Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.

Vítkovci, Rožmberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové

Původní gotický hrad založil rod Vítkovců, pravděpodobně v druhé polovině 13. století, a sloužil jako správní středisko jejich panství a zároveň jako příhraniční pevnost. Od roku 1302 jej vlastnili Rožmberkové a tento významný šlechtický rod hrad držel až do začátku 17. století. Posledním majitelem hradu byl Petr Vok z Rožmberka. Jeho předchůdce Oldřich z Rožmberka hrad v době husitských válek prodal svému švagrovi Reinprechtovi z Walsee a hradní objekt se Rožmberkům v roce 1464 nakonec vrátil zpět.

Vítkův kámen byl za vlády Rožmberků nechvalně proslulý uvězněním krále Václava IV v roce 1394.

Na počátku 17. století vlastnili Vítkův kámen  po dobu 20 let Habsburkové, poté hrad patřil Eggenbergům a byl součástí jejich českokrumlovského panství. V době třicetileté války zde sídlila posádka císařského vojska.

Hrad vzkvétal až do poloviny 18. století, kdy do základů vyhořel, a poté je už uváděn jako pustý. V roce 1869 nechali část hradního paláce opravit Schwarzenbergové a hradní věž upravili jako rozhlednu.

V době socialismu byl Vítkův kámen nepřístupný 

Po vzniku socialistického Československa byl Vítkův kámen součástí nepřístupné pohraniční oblasti Šumavy a využívala jej vojenská posádka PVOS (protivzdušné obrany státu).

V roce 1998 se nově vzniklému Občanskému sdružení Vítkův hrádek podařilo získat 11 milionů korun na renovaci poškozeného objektu a v roce 2005 byla opět rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Bylo zde postaveno nové dřevěné schodiště a vyhlídková plošina, odkud je velmi pěkný výhled na šumavské vrcholky, Novohradské hory, Lipno a za dobré dohlednosti i na alpské štíty.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Přední Výtoň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Garni & apartman hotel Albatros*** - Garni & apartman hotel Albatros*** se nachází v obci Přední Výtoň na pravém klidnějším břehu Lipenského jezera. Svým hostům nabízí příjemné ubytování v nových moderně vybavených pokojích s výhledem na jezero a okolní přírodu.
Vzdálenost: 6km
Park Frymburk - Městečko Frymburk na břehu Lipenské přehrady Vás dokáže mile překvapit útulným Parkem Frymburk s přátelskou a pohodovu atmosférou.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz