Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.

Vítkovci, Rožmberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové

Původní gotický hrad založil rod Vítkovců, pravděpodobně v druhé polovině 13. století, a sloužil jako správní středisko jejich panství a zároveň jako příhraniční pevnost. Od roku 1302 jej vlastnili Rožmberkové a tento významný šlechtický rod hrad držel až do začátku 17. století. Posledním majitelem hradu byl Petr Vok z Rožmberka. Jeho předchůdce Oldřich z Rožmberka hrad v době husitských válek prodal svému švagrovi Reinprechtovi z Walsee a hradní objekt se Rožmberkům v roce 1464 nakonec vrátil zpět.

Vítkův kámen byl za vlády Rožmberků nechvalně proslulý uvězněním krále Václava IV v roce 1394.

Na počátku 17. století vlastnili Vítkův kámen  po dobu 20 let Habsburkové, poté hrad patřil Eggenbergům a byl součástí jejich českokrumlovského panství. V době třicetileté války zde sídlila posádka císařského vojska.

Hrad vzkvétal až do poloviny 18. století, kdy do základů vyhořel, a poté je už uváděn jako pustý. V roce 1869 nechali část hradního paláce opravit Schwarzenbergové a hradní věž upravili jako rozhlednu.

V době socialismu byl Vítkův kámen nepřístupný 

Po vzniku socialistického Československa byl Vítkův kámen součástí nepřístupné pohraniční oblasti Šumavy a využívala jej vojenská posádka PVOS (protivzdušné obrany státu).

V roce 1998 se nově vzniklému Občanskému sdružení Vítkův hrádek podařilo získat 11 milionů korun na renovaci poškozeného objektu a v roce 2005 byla opět rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Bylo zde postaveno nové dřevěné schodiště a vyhlídková plošina, odkud je velmi pěkný výhled na šumavské vrcholky, Novohradské hory, Lipno a za dobré dohlednosti i na alpské štíty.

 

Od kvétna 2023 je provozovatelem Vitkova Hradku obec Predni Vyton. Nove webove stranky jsou https://www.vitkuvhradek.eu . Vstupne cini 100,-/dospela os., 50,-/dite.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Přední Výtoň 
Web: Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Garni & apartman hotel Albatros*** - Garni & apartman hotel Albatros*** se nachází v obci Přední Výtoň na pravém klidnějším břehu Lipenského jezera. Svým hostům nabízí příjemné ubytování v nových moderně vybavených pokojích s výhledem na jezero a okolní přírodu.
Vzdálenost: 6km
Park Frymburk - Městečko Frymburk na břehu Lipenské přehrady Vás dokáže mile překvapit útulným Parkem Frymburk s přátelskou a pohodovu atmosférou.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Sakurová alej Opava - V Opavě Vávrovicích naleznete krásnou sakurovou alej.
Jinan dvoulaločný Opava - V Opavě, v sousedství Mendelova gymnázia, se nachází krásný exemplář Jinanu dvoulaločného.
Tis červený - V Opavě, nedaleko Beethovenovy fontány, byl zasazen krásný exemplář Tisu červeného.
Mendelův strom - V Opavě ve Smetanových sadech v sousedství kostela sv. Jana Křtitele byl 2. května 2022 zasazen památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.