovní vyžití v podobě Bowlingu u kterého máme v měsíci únor slevu 25% ve dnech úterý až čtvrtek. Pro bližší informace navštivte naši facebookovou stránku.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.