Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.

Vítkovci, Rožmberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové

Původní gotický hrad založil rod Vítkovců, pravděpodobně v druhé polovině 13. století, a sloužil jako správní středisko jejich panství a zároveň jako příhraniční pevnost. Od roku 1302 jej vlastnili Rožmberkové a tento významný šlechtický rod hrad držel až do začátku 17. století. Posledním majitelem hradu byl Petr Vok z Rožmberka. Jeho předchůdce Oldřich z Rožmberka hrad v době husitských válek prodal svému švagrovi Reinprechtovi z Walsee a hradní objekt se Rožmberkům v roce 1464 nakonec vrátil zpět.

Vítkův kámen byl za vlády Rožmberků nechvalně proslulý uvězněním krále Václava IV v roce 1394.

Na počátku 17. století vlastnili Vítkův kámen  po dobu 20 let Habsburkové, poté hrad patřil Eggenbergům a byl součástí jejich českokrumlovského panství. V době třicetileté války zde sídlila posádka císařského vojska.

Hrad vzkvétal až do poloviny 18. století, kdy do základů vyhořel, a poté je už uváděn jako pustý. V roce 1869 nechali část hradního paláce opravit Schwarzenbergové a hradní věž upravili jako rozhlednu.

V době socialismu byl Vítkův kámen nepřístupný 

Po vzniku socialistického Československa byl Vítkův kámen součástí nepřístupné pohraniční oblasti Šumavy a využívala jej vojenská posádka PVOS (protivzdušné obrany státu).

V roce 1998 se nově vzniklému Občanskému sdružení Vítkův hrádek podařilo získat 11 milionů korun na renovaci poškozeného objektu a v roce 2005 byla opět rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Bylo zde postaveno nové dřevěné schodiště a vyhlídková plošina, odkud je velmi pěkný výhled na šumavské vrcholky, Novohradské hory, Lipno a za dobré dohlednosti i na alpské štíty.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Přední Výtoň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Garni & apartman hotel Albatros*** - Garni & apartman hotel Albatros*** se nachází v obci Přední Výtoň na pravém klidnějším břehu Lipenského jezera. Svým hostům nabízí příjemné ubytování v nových moderně vybavených pokojích s výhledem na jezero a okolní přírodu.
Vzdálenost: 6km
Park Frymburk - Městečko Frymburk na břehu Lipenské přehrady Vás dokáže mile překvapit útulným Parkem Frymburk s přátelskou a pohodovu atmosférou.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.